Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamknąć solaria przed dziećmi! Rzecznik za bezwzględnym zakazem

red.
fot. M. Oliva Soto
Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, wypowiada wojnę bezmyślnym rodzicom, którzy fundują solarium swoim dzieciom. Proceder jest szczególnie popularny przed Pierwszą Komunią.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, wypowiada wojnę bezmyślnym rodzicom, którzy fundują solarium swoim dzieciom. Proceder jest szczególnie popularny przed Pierwszą Komunią lub imprezami szkolnymi. Rzecznik apeluje do Ministerstwa Zdrowia o zmianę przepisów. Chce bezwzględnego zakazu opalania się dzieci w solariach.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że apel wpłynął, jednak do tej pory nie zajęto stanowiska w tej sprawie.
- Oczywiście odpowiemy na ten apel nie później niż w terminie 30 dni – informuje Krzysztof Bąk, Rzecznik Prasowy Ministra Zdrowia.

Michalak tłumaczy, że to rodzice często przyprowadzają swoje dzieci do solariów. Co prawda przedsiębiorcy w regulaminach podają, że z usług mogą korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie. Jednak w praktyce placówki nie odmawiają przyjęcia dzieci – szczególnie jeśli przyprowadzają je rodzice. Niektóre solaria wymagają dodatkowo podpisanego przez rodzica oświadczenia.
Rzecznik Praw Dziecka uważa jednak, że to za mało. Wraz z onkologami i niektórymi parlamentarzystami walczy o większe zmiany w prawie.

- Warto korzystać z doświadczeń innych krajów, takich jak Australia, Francja, Niemcy, Austria czy Wielka Brytania, gdzie już obowiązuje zakaz korzystania z solariów przez dzieci. Problem został dostrzeżony także przez Amerykańską Agencję Żywienia i Leków, która zmieniała klasyfikację niebezpieczeństwa lamp stosowanych w solariach z klasy I (małe ryzyko) na klasę II (umiarkowane ryzyko) i zaleciła umieszczenie na urządzeniach do opalania odpowiednich ostrzeżeń wskazujących, że nie powinny z nich korzystać osoby poniżej 18. roku życia - mówił niedawno w swoim wystąpieniu Marek Michalak.

Rzecznik powołuje się na Światową Organizajcję Zdrowia, która zaleca wprowadzenie bezwarunkowego zakazu korzystania z solariów przez dzieci. Według organizacji, sztuczne opalanie może prowadzić do wzrostu liczby zachorowań na czerniaka wśród młodych ludzi.

Dodajmy, że projekt ustawy w tej sprawie zakłada możliwość opalania się dzieci wyłącznie za pisemną zgodą rodziców. Właścicielowi lokalu, który umożliwiłby skorzystanie z solarium bez takiej zgody, groziłaby grzywna – do 100 tys. zł.

- My nie przyjmujemy dzieci, ale wiem, że inne solaria nie stosują żadnych ograniczeń w tej sprawie. Rodziece przyprowadzają swoje pociechy przed dyskotekami szkolnymi, urodzinami czy Pierwszą Komunią. Czasem opalają się już nawet kilkuletnie dzieci. Tak naprawdę nie ma jasnych regulacji w tej sprawie. Od rozsądku właściciela solarium zależy, czy przyjmie dziecko. Przede wszystki kluczowy jest tu jednak rozsądek rodzica - mówi Jagoda Pomiał, obsługująca solarium w Gdańsku - Wrzeszczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki