Zamieszanie wokół unijnych środków na amunicję. Wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek zapowiada ważne kroki

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Będziemy składać wniosek do Komisji Europejskiej o rozpisanie nowego konkursu – zapowiedział Marcin Kulasek
Będziemy składać wniosek do Komisji Europejskiej o rozpisanie nowego konkursu – zapowiedział Marcin Kulasek PAP/Marcin Obara
Wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek (Lewica) zapowiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z wiceministrem obrony narodowej Pawłem Bejdą (PSL), że złożony zostanie wniosek do Komisji Europejskiej o rozpisanie nowego konkursu na dofinansowanie dla unijnych firm produkujących amunicję.

Będzie nowy konkurs dot. wsparcia produkcji amunicji?

– Będziemy składać wniosek do Komisji Europejskiej o rozpisanie nowego konkursu – zapowiedział Marcin Kulasek, odnosząc się do programu Unii Europejskiej o wspieraniu produkcji amunicji 155 mm.

Według wiceministra aktywów państwowych to rząd PiS ponosi pełną odpowiedzialność za wyniki konkursu rozpisanego przez Komisję Europejską na dofinansowanie dla unijnych firm zbrojeniowych.

– Wnioski trzeba było składać od początku października do 13 grudnia ubiegłego roku, czyli podczas sprawowania rządów przez PiS – powiedział Marcin Kulasek.

Wiceszef MAP dodał, że wnioski złożyły tylko trzy polskie firmy na kwotę 11,5 mln euro, przy czym dwie z nich nie spełniły wymaganych kryteriów. – Spółki nie dostały wsparcia od Polskiej Grupy Zbrojeniowej, nad którą zarząd sprawowało Ministerstwo Aktywów Państwowych – wyjaśnił.

– Jeśli będziemy mieli twarde fakty o zaniedbaniu, nie wykluczamy postawienia Jacka Sasina (byłego szefa MAP) i Mariusza Błaszczaka (byłego szefa MON) przed Trybunałem Stanu – zaznaczył Marcin Kulasek.

500 mln euro na zwiększenie produkcji amunicji. Polska dostała tylko 2,1 mln euro

Komisja Europejska zdecydowała w piątek o przekazaniu koncernom zbrojeniowym 500 mln euro na zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji artyleryjskiej. Ma to na celu dostarczenie większej liczby pocisków Ukrainie i uzupełnienie zapasów państw Unii Europejskiej.

Decyzja KE ma umożliwić europejskiemu przemysłowi obronnemu zwiększenie zdolności produkcyjnych do 2 mln pocisków rocznie do końca 2025 roku. Obecnie te moce są szacowane na nieco ponad 1 mln rocznie. Środki mają trafić dla takich firm, jak Rheinmetall, Nammo, Chemring Nobel, Hellenic Defence Systems, Eurenco i inne.

Mają też pobudzić dodatkowe inwestycje ze strony przemysłu poprzez współfinansowanie, co ma przełożyć się na łączną kwotę inwestycji o wartości około 1,4 mld euro.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl