Załoga puławskich Azotów szykuje się do strajku. W grę wchodzi przerwanie produkcji

Hanna Bednarzewska
- Szykujemy się do strajku. Nie ma woli porozumienia z zarządem Grupy Azoty w Tarnowie - mówią związkowcy z Puław. W wtorek rano komitet strajkowy pracowników podjął decyzję o rozpoczęciu referendum strajkowego.

W skład komitetu wchodzą dwie największe organizacje związkowe działające w firmie: Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego i NSZZ Solidarność.

– Zapytamy pracowników czy zgadzają się na przeprowadzenie strajku w obronie postulatów komitetu - mówi Sławomir Wręga, przewodniczący ZZPRC. Chodzi o zaprzestanie wydzielania jakichkolwiek obszarów ze struktury ZA Puławy, łamania umów wzajemnych - konsolidacyjnej i społecznej i odwołanie z zarządu Puław wiceprezesa Krzysztofa Homendy.

Głosowanie w referendum ma być tajne. Potrwa około 10 dni. - Aby rozpocząć strajk w głosowaniu musi wziąć udział ponad połowa załogi i większość musi być za strajkiem. Wynik referendum będzie istotnym parametrem, który albo każe nam zrewidować swoje stanowisko, albo spowoduje refleksje po stronie zarządu Grupy Azoty i prezesa Wojciecha Wardackiego. Mamy jednak nadzieję na opamiętanie ze strony zarządu tarnowskiej spółki - mówi Wręga.

Jakie mogą być formy strajku? W 2012 roku w ZA Puławy odbył się strajk okupacyjny. Teraz aby wymusić ustępstwa związkowcy chcą sięgnąć po cięższy oręż. Chodzi o przerwanie produkcji. Decyzja co do formy strajku zapadnie po referendum. Strajk to jednak ostateczność. - Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych będziemy dążyć do polubownego zakończenia sporu - deklarują związkowcy.

Puławscy związkowcy stają w obronie majątku ZA Puławy. Ich sprzeciw budzi przejęcie w czerwcu spółki Kolzap zawiadującą bocznicą kolejową przez tarnowską spółkę Koltar. Nie godzą się na reperowanie budżetu należących do grupy Azoty firm będących w złej kondycji finansowej kosztem puławskiej spółki. Chodzi o Zakłady chemiczne w Policach i Zakłady Azotowe w Tarnowie- Mościcach, których nawozy są sprzedawane w pakiecie z saletrą produkowaną w Puławach. -Puławska saletra jest pożądana przez rynek. Sprzedaż w pakiecie z nawozami, których rynek nie chce powoduje, że dealerzy wolą handlować saletrą rosyjską, którą nabywają bez dodatkowych obciążeń. Taka sprzedaż psuje rynek nawozowy.

STANOWISKO ZARZĄDU Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.
w związku z ogłoszeniem przez Komitet Strajkowy przystąpienia do referendum strajkowego w Grupie Azoty PUŁAWY

W związku z ogłoszeniem w dniu 3 lipca 2018 r. przez Komitet Strajkowy informacji o przystąpieniu do przeprowadzenia referendum strajkowego w Grupie Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., Zarząd Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. informuje, że w Spółce trwa spór zbiorowy, wszczęty 15 listopada 2017 r. przez Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” oraz Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego.
Spór ten jest obecnie w fazie mediacji. W mediacjach bierze udział mediator wyznaczony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zgodnie z art. 15 Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (tj. z dnia 7 lutego 2018 r. Dz.U. z 2018 r. poz. 399) czynności zmierzające do ogłoszenia strajku (np. referendum strajkowe) nie mogą być dokonane przed zakończeniem postępowania mediacyjnego. Postępowanie mediacyjne kończy się - zgodnie z art. 14 ww. ustawy - podpisaniem przez strony porozumienia, a w razie nieosiągnięcia porozumienia - sporządzeniem protokołu rozbieżności ze wskazaniem stanowisk stron.
Na dziś protokół taki nie został sporządzony. Ponadto Zarząd Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. oświadcza, że podejmuje wszelkie działania mające zapewnić spokój społeczny w Spółce. Jednocześnie deklarujemy gotowość do dalszego dialogu ze stroną społeczną i wierzymy w pozytywne zakończenie trwającego sporu zbioru zbiorowego.
Odnosząc się natomiast do zarzutów, stawianych przez jednego z członków Komitetu Strajkowego, dotyczących prób zastraszania pracowników Spółki, Zarząd Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. oświadcza, że nie są mu znane takie przypadki. Jeśli zostaną one ujawnione, deklarujemy podjęcie wszelkich przewidzianych prawem kroków, mających na celu przeciwdziałanie tego typu zachowaniom.
Ponadto chcemy podkreślić, że Spółka pracuje bez zakłóceń – zachowana jest pełna ciągłość i bezpieczeństwo produkcji oraz innych realizowanych zadań i procesów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Załoga puławskich Azotów szykuje się do strajku. W grę wchodzi przerwanie produkcji - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl