Zamiana mieszkania bez tajemnic: O czym warto wiedzieć?

Redakcja
FOT. MARCIN OSMAN
W wielu przypadkach i sytuacjach życiowych musimy podjąć decyzję o sprzedaży oraz kupnie nowego mieszkania. Często boimy się, że nie podołamy nadmiarowi biurokracji, a także, że nie znajdziemy nowego lokum na czas. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się transakcja zamiany mieszkania, która okazuje się coraz bardziej obecna w świadomości społeczeństwa.

Co to jest zamiana mieszkania?

Zamiana mieszkania, czy innego lokalu to jeszcze do niedawna zapomniana transakcja obrotu nieruchomościami. - Zamiana mieszkania jest, mówiąc najprościej, podwójną transakcją sprzedaży. Podczas jednej umowy dwóch sprzedających zamienia się swoimi nieruchomościami - wyjaśnia dyrektor warszawskiego oddziału Metrohouse & Partnerzy S.A., Ewa Mielczarczyk.

Transakcja zamiany mieszkania staje się coraz bardziej popularna. Coraz większa liczba osób, która chce sprzedać mieszkanie i nabyć nową nieruchomość wyraża spore zainteresowanie taką wymianą handlową.

Czytaj też:W Sosnowcu nie ma problemów z zamianą mieszkania, ale

- Zainteresowanie tematem zamiany mieszkania rośnie w szybkim tempie. Według danych opartych na ofertach zamiany nieruchomości w serwisie Dom.Gratka.pl obserwujemy ponad 300 tys. miesięcznych wyszukiwań takich ogłoszeń. - mówi analityk serwisu Dom.Gratka.pl, Artur Osak - Zamiana mieszkania to transakcja, dostępna w wyszukiwarce serwisu Dom.Gratka.pl. Portal umożliwia intuicyjne sortowanie ofert z uwzględnieniem zamiany nieruchomości. Obecnie w serwisie znajduje się prawie 4 tys. ofert zamiany mieszkań oraz domów. Ilość ich stale rośnie, także jest w czym wybierać.

Kto może się zamienić lokalem?

Zamiana mieszkania to korzystna transakcja dla kilku grup osób. Ewa Mielczarczyk z warszawskiego oddziału Metrohouse & Partnerzy S.A. opowiada o tym, dla jakich grup zamiana mieszkania może być szczególnie interesująca.

- Liczną grupę zainteresowanych zamianą stanowią klienci, którzy zaciągnęli kredyt na zakup obecnej nieruchomości we franku szwajcarskim. Po kilku latach od zakupu ich potrzeby mieszkaniowe uległy zamianie i chętnie sprzedaliby obecną nieruchomość. Nie pozwala im na to jednak wysoki kurs obcej waluty. Jeśli zdecydowaliby się na sprzedaż musieliby spłacić kredyt w niekorzystnym momencie (często dopłacić do wartości nieruchomości). Zamiana mieszkania daje możliwość przeniesienia kredytu i hipoteki na nowo zakupioną nieruchomość.

Czytaj też:Emerytura w zamian za mieszkanie

- Zamiana może stanowić również alternatywę dla odwróconej hipoteki. Osobom starszym często nie wystarcza środków na utrzymanie swojej obecnej nieruchomości, a nie chcą oddawać całego mieszkania bankowi w zamian za comiesięczną rentę. Wyjściem dla takich osób jest zamiana mieszkania na mniejsze. Można w ten sposób utrzymać mieszkanie, w przyszłości przekazać je rodzinie i jednocześnie zyskać zastrzyk gotówki.

- Zamiana jest również doskonałą opcją dla osób, których obecna sytuacja życiowa powoduje konieczność sprzedaży nieruchomości i zakup innych (np. w wyniku rozwodu). Jednocześnie zdarza się, że chęć zamiany deklarują osoby posiadające dwa lokale w różnych punktach miasta, które z chęcią zamieniliby na większe mieszkanie - wyjaśnia Ewa Mielczarczyk.

Zalety i wady zamiany mieszkania

Każda transakcja, nie tylko związana z nieruchomościami, niesie ze sobą pytania: czy to mi się opłaca? Czy mógłbym wybrać lepiej? O zaletach tej transakcji opowie Ewa Mielczarczyk:
- Zaletą zamiany mieszkania na inne jest mniejszy koszt przeprowadzenia transakcji. Przy umowie sprzedaży koszty przedstawiają się następująco: kupujący musi zapłacić taksę notarialną i podatek od czynności cywilno-prawnej - 2% od wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku zamiany taksa notarialna pobierana jest od wartości droższej nieruchomości, a podatek jedynie od różnicy w wartościach zamienianych nieruchomości. Zwyczajowo taksa jest podzielona na pół przez strony umowy. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czytaj też:W Sosnowcu nie ma problemów z zamianą mieszkania, ale

Bardzo ważny jest tutaj czynnik psychologiczny. - Często klienci maja opory związane ze sprzedażą własnego mieszkania, gdyż obawiają się, że w określonym czasie nie uda im się znaleźć właściwego mieszkania do zakupu. Przy zamianie mieszkań taki problem nie występuje. Koordynacja całego procesu jest prostsza, a klienci nie muszą szukać kolejnego mieszkania i podejmować pochopnych decyzji w krótkim czasie - zapewnia Ewa Mielczarczyk.

Czytaj też:Emerytura w zamian za mieszkanie

Transakcja zamiany mieszkania nie posiada wad. To idealne rozwiązanie dla tych osób, które sprzedają nieruchomość po to, by kupić nową.

Funkcjonalności wyszukiwarki ofert nieruchomości w serwisie Dom.Gratka.pl ułatwiają poszukiwanie mieszkań do zamiany. Wystarczy wybrać odpowiedni parametr lub skorzystać z pola słów kluczowych. W danym już ogłoszeniu znajduje się informacja na zamianę z jaką nieruchomością gotowy jest klient.

Więcej w serwisie Dom.Gratka.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl