Zamek na Wawelu pokazuje swoje najnowsze skarby [ZDJĘCIA]

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Nowe nabytki zamku na Wawelu możemy zobaczyć w ramach czasowej wystawy
Nowe nabytki zamku na Wawelu możemy zobaczyć w ramach czasowej wystawy Fot. Adam Wojnar
Wystawa. Perskie dywany, srebrna solniczka, ordery , a także akcesoria do manicure - to tylko kilka z ponad stu obiektów, które w ciągu ostatnich dwóch lat nabył zamek na Wawelu.

Kaplica Zygmuntowska, Dziedziniec Arkadowy, głowy w Sali Poselskiej - taki Wawel znają wszyscy. Jednak zamek to nie tylko zabytkowe mury, ale również skarbiec i zbiory, które są systematycznie powiększane.

- Kilka razy w ciągu roku udaje nam się znaleźć na aukcjach bądź u prywatnych kolekcjonerów przedmioty pasujące do wawelskiej kolekcji. To obiekty niezwykle różnorodne, tak jak różnorodne są nasze zbiory: rzemiosło artystyczne, polonica, tkaniny - mówi dyrektor zamku na Wawelu, prof. Jan Ostrowski.

Przez ostatnie dwa lata Wawel na zakupy przeznaczył ponad milion złotych. Który z nabytków jest najcenniejszy? Trudno powiedzieć. Są wśród nich bowiem przedmioty, które trudno nazwać arcydziełami, jednak dla badań dziejów zamku czy budowania jego kolekcji mają szczególne znaczenie.

To m.in. zespół szkiców, wykonanych przez Zbigniewa Pronaszkę do plafonu jednej z komnat czy prace Jacka Malczewskiego uzupełniające zbiór dzieł malarza, podarowany placówce w 1994 roku przez Karolinę Lanckorońską. Ważnym uzupełnieniem dotychczasowych zbiorów są też odznaczenia z okresu przedrozbiorowego i czasów księstwa Warszawskiego.

Jednym z najciekawszych nabytków jest zakupiony z prywatnej kolekcji w Paryżu gobelin z przedstawieniami Eneasza i Dydony. Wykonał go na początku XVII stulecia brukselski warsztat Nicasiusa Aertsa.

- Dla nas gobelin cenny jest nie tylko ze względu na swoją artystyczną wartość, ale też z uwagi na fakt, że może stanowić zamiennik dla arrasów Zygmunta Augusta - mówi prof. Ostrowski. - Pamiętajmy, że ekspozycja arrasów jest dla nich niebezpieczna, więc im krócej pozostają w kontakcie ze światłem, kurzem i kwaśnym powietrzem, tym lepiej. Oprócz gobelinu Wawel wzbogacił się również o perskie dywany i pas kontuszowy, wykonany ze zdobionego złotem jedwabiu.

Wśród nabytków nie zabrakło precjozów ze złota i srebra: kufli, pucharków, tac i przyborników. - Cieszę się z tych zdobyczy, bo jest wśród nich wiele przedmiotów, które ze względu na swą wartość zwykle przechodzą z rąk do rąk prywatnych kolekcjonerów - mówi Dariusz Nowacki z działu złotnictwa. - Do takich obiektów należy maleńka solniczka z końca XVI wieku autorstwa augsburskiego złotnika, o którą trzeba było zabiegać u kolekcjonera ponad dwa lata. Teraz to nasza perełka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zamek na Wawelu pokazuje swoje najnowsze skarby [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Harnasie
Nie mają chleba? To niech jedzą ciastka! -w duchu słów Marii Antoniny, przynajmniej do pewnego stopnia i w pewnym zakresie państwo aktualni dyrektorzy wawelscy- prowadzą swoją politykę względem większości załogi. Niewątpliwie bardzo udane masowe imprezy , to jedno a trwający już od bardzo wielu tygodni SPÓR ZBIOROWY między dyrekcją a związkami zawodowymi-to także bardzo ważna sprawa. W związku z powyższym apelujemy do rządu najwspanialszej na świecie DOBREJ ZMIANY PiS , ażeby począwszy od roku 2020, stanowiska dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu (i jego zastępców)-powierzyć (zaoferować)następującym bardzo wybitnym przedstawicielom DOBREJ ZMIANY PiS:

Antoni Macierewicz;

Jarosław Aleksander Kaczyński;

Małgorzata Ewa Wassermann;

Jacek Olgierd Kurski.

Niechaj dobra zmiana Prawa i Sprawiedliwości-zatriumfuje na Wawelu-HEJ
Wróć na i.pl Portal i.pl