Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast wypoczywać studenci wolą latem zbierać owoce i warzywa

Michał Wroński
Marzena Bugała
Hiszpańskie truskawki, holenderskie tulipany, a może włoskie pomidory? Dla chcących podreperować swoje budżety studentów to już ostatni moment, by pomyśleć o wakacyjnej pracy w zachodniej Europie.

Jest o co walczyć - w ciągu dwóch miesięcy w Niemczech, czy Holandii bez problemu można zarobić na samochód, a szczęściarze, którym uda się znaleźć zatrudnienie w Norwegii mogą liczyć na wynagrodzenia rzędu 100 euro dziennie. Przy otwartych granicach Unii Europejskiej osoby, które mają rozeznanie w kalendarzu letnich prac na polach, winnicach i szklarniach mogą podróżować od kraju do kraju w poszukiwaniu najbardziej popłatnego zajęcia.

Nic dziwnego zatem, że w agencjach pracy tymczasowej telefony się nie urywają. Ilość napływających propozycji zatrudnienia nie idzie jednak w parze z olbrzymim zainteresowaniem polskich studentów. Tomasz Hachuła, ekspert agencji Work Express nie ukrywa, że ofert jest ich mniej aniżeli przed rokiem. Boomu nie przyniosło nawet otwarcie od 1 maja dla Polaków niemieckiego i austriackiego rynku pracy.

- Na terenie Niemiec prace sezonowe w okresie do 3 miesięcy już od dłuższego czasu można było jednak wykonywać bez pozwolenia - przypomina Tomasz Hachuła.

Planującym wakacyjne wyjazdy za pracą studentom eksperci przypominają jednak, by uważnie sprawdzili warunki, w jakich im tam przyjdzie przebywać, a także wymagane formalności i kwalifikacje. O ile przy zbieraniu truskawek wystarczą dobre chęci, to już chcący pracować w hotelu, czy restauracji muszą znać język gospodarzy. Pod uwagę należy wziąć koszty zakwaterowania i wyżywienia (o ile nie zapewnia tego pracodawca). Jak natomiast ustrzec się nieuczciwych pośredników - o tym powiemy w piątek.

Hiszpania

W czerwcu i lipcu praca czeka na plantacjach truskawek. W godzinę można tam zarobić od 4,5 do 5 euro. Od września natomiast rozpoczynają się zbiory oliwek i winogron. Więcej aniżeli rok temu jest ofert pracy w branży turystycznej i hotelarskiej (przejęły one turystów, którzy zrezygnowali z wczasów w Egipcie i Tunezji). Najbardziej potrzebni są kelnerzy, barmani, kucharze, recepcjonistki, pokojówki i ochroniarze. Marzący o takiej pracy muszą jednak znać jakiś język obcy. W zamian za to mogą liczyć na zarobki rzędu 970- 1200 euro na miesiąc. Jeśli ktoś włada dwoma obcymi językami, może zająć się organizacją rozrywki dla turystów (przy czym takich pracowników zatrudnia się na minimum pół roku).

Holandia

Do połowy września sporo pracy (sadzenie cebulek, przycinanie i pielęgnacja kwiatów) czeka na plantacjach tulipanów i lilii, a także w szkółkach drzewek i krzewów ozdobnych. Tzw. "bulb district" czyli obszar plantacji tulipanów rozciąga się na zachodzie i północy kraju (okolice Haarlem, Leiden, Friesland i Groningen). Jeszcze do połowy lipca można zbierać truskawki w północnej Brabancji. Następnie można się przenieść na plantacje ziemniaków, kalafiorów(lipiec - sierpień), kapusty, brokułów i śliwek (sierpień - wrzesień) oraz do sadów jabłkowych i gruszkowych (wrzesień - październik). Praca czeka też przy zbiorze szparagów. Wymagana jest numer SOFI wyrabiany zazwyczaj przez zatrudniającą nas firmę.

Niemcy

Czerwiec to ostatni moment, by zarobić nieco grosza przy zbiorze truskawek w Bawarii i Badenii - Wirterbergii. Z kolei w lipcu i sierpniu można znaleźć pracę przy zbiorze i sortowaniu wiśni i śliwek. Pod koniec sierpnia rozpoczyna się sezon na jabłka, a w Turyngii i okolicach Monachium także zbiory chmielu. Z kolei we wrześniu sporo pracy czeka w winnicach Nadrenii - Westfalii. Osoby znające dobrze język niemiecki przez całe wakacje mogą znaleźć pracę w małej gastronomii oraz branży hotelarskiej (najwięcej takich ofert czeka w miejscowościach turystycznych czyli w górach i na wybrzeżu). W czasie sezonu jest również spore wzięcie na pracowników objazdowych wesołych miasteczek i cyrków. Podejmując pracę trzeba pamiętać o obowiązku meldunkowym.

Szwecja

Już od czerwca można zbierać truskawki (głównie w rejonie Skane, Blekinge i Kalmaru na południu kraju). Później można przenieść się do centrum i północ, gdzie czeka praca przy zbiorze owoców leśnych: w drugiej połowie lipca maliny moroszki (wymaga to jednak brodzenia w wodzie, gdyż roślina ta rośnie na terenach podmokłych), na początku sierpnia czarnej jagody, a we wrześniu czerwonej borówki. Wyjazd do pracy przy zbiorze leśnych owoców można zorganizować samodzielnie. Oferty pracy czekają również w leśnictwie (przy zbieraniu sadzonek i sadzeniu lasów). Miłe widziani są także operatorzy CNC - w tej profesji można bardzo dobrze zarobić, aczkolwiek w tym przypadku kandydaci muszą wykazać się co najmniej 3-letnim oświadczeniem w swym fachu.

Francja

Obecnie można znaleźć pracę przy zbiorze truskawek (do końca lipca), melonów i pomidorów (aż do jesieni). Prawdziwe żniwa rozpoczną się dopiero we wrześniu, gdy potrzebni będą pracownicy do zbioru winogron w dolinie Loary i Rodanu, Szampanii, Alzacji, Burgundii, rejonie Bordeaux oraz Langwedocji. Z racji tego, że w różnych regionach Francji czas dojrzewania winogron różni się od siebie pracę w winnicach można zacząć na południu kraju, by później za pracą pojechać na północ w stronę Alzacji i doliny Loary. Z racji wysokich kosztów transportu lepiej wybrać się w większym gronie samochodem. Dobrze jest mieć też w grupie kogoś znającego język francuski (na znajomość angielskiego wśród gospodarz raczej nie ma co liczyć).

Włochy

Podczas wakacji najwięcej ofert pracy czeka na turystycznych miejscowościach na wybrzeżu. Tamtejsi hotelarze i restauratorzy poszukują pokojówek, recepcjonistów, kelnerów, barmanów i kucharzy. Jest tylko jedno "ale" - kandydaci na te stanowiska muszą znać język włoski przynajmniej w stopniu podstawowym tak, aby byli w stanie dogadać się z klientami. Znajomość dwóch języków obcych stanowi natomiast przepustkę do pracy przy organizacji czasu wolnego turystom. Mniejsze wymagania stawiane są osobom, które chcą dorobić sobie przy zbiorze winogron (głównie w północnych Włoszech), oliwek oraz pomidorów (południe kraju). Pracę na tych plantacjach można będzie jednak znaleźć dopiero jesienią.

HISZPANIA: 4,5 - 5 euro można zarobić za godzinę pracy na plantacji truskawek
HOLANDIA: 6 - 7 euro możesz zarobić za godzinę pracy na plantacji kwiatów
SZWECJA: 320 zł można zarobić dziennie przy zbieraniu owoców runa leśnego
NIEMCY: 5 -7 euro można zarobić za godzinę pracy przy zbiorze warzyw lub owoców
FRANCJA: 9 euro można zarobić za godzinę pracy przy zbiorze winogron
WŁOCHY: 4 - 7 euro można zarobić za godzinę pracy przy zbiorze warzyw i owoców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!