Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim kupisz wycieczkę w biurze

Katarzyna Borek
Wyjazd całej rodziny na wakacje to spory wydatek, dlatego warto poświęcić czas przede wszystkim na przeczytanie umowy
Wyjazd całej rodziny na wakacje to spory wydatek, dlatego warto poświęcić czas przede wszystkim na przeczytanie umowy Fot. 123RF
Prawo. Zdecydowana większość z nas nie sprawdza biura podróży, z którym chce jechać na urlop. Nie czytamy przedstawianych nam umów. Wierzymy, że polisa chroni od wszystkiego. A potem za to płacimy...

Oczywiście, możesz założyć, że nie ma co dmuchać na zimne, bo wybrałeś najlepsze biuro podróży. Takie, które jest w dobrej sytuacji finansowej, oferuje polisę chroniącą od wszystkiego i które wielkodusznie pójdzie ci na rękę - mimo że z umowy będzie wynikało, że absolutnie nie masz racji.

Tyle że rzeczywistość jest mniej bajkowa

Prawda jest taka, że w tym biznesie zdarzają się spektakularne upadłości i że są zapisy w umowach, których nieznajomość może drogo kosztować. Dodatkowo niespokojna sytuacja polityczna w wielu krajach, także tych lubianych przez turystów, sprawia, że szczególnie uważnie powinniśmy przygotować się do zaplanowania urlopu. W końcu przecież wyjazd dla całej rodziny to spory wydatek. Warto poświęcić czas.

We współpracy z Ewą Mazurkiewicz, dyrektor zielonogórskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp., zwracamy uwagę na najważniejsze sprawy związane z zakupem imprezy turystycznej.

Zajrzyj do rejestru

Umowa o udział w imprezie turystycznej (tak to się fachowo nazywa) może być zawarta bezpośrednio z organizatorem turystyki lub za pośrednictwem agenta turystycznego.

Możesz sprawdzić, czy działają legalnie, zaglądając do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Prowadzi go marszałek województwa - właściwy ze względu na siedzibę danego biura.

Czyli chcąc sprawdzić organizatora, który ma na przykład swoją siedzibę na terenie województwa małopolskiego, dzwonisz do urzędu marszałkowskiego w Krakowie lub zaglądasz na stronę internetową.

Taki wpis oznacza, że firma działa legalnie, ale nie jest informacją na temat jej sytuacji finansowej. Aby ją sprawdzić, możesz zajrzeć na tak zwaną czarną listę dłużników. Tego rodzaju rejestry prowadzą z kolei biura informacji gospodarczej.

Informacji o firmie możesz szukać też w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - za pośrednictwem strony www.turystyka.gov.pl.

Jest to centralny zbiór danych z 16 ewidencji wojewódzkich. Znajdziesz w nim na przykład raporty dotyczące przedsiębiorców wykreślonych z rejestru i objętych zakazem wykonywania działalności oraz tych, wobec których wszczęto postępowanie w sprawie wykreślenia z rejestru w układzie wojewódzkim.

Dobra rada: zwracaj uwagę na wysokość oraz datę ważności zabezpieczenia finansowego.

Gdy kupujesz u agenta

Agent turystyczny, który sprzedaje imprezy turystyczne organizatorów turystyki, nie musi posiadać wpisu do rejestru. Umowa, jaką masz z nim zawrzeć, musi jednak jednoznacznie wskazywać organizatora.

Pamiętaj: to nie agent turystyczny, tylko organizator ponosi odpowiedzialność za należyte zrealizowanie warunków umowy.

Koniec języka za...

Zwróćmy również uwagę na renomę firmy i opinie o niej osób, które wcześniej korzystały z jej usług. Popytaj o zdanie rodzinę, przyjaciół, znajomych.

Zajrzyj też na fora internetowe, ale podchodź z rezerwą do wpisów. Euforyczne mogą być pisane na zlecenie, negatywne - dziełem konkurencji. Tu przyda się chłodna głowa, ale powtarzająca się liczba negatywnych opinii powinna jednak zaniepokoić i skłonić cię do zbadania tematu.

Dobra rada: wielu z nas, wybierając ofertę wakacyjnego wyjazdu, kieruje się przede wszystkim ceną. Radzimy jednak bardzo ostrożnie podchodzić do wyjątkowo atrakcyjnych cenowo ofert.

To jeszcze warto sprawdzić, nim zapłacisz

Dla wielu doświadczonych turystów to jest oczywistość, ale jeśli rzadko jeździsz na zorganizowane wyjazdy, podpowiadamy: zajrzyj również na stronę internetową konkretnych hoteli polecanych przez pracowników biura. Dowiesz się, jak wyglądają pokoje, jaki jest standard łazienek i obsługi, poznasz godziny oraz sposób, jak również miejsce wydawania posiłków. To wszystko może mieć znaczenie, gdy jedziesz na przykład z dzieckiem czy starszą osobą.

Ważne informacje

Porady
O co jeszcze warto zapytać w biurze

W zależności od charakteru i miejsca wyjazdu warto zapytać organizatora wycieczki o:

obowiązujące przepisy paszportowe, wizowe oraz przepisy sanitarne,

wymagania zdrowotne dotyczące udziału w imprezie turystycznej,

informację o ubezpieczeniu, szczególnych zagrożeniach życia i zdrowia na odwiedzanych obszarach.

Warto wyjaśnić też, co oznaczają sformułowania stwierdzające, że na przykład hotel jest blisko morza. Dla jednej osoby to może być 100 m, dla innej - kilometr. Koniecznie zapytaj też o kategorię hotelu. Nie ma jednolitych standardów kategoryzacji obiektów hotelarskich. Standard hotelu czterogwiazdkowego w Egipcie i Polsce może się różnić!

Porady
Poczytaj, dokąd chcesz pojechać

Przed wykupieniem wycieczki warto poczytać na temat kraju, krajów czy regionów, do których zamierzasz się wybrać. Radzimy to zrobić choćby po to, aby poznać panujące tam warunki i nie być zaskoczonym na przykład temperaturą czy jakością i rodzajem wyżywienia. To szczególnie ważne kwestie wówczas, gdy wybierasz się na urlop z maluchem albo schorowaną osobą, której stan zdrowia wymaga określonych standardów.

bezpieczeństwo
Ostrzeżenia dla podróżujących

Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych (www.msz.gov.pl) znajdują się ostrzeżenia dla podróżujących. Ich treść jest aktualna do czasu publikacji nowych komunikatów. I tak, przykładowo, 10 maja ministerstwo odradziło podróże do Nigerii.

Resort prowadzi również serwis Odyseusz, w którym możesz się zarejestrować. Co to da? W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą MSZ będzie mogło skontaktować się z tobą, udzielić niezbędnych informacji i pomocy poprzez placówkę dyplomatyczno-konsularną. Zgłoszenia można dokonać na dwa sposoby (proste zgłoszenie podróży lub założenie profilu w systemie). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie odyseusz.msz.gov.pl.

Wyjaśniamy

Kto wysyła twoją rodzinę na wczasy

Aby urlop był udany, sprawdź, u kogo go wykupujesz.

Potocznie używamy najczęściej określenia, że wysyła nas na urlop biuro podróży, ale w świetle przepisów przedsiębiorcy dzielą się na trzy grupy. A co za tym idzie - prawo przypisuje im inną rolę i inny zakres odpowiedzialności wobec klienta!

Organizator turystyki, touroperator.

To przedsiębiorca organizujący imprezę turystyczną. Oferuje najbardziej całościowe usługi, przedstawiając najczęściej pakiet zawierający w sobie zarówno transport, noclegi, wyżywienie, jak również organizację czasu wolnego i opiekę.

Ponosi odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.

Pośrednik.

Jego działalność polega na wykonywaniu na zlecenie klienta czynności faktycznych i prawnych związanych z zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych. W praktyce jego rolą jest wyszukanie odpowiedniej usługi, np. hotelu lub dojazdu, zgodnie ze zleceniem.

Odpowiedzialność pośrednika jest ograniczona. Dotyczy niedochowania należytej staranności przy wyborze kontrahenta oraz usługi, ale już nie jakości usług wykonanych przez innych przedsiębiorców.

Agent turystyczny.

Jego działalność polega na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów o świadczenie usług na rzecz organizatorów turystyki lub innych usługodawców. Nigdy nie występuje we własnym imieniu. Wobec klienta nie odpowiada ani za niewykonanie usług, ani za wadliwie zawartą umowę. Swoich praw trzeba dochodzić od przedsiębiorcy, od którego agent otrzymuje prowizję od zawartej umowy.

Zanim podpiszesz umowę, przeczytaj ją

Zawiera wiele bardzo istotnych informacji. Dotyczą między innymi twoich praw i obowiązków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski