Zamek w Pieskowej Skale po remoncie

Marcin Dyrcz
Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale fot. Adam Wojnar
Zakończyły się ponad dwuletnie prace remontowo-konserwatorskie na Zamku w Pieskowej Skale, który od dziś czeka na turystów.

Autor: Adam Wojnar

- Pierwszy etap prac, polegający na wymianie dachu, miał miejsce już w 2013 rou. Następnie rozpoczęliśmy ponad dwuletni remont, którego głównym celem było uporządkowanie i rekonstrukcja tynków na elewacjach budowli - mówi prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, któremu podlega Pieskowa Skała.

W trakcie prac zużyto ponad 120 ton piasku, 90 ton kamienia, 30 ton tynków i ponad 900 litrów farby. W wyjątkowo trudnym terenie zamontowano ponad 105-tonowe rusztowania, obejmujące łączną powierzchnię ponad 800 metrów kwadratowych.

- Zamek jako olbrzymia bryła zawieszona na skale wyglądał przed remontem na obiekt zdewastowany. Było to tylko wrażenie związane z degradacją tynków na elewacjach. W trakcie prac okazało się, że oryginalnych XVII-wiecznych tynków jest dużo więcej niż się spodziewaliśmy. Zostały starannie zakonserwowane. Zabezpieczono również fragmenty polichromii, uruchomiono wreszcie przepiękny zegar na jednej z wież. Zamek jest jak nowy - dodaje prof. Ostrowski.

Poprzednie kompleksowe prace remontowe w Pieskowej Skale prowadzone były w latach 1949-1970 pod kierunkiem prof. Alfreda Majewskiego, któremu zawdzięczamy współczesny wygląd budowli.

Celem działań remontowych było również dostosowanie budynku do prowadzenia oferty edukacyjno-kulturalnej skierowanej zarówno do dorosłych, dzieci i młodzieży szkolnej.

Na turystów i pasjonatów historii czekają od dzisiaj wystawy prezentujące m.in. przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej, malarstwo angielskie oraz historię Pieskowej Skały.

Zwiedzający mogą podziwiać tu obrazy cenionych artystów jak Goustave Coubert, Eugène Delacroix, Gaspar Dughet, Jacek Malczewski, Piotr Michałowski czy Henryk Stażewski.

W jednej z komnat drugiego piętra na turystów czeka ekspozycja prezentująca historię warowni. Na planszach zamieszczo najważniejsze fakty historyczne, genealogię właścicieli i plany zamku odpowiadające róznym etapom jego budowy.

Nowa oferta edukacyjna obejmuje zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów podzielone na bloki tematyczne dotyczące wielkich epok stylowych, języka ornamentów czy historii ubioru.

- Całość remontu kosztowała około 15 milionów złotych, z tego około 9 mln to środki pochodzące z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczeg, a także funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych - podsumowuje prof. Ostrowski.

Kolejne przewidziane prace dotyczyły będą kaplicy zamkowej p.w. św. Michała, wymiany bruku na dziedzińcu oraz uporządkowania otoczenia zamku.

Prof. Ostrowski zapowiada, że w przyszłym roku zastanie złożony wniosek na dofinansowanie prac.

- Przypuszczam, że kolejne działnia remontowe w Pieskowej Skale podejmiemy w drugiej połowie 2017 roku - dodaje.

Turystów ucieszy zapewne odnowiona zamkowa restauracja z widokiem na Dolinę Prądnika i Ojcowski Park Narodowy.

Zamek czynny będzie od wtorku do czwartku w godz. 10-16, w piątki od 9-13, a w weekedny od 10-16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zamek w Pieskowej Skale po remoncie - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl