Zamachy we Francji: Trwa obława w Brukseli. Terroryści z ISIS grożą USA

WR/AIP/X-News
Operacja antyterrorystyczna w Molenbeek
Operacja antyterrorystyczna w Molenbeek Geert Vanden Wijngaert
ZAMACHY WE FRANCJI | ZAMACHY W PARYŻU | Zidentyfikowano kolejnych dwóch terrorystów, którzy dokonali zamachów Paryżu. Francuska policja aresztowała dziesiątki podejrzanych. W sprawie pojawiają się kolejne tropy. OTO NASZA RELACJA.

19:50 17 listopada to w Czechach święto narodowe. Nasi sąsiedzi obchodzą wtedy rocznicę aksamitnej rewolucji z 1989 r. Władze Czech zaostrzą środki bezpieczeństwa.

19:20 UEFA zapewnia, że przyszłoroczne mistrzostwa Europy odbędą się we Francji.

19:00Barack Obama wykluczył udział wojsk lądowych USA w walce z Państwem Islamskim. Zapowiedział jednocześnie zdwojenie wysiłków w ramach obecnej strategii w walce z ISIS.

18:15 Grupa Anonymous wypowiedziała wojnę Państwu Islamskiemu. Szczegóły TUTAJ

18:00 Dwie osoby, które w weekend zatrzymała belgijska policja, zostały oskarżone o udział w organizacji terrorystycznej. Pozostałe pięć osób, które zostały zatrzymane, są już wolne.

17:15 - Terroryści nigdy nie zniszczą Republiki. To Republika zniszczy ich - oznajmił Bernard Cazeneuve, szef MSW Francji, na konferencji prasowej w poniedziałek w Paryżu

RUPTLY/x-news

16:30 Francois Hollande zapowiedział spotkanie z Barackiem Obamą i Władimirem Putinem.

16:00 Baptiste Burgy, jeden z terrorystów zamieszanych w piątkowe zamachy w Paryżu, uciekł do Włoch. Jest ścigany na północy kraju, w okolicach Turynu. 32-latek jest obywatelem Francji.

14:35 Na brukselskim przedmieściu Molenbeek trwa obława na Salaha Abdeslam, podejrzanego o udział w zamachu w Paryżu.

Zarówno Abdslam, jak i Abdelhamid Abaaoud, są powiązani z dzielnicą Molenbeek. Wcześniejsze doniesienia o pojmaniu Salaha okazały się fałszywe.

- Salaha, ani żadnego innego podejrzanego, do tej pory nie aresztowano. Kontynuujemy operację z Molenbeek - powiedział "NYT" Eric van der Sypt z brukselskiego magistratu.

14:05 Bojownicy powiązani z Państwem Islamskim opublikowali dziś w sieci film, na którym grożą Stanom Zjednoczonym. - Krzyżowcy, którzy biorą udział w kampanii w Syrii, zostaną zaatakowani. Z bożą pomocą udało nam się uderzyć Francję w samo centrum, w Paryż. Teraz przysięgamy, że tak samo zaatakujemy USA, w Waszyngtonie - powiedział terrorysta.

W obecnej chwili trwa weryfikacja autentyczności nagrania.


Kadr z filmu ISIS

13:20 Belgijskie władze poinformowały, że wypuściły pięć z siedmiu aresztowanych w weekend osób. Wśród uwolnionych jest brat jednego z terrorystów, którzy przeprowadzili zamachy w Paryżu.

12:15**W Belgii od rana trwała obława na domniemanego głównego organizatora zamachów, w których zginęło co najmniej 129 osób.**

Jak podała BBC, belgijska policja przed południem przeprowadziła obławę w dzielnicy Molenbeek w Brukseli, w której mieszka wielu podejrzanych o związki z piątkowymi zamachami w Paryżu. Ponoć słychać było strzały i wybuchy. Policja miała poszukiwać Abdelhamida Abaaouda, podejrzanego o kierowanie zamachami w Paryżu. 27-letni Abaaoud to Belg mający marokańskie korzenie, który według BBC wstąpił w szeregi Państwa Islamskiego w Syrii.

W wyniku obławy przed południem aresztowano przynajmniej jednego podejrzanego o związki z zamachem. Nie był to jednak Abaaoud, ale 26-letni Abdeslam Salah, jeden z zamachowców z Paryża. Korespondent Euronews w Brukseli Sandor Zsiros zamieścił na Twitterze zdjęcie, jak policja aresztuje podejrzanego.

12:09 Francuskie MSW podało, że w 168 akcjach antyterrorystycznych przeprowadzonych tej nocy, w areszcie domowym pozostawiono 104 osoby. Kolejne 23 zostały zatrzymane w celu przesłuchania. W operacjach skonfiskowano 31 sztuk broni, w tym 4 granatniki.

11:38 Belg Abdelhamid Abaaoud był zamieszany w planowanie i organizację zamachów w Paryżu - poinformował agencję AP jeden z francuskich śledczych pragnących zachować anonimowość. Belgijski "De Standaard" informował, że łączą go z zamachami także tamtejsze służby.

Abdelhamid Abaaoud prawdopodobnie był także zamieszany w przygotowywanie zamachu na pociąg w Verviers w sierpniu tego roku.

27-latek mieszkał do niedawna w dzielnicy Molenbeek w Brukseli.

11:32 Zidentyfikowano kolejnych dwóch sprawców zamachów w Paryżu:

Samy Amimour - urodził się 15 października 1987 r. w Drancy pod Paryżem. W 2012 r. był oskarżony o kontakty z terrorystami. Uczestniczył w ataku na koncert w Bataclan. Wysadził się w powietrze.

Ahmad Al Mohammad - na takie nazwisko wystawiony był paszport znaleziony niepopodal Stade de France. 25-latek miał urodzić się w syryjskim Idlibie. Prokuratura potwierdza, że jego odciski palców pokrywają się z tymi pobranymi od jednego z uchodźców, który w październiku przez Grecję przedostał się do Europy.

11:24Jeden z bojowników Państwa Islamskiego przyznał w rozmowie z amerykańską medialną firmą internetową BuzzFeed, że jego organizacja zdołała już przemycić do Europy około czterech tysięcy swoich ludzi w ogromnej fali uchodźców, którzy od miesięcy zalewają Stary Kontynent.

Dżihadysta, który nie ujawnił swojej tożsamości sugerował, że najwięcej utajnionych terrorystów wysłano przez granicę do Turcji. Potem mieszają się oni z tymi, którzy starają się dostać do krajów UE.

Mężczyzna wyjaśnia, iż pomysł wysyłania ludzi, którzy dokonywaliby potem zamachów powstał w momencie, kiedy najpierw Amerykanie, a następnie kraje z nimi sprzymierzone rozpoczęły naloty na Państwo Islamskie.

-Jeśli ktoś atakuje mnie, to powinien być pewien, że ja go też zaatakuję – mówi rozmówca internetowej firmy medialnej.
Państwo Islamskie ma wykorzystywać do przemytu swoich ludzi “zawodowych” przewodników, którzy organizują nielegalne wyprawy imigrantów. Do samej tylko Turcji w ostatnim czasie napłynęło ponad półtora ludzi z Syrii, którzy uciekają przed wojną. Potem, jak wyjaśniał rozmówca BuzzFeed z tureckich portów Izmir i Mersin ruszają przez Morze Śródziemne dalej do Europy. Wśród ich znajdują się już dżihadyści.

-Nasi ludzie podają się za uchodźców, w Niemczech i Szwecji byli jeszcze do niedawna ciepło witani – mówi anonimowy dżihadysta. – Sam wysyłałem wielu bojowników, którzy chcieli odwiedzić swoje rodziny, inni jechali do Europy, by czekać tam na rozkaz.

11:20 Tej nocy francuska policja przeszkuała blisko 150 podejrzanych mieszkań i lokali - poinformował premier Francji Manuel Valls.

CZYTAJ TAKŻE: Zamachy we Francji: Policja na tropie Salaha. Francuskie lotnictwo bombarduje Rakkę [PODSUMOWANIE]

Wideo

Dodaj ogłoszenie