Żar z nieba, dokuczliwe upały - jak się chronić przed gorącem? Pamiętajmy o dzieciach

Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Wysokie temperatury i dokuczliwy upał są często trudne do wytrzymania. Potrafią być niebezpieczne dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet dla życia. Ostrożność należy zachować nie tylko przebywając na zewnątrz, bezpośrednio na słońcu, ale również w domu, którego mury znacznie się nagrzewają, a przez okna wraz ze światłem dociera dotkliwy ukrop. Co zrobić, żeby ochronić się przed promieniami słonecznymi i gorącem mogącymi powodować chociażby odwodnienie, przegrzanie organizmu, poparzenia słoneczne czy udar słoneczny? Dr. Aneta Górska-Kot, ekspert pediatrii grupy LUX MED odpowiada na to pytanie i udziela przydatnych porad, z których warto jest skorzystać.

Dr. Aneta Górska-Kot, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na ryzyko przegrzania i udarów cieplnych oraz informuje, że malutkie dzieci są bardziej podatne na negatywne skutki upałów. Specjalistka sugeruje, że kiedy temperatura przekracza 30°C to nie należy z nimi wychodzić na dwór w ogóle - jak wyjaśnia, mówiąc "malutkie dzieci” ma na myśli noworodki czy dwumiesięczne maluchy. W wypadku starszych dzieci radzi wybierać czas, w którym słońce nie operuje w pełni mocy, to jest rano - pomiędzy godziną 8 a 10 lub wieczorem, po godzinie 17. W czasie największego natężenia promieniowania słonecznego i najsilniejszego upału najlepiej jest zapewnić dziecku pobyt w domu.

Jeśli rodzicom zależy jednak na tym, by ich pociecha zażyła kąpieli słonecznej lub spędzają rodzinny wypoczynek na plaży, koniecznie muszą zaopatrzyć się w krem z filtrem i dokładnie smarować nim skórę narażoną na poparzenia. Lekarka radzi użycia preparatów z filtrem mineralnym. Można przyjąć za zasadę, że im młodsze dziecko tym wyższa liczba na filtrze, choć maluchy radzi smarować “pięćdziesiątką”, a filtr mineralny będzie najwłaściwszym wyborem. Należy też pamiętać o tym, że jednorazowe smarowanie nie wystarczy, albowiem filtry ulegają zmywaniu.

Nie można zapominać o niezwykle istotnej zasadzie, która może wydawać się truizmem, ale ze względu na ogromne niebezpieczeństwo i powtarzające się każdego roku wypadki przez ignorowanie tego zalecenia, trzeba znów mocno podkreślić absolutny zakaz pozostawiania dzieci w samochodzie, nawet na przysłowie 5 minut. Temperatura w aucie, niczym w metalowej puszce, błyskawicznie rośnie nawet do 70°C stwarzając realne zagrożenie. Nawet niedługi czas spędzony w takich warunkach może skutkować omdleniami, nie mówiąc o ryzyku utraty życia.

Kolejną istotną kwestią jest tworzenie zamkniętej przestrzeni w wózku, w którym przewożone jest dziecko. Rodzice często, w ochronie przed słońcem, stawiają budkę wózka i dodatkowo zakrywają przód kocykiem lub pieluszką tetrową, uniemożliwiając w ten sposób przepływ świeżego powietrza i powodując wzrost temperatury w tejże zamkniętej przestrzeni. Aneta Górska-Kot jest zdania, że budka w zupełności wystarcza.

W przypadku gdy nawet pomimo zachowania wszelkiej ostrożności dojdzie do poparzenia słonecznego, objawami będzie zaczerwieniona, boląca skóra. Jeśli głowa nie była chroniona przez nakrycie i była zbyt długo narażona na promienie, mogą wystąpić wymioty, zaburzenia świadomości czy wysoka gorączka - wtedy bez wątpliwości wymaga pomocy lekarskiej, konieczne więc może być udanie się na SOR i do szpitala.

Gdy pojawią się niewielkie poparzenia, skórę należy schładzać, jest też możliwość zakupienia w aptece specjalnych preparatów łagodzących takie objawy.

Zanim udamy się na urlop warto jest się rozeznać, gdzie w najbliższej okolicy od miejsca, w którym będziemy przebywać, znajduje się najbliższa placówka mogąca udzielić niezbędnej pomocy. Unikniemy dzięki temu wielu nerwów i zaoszczędzimy cenny czas.

Gdy taki uraz już zaistnieje, to lepiej nie działać na własną rękę. Zdecydowanie lepiej będzie wykonać bezzwłocznie telefon na pogotowie i postępować według otrzymanych instrukcji.

Żar z nieba, dokuczliwe upały - jak się chronić przed gorącem? Pamiętajmy o dzieciach
Infografika: Agnieszka Kowalko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl