Zalecenia PAN na rok szkolny 2021/22: W szkołach tylko zaszczepiony personel. Niezaszczepione dzieci w szczycie zachorowań uczą się w domach

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Niezaszczepieni uczniowie zostaną w domach? To jeden z pomysłów ekspertów Polskiej Akademii Nauk na czas szczytu zachorowań w roku szkolnym 2021/2022. Naukowcy opublikowali kolejne stanowisko w sprawie zbliżającego się powrotu uczniów do szkół. Apelują w nim o szczepienie uczniów, obowiązkowe zaszczepienie personelu szkolnego i przestrzeganie zasad sanitarnych, tj. zachowania bezpiecznego dystansu, przestrzegania obowiązku dezynfekcji i noszenia maseczek. Tylko w ten sposób, zdaniem ekspertów, unikniemy nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022.

"Apelujemy ponownie, aby szkoły otwierać mądrze" - napisali w swoim najnowszym stanowisku eksperci Polskiej Akademii Nauk.

To nie pierwszy apel naukowców odnoszący się do zasad, jakie powinny zostać wprowadzone w szkołach. W sierpniu minionego roku sugerowali wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w szkołach dla personelu i przynajmniej starszych dzieci. Apelowali też o „oddelegowanie nauczycieli do konkretnych klas, podział uczniów na grupy, które nie mają ze sobą kontaktu oraz wietrzenie pomieszczeń i dezynfekcję”. Postulaty te jednak spotkały się z niechęcią. Budziły wątpliwości, czego efektem było przejście jesienią szkół na zdalne nauczanie.

Musisz to wiedzieć

Naukowcy interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 działającego przy prezesie PAN opracowali w lipcu kolejny zestaw wytycznych. Podtrzymują w nim konieczność:

  • noszenie maseczek,
  • wietrzenia pomieszczeń
  • dezynfekcji i oddelegowania nauczycieli do konkretnych klas
  • podział uczniów na grupy, które nie mają ze sobą kontaktu.

Zalecenia PAN na rok szk. 2021/22. W szkołach tylko zaszczepiony personel

Zwracają uwagę, że minione miesiące przyniosły nowe możliwości zadbania o to, aby szkoła w czasie pandemii nie była wielkim zagrożeniem dla uczniów i ich bliskich.

"Postulujemy, aby personel szkolny został w jak największym stopniu zaszczepiony. Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów" - czytamy w dokumencie ekspertów Polskiej Akademii Nauk.

Zwracają uwagę na to, że już w tej chwili dostępne są już szczepienia dla osób od 12. roku życia. Wyrażają też nadzieję, że niedługo Europejska Agencja Leków dopuści stosowanie preparatów przeciw COVID także u młodszych dzieci.

"W przypadku, kiedy dziecko nie może zostać zaszczepione należy stworzyć wokół niego bufor bezpieczeństwa, zastosować „szczepienie pierścieniowe”, to jest zaszczepić powinni się rodzice oraz osoby, z którymi dziecko się spotyka na co dzień" - radzą naukowcy.

W szczepieniach dzieci i młodzieży upatrują także szansę na bezpieczniejszą i przede wszystkim normalnie funkcjonującą szkołę. "Jeżeli kolejna fala zachorowań stanie się wysoka i konieczne będzie wdrożenie nauczania hybrydowego (częściowo tradycyjnego, a częściowo on-line), w domach powinni pozostać przede wszystkim uczennice i uczniowie niezaszczepieni" - dodają.

Wyliczają także, że obecnie w grupie wiekowej 12-18 lat podano dotąd 900 tys. dawek szczepionki, podczas gdy grupa ta liczy 2,2 mln osób, co oznacza, że "do satysfakcjonującego poziomu zaszczepienia tej grupy wiekowej brakuje jednak bardzo dużo".

Regularne testowanie na obecność koronawirusa

Eksperci postulują także o regularne wykonywanie testów na obecność SARS-CoV-2. Jak czytamy, "nie muszą być one zbyt uciążliwe dla uczniów i personelu szkoły. Należy umożliwić szybkie i szerokie testowanie na terenie szkół rekomendowanymi testami antygenowymi osób z jakimikolwiek objawami przeziębienia lub grypopodobnymi. Testy te są stosunkowo tanie, a pozwolą wyłapać większość przypadków zakażenia".

Na koniec apelują do rodziców dzieci: szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny i postępujmy w szkołach według opisanych wyżej zasad. Tylko w ten sposób mamy szansę uniknąć nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022 i ochronić dzieci i młodzież przed jego długoterminowymi, niekorzystnymi konsekwencjami, a za rok nie będziemy musieli po raz trzeci rozważać, jak zapewnić naszym dzieciom i młodzieży bezpieczną szkołę - przekonują.

Nie przeocz

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emeryt
Kiedyś to było nieziszczalne marzenie pozostać w domu! Pamiętajcie młodzi!
G
Gość
Biedne te nasze dzieci, kolejny rok w objęciach koronapsychozy.
G
Gość
Ministerurze, kiedy 55 fala grypy zwanej od 2019 roku srowidem?
G
Gość
"Jan Pospieszalski: SZOKUJĄCE doniesienia dot. SEGREGACJI sanitarnej z Całej Polski - Warto Rozmawiać"

https://www.youtube.com/watch?v=3qQgeh2CPMM
G
Gość
"Polska Akademia Nauk naciska ws. wprowadzenia segregacji sanitarnej w szkołach i restrykcji dla niezaszczepionych nauczycieli

„Eksperci” z Polskiej Akademii Nauk opublikowali apel, w którym podają zalecenia jak winny funkcjonować szkoły od nowego roku szkolnego (2021/22). Ich zdaniem trzeba masowo wykonywać testy na obecność koronawirusa, propagować szczepienia dzieci, a niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole. Segregacja sanitarna w pełnej krasie.

To nie pierwszy apel „ekspertów” z PAN ws. wprowadzenia nowych zasad nauczania w szkołach.

– W naszym stanowisku – czytamy na stronie PAN – „Koronawirus a szkoły: eksperci PAN apelują o noszenie maseczek”, które opublikowaliśmy 19 sierpnia 2020 r. sugerowaliśmy, że „powinien być wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w szkołach dla personelu i przynajmniej starszych dzieci”. Zalecaliśmy też „oddelegowanie nauczycieli do konkretnych klas, podział uczniów na grupy, które nie mają ze sobą kontaktu oraz wietrzenie pomieszczeń i dezynfekcję”. Postulaty te spotkały się jednak z niechęcią. Pojawiły się wątpliwości i pytania: Jak można sugerować, że dzieci mają nosić maseczki? Jak można uczyć w takich warunkach? We wrześniu 2020 r. nie wprowadzono obowiązku noszenia maseczek w szkole. W efekcie ta kwestia wkrótce potem stała się nieaktualna, ponieważ w związku z ogniskami zakażeń, wynikającymi w dużym stopniu z niewprowadzenia właściwych zabezpieczeń, szkoły przeszły na tryb nauczania zdalnego – przekonują naukowcy sugerując, że gdyby wprowadzono proponowane przez nich zasady, liczba zakażeń byłaby mniejsza, a szkoły nie zostałyby zamknięte.

Teraz „eksperci” ponawiają apel. Dodatkowo apelują, by personel pracujący w szkołach został zaszczepiony, a niezaszczepione osoby odsunięto od bezpośredniej pracy z dziećmi i młodzieżą.

– Postulujemy, aby personel szkolny został w jak największym stopniu zaszczepiony. Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów – piszą, wskazując, że już teraz są dostępne szczepionki dla dzieci od 12 roku życia i rozpisują się nad dobrodziejstwem płynącym z przyjmowania preparatów przez dzieci.

Na tym nie poprzestają „specjaliści” z PAN. Wzywają też do masowego testowania w szkole „osób z jakimikolwiek objawami przeziębienia lub grypopodobnymi”."

https://wprawo.pl/polska-akademia-nauk-naciska-ws-wprowadzenia-segregacji-sanitarnej-w-szkolach-i-restrykcji-dla-niezaszczepionych-nauczycieli/
G
Gość
25 lipca, 19:06, wojtyła zawyła !:

Świetnie. "Niezaszczepione" dzieci będą siedzieć w domu, a "niezaszczepieni" ludzie, nakaz kwarantanny domowej. Tylko dewoci z kato-sekty, dalej będą sobie mogli rypać paciory w kościółkach, a "niezaszczepiony kato-kler, będzie mógł ich dalej pasać i doić. I wspaniałe rządy pisiej bandy, będą decydować co kto ma robić, albo nie.A tzw. służby zdrowia, nawet w elementarnym zakresie dalej nie będzie. Takiego wała !

"Budżet 2020 w Sejmie. Marian Banaś pyta rząd o 224 mld zł, a aresztowanie syna Jakuba Banasia w dniu następnym.

Ważne wystąpienie prezesa NIK Mariana Banasia w sprawie budżetu 2020 na posiedzeniu Sejmu, które obnaża katastrofalny stan finansów państwa. Przedstawione liczby i treści wystąpienia dla tych, którzy umieją czytać dane o finansach państwa, są przeciwieństwem tego, co mówią na temat sytuacji finansowej Polski najwyżsi przedstawiciele pisowskiego rządu. Potwierdzeniem wagi tego wystąpienia prezesa NIK Mariana Banasia, jest aresztowanie jego syna Jakuba Banasia w dniu następnym. Publikujemy w kolejności: filmowe wystąpienie sejmowe prezesa NIK Mariana Banasia; następnie jego omówienie przez Bankier.pl oraz okoliczności aresztowania syna Banasia w dniu następnym."

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2021/07/budzet-2020-w-sejmie-marian-banas-pyta-rzad-o-224-mld-zl-a-aresztowanie-syna-jakuba-banasia-w-dniu-nastepnym/

w
wojtyła zawyła !
Świetnie. "Niezaszczepione" dzieci będą siedzieć w domu, a "niezaszczepieni" ludzie, nakaz kwarantanny domowej. Tylko dewoci z kato-sekty, dalej będą sobie mogli rypać paciory w kościółkach, a "niezaszczepiony kato-kler, będzie mógł ich dalej pasać i doić. I wspaniałe rządy pisiej bandy, będą decydować co kto ma robić, albo nie.A tzw. służby zdrowia, nawet w elementarnym zakresie dalej nie będzie. Takiego wała !
G
Gość
22 lipca, 22:59, Adam Szwed:

Czyli teraz należy chronić osoby zaszczepione przed możliwą infekcją.

Masz na myśli "efekt ADE"?

G
Gość
23 lipca, 14:53, Gość:

Eksperci, naukowcy. Bezimienni....

Posiedzenia "rady medycznej" też nie są protokołowane, nikt pod niczym nie podpisuje się...

G
Gość
23 lipca, 15:31, Gość:

Miałem PAN za poważną instytucję, a widzę że to zbieranina przekupnych lub pustych przygłupów

Raczej to pierwsze...

G
Gość
Orwell nie fantazjował, on znał plan...
G
Gość
23 lipca, 15:31, Gość:

Miałem PAN za poważną instytucję, a widzę że to zbieranina przekupnych lub pustych przygłupów

To pisowscy funkcjonariusze.

G
Gość
W cywilizowanych krajach nie ma takiego celowego segregowania ludzi. U nas stosuje się zasadę "nie zaszczepiłeś się, zostaniesz ukarany lockdownem, choć byś był zdrowy". Nie bierze się pod uwagę poziomu zakażeń, tylko poziom zaszczepieiń.
G
Gość
23 lipca, 15:31, Gość:

Miałem PAN za poważną instytucję, a widzę że to zbieranina przekupnych lub pustych przygłupów

Zgadza się

G
Gość
Miałem PAN za poważną instytucję, a widzę że to zbieranina przekupnych lub pustych przygłupów
Dodaj ogłoszenie