Zalecane noszenie rękawiczek w miejscach publicznych. Co z bezpieczeństwem owoców i warzyw?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem, przekonuje sanepid
Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem, przekonuje sanepid Grzegorz Olkowski
Jeden z Czytelników dopytuje, czy na owocach i warzywach może być przenoszony koronawirus? W jednym z marketów, które odwiedza, od niedawna jest dodatkowe stanowisko do dezynfekcji dłoni właśnie przy takich produktach, stąd jego pytanie. Na wątpliwości odpowiada Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy. Sprawdziliśmy też, co z noszeniem rękawiczek podczas zakupów.

Aby codziennie nie kupować chleba, zrób go w domu. Oto przepis:

Czy trzeba nosić rękawiczki jednorazowe np. na zakupach?

W marcu i kwietniu znacznie częściej podczas robienia zakupów w marketach czy na bazarach można było zauważyć jednorazowe rękawiczki na dłoniach klientów. W sklepach pojawiły się jednak stanowiska do dezynfekcji, rozwijała się wiosna, dłonie w rękawiczkach pociły się i większość z nas zrezygnowała z ich stosowania. Czy słusznie?

- W sklepach wciąż obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk - przypomina Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

To też może Cię zainteresować

- Sklepy mają obowiązek zapewnienia jednorazowych rękawiczek lub środków do dezynfekcji rąk. Natomiast zalecamy, żeby również klient we własnym zakresie miał ze sobą rękawiczki. Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem - wyjaśnia Łukasz Betański.

Istotne jest także to, jak będziemy z nich korzystać. - Pamiętajmy, że po zdjęciu rękawiczek należy umyć ręce, a także dbać o to, aby nie dotykać twarzy, nosząc rękawiczki - rekomentuje rzecznik WSSE w Bydgoszczy.

Czy owoce i warzywa mogą przenosić wirusa COVID-19?

Pytany o to przez nas rzecznik przypomina, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował 9 marca 2020 r. stanowisko, z którego wynika, że "zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2".

- EFSA podkreśla, że na podstawie doświadczeń z wirusami SARS i MERS można sądzić, że nie dochodzi do infekcji człowieka poprzez żywność wirusem SARS COV-2. Tak więc jest mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność, i nie ma dotychczas dowodów, aby miało to miejsce - wyjaśnia Betański.

EFSA podkreśla, że stale monitoruje sytuację dotyczącą ogniska zakażenia SARS COV-2, które jest źródłem zachorowań w bardzo wielu krajach. W zachowaniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności istotne jest rygorystyczne zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności, które służą zapobieganiu jej zanieczyszczeniu, w tym również wtórnemu zanieczyszczeniu na etapie dystrybucji i sprzedaży.

Jak postępować z żywnością, by nie zagrażać zdrowiu?

WHO zaleca stosowanie m.in. następujących kroków w kontakcie z żywnością:

  • mycie rąk przed kontaktem z żywnością i podczas jej przygotowywania,
  • mycie rąk po wyjściu z toalety,
  • mycie i odkażanie wszystkich powierzchni i sprzętów wykorzystywanych podczas przygotowywania żywności,
  • chronienie kuchni i żywność przed owadami i innymi zwierzętami.

- Dodam, że koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60 C przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2 - tłumaczy rzecznik kujawsko-pomorskiego sanepidu.

Nie macaj bułek, nie nakładaj ciastek czy orzechów gołą ręką

W sklepie nie jesteśmy sami, możemy (nawet nieświadomie) być zagrożeniem dla zdrowia innych. Dlatego zawsze powinniśmy przestrzegać kilku zasad:

  • W miarę możliwości należy unikać przebywania w miejscach zatłoczonych, utrzymywać odstępy w kolejkach. Pamiętajmy o higienie rąk oraz higienie kichania i kasłania, w szczególności przy pakowaniu żywności luzem, nieopakowanej, tj. pieczywo, produkty cukiernicze, orzechy.
  • Pamiętajmy o obowiązku zakrywania nosa i ust.
  • Ręce w sklepie mają kontakt z powierzchniami roboczymi, pieniędzmi. Do pakowania używajmy dostępnych rękawic foliowych oraz torebek.
  • Niehigienicznym zachowaniem jest przebieranie i dotykanie produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej (np. pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze).
  • Zwracajmy uwagę na właściwą higienę układu oddechowego: nie kasłamy lub/i nie kichamy w stronę innych osób czy towarów.

- W domu zachowujemy właściwą higienę mycia i przygotowania żywności. Jest to priorytet nie tylko w przypadku koronawirusa, ale przede wszystkim typowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych prowadzących do zatruć pokarmowych - podkreśla Łukasz Betański
z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zalecane noszenie rękawiczek w miejscach publicznych. Co z bezpieczeństwem owoców i warzyw? - Gazeta Pomorska

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pawel

W Niemczech znany prof.zajmujacy sie wirusami badal pieniadze, porecza, klamki, owoce i stwierdzil ze na zadnych tych rzeczach bakterie maja bardzo krotki okres przezycia jedynie jezeli dotkniemy zaraz pokims ktory byl chory. Ale na ten temat zadan nie mowi poniewaz to nie pasuje w dzisiejszych czasach.

P
Pan WHO

Ja chodzę na zakupy w OP1 i czuje sie bezpiecznie. Maseczki powinny juz być wprowadzone przed pandemią i wszystkich wyszczepić tak jak to robił Adi świętej pamięci ! Moje zalecenie:

- nie spotykać się z bliskimi (oni przenoszą wszystkie choroby , wirusy, bakterie )

-nie chodzić na imprezy typu wesela, disco, stypy, urodziny itp (tam są wszystkie

choroby , wirusy, bakterie )

- spać osobno w łóżku, nie z żona! (ona może przynieść do domu wszystkie te

choroby , wirusy, bakterie )

G
Gość

Ludzie, to nie ebola!!! Świat swoje, nauka swoje, a sanepid i tak wie lepiej...

G
Gość

ja zalecam zeby sanepid sie odpierd...il od zwyklych ludzi a idioci to niech sobie nawet z wiadrami na lbie chodza

G
Gość

Rękawiczki? Noszę je w sklepie od marca!

I na wyjściu je odkażam. Skóra bezpieczna, guma czysta, można przepakować zakupy.

W domu zakupy świeżo kupione traktuję jakby je macał brudny menel.

Ale jak np jakaś puszka postoi kilka dni, to będą na niej co najwyżej inne wirusy i bakterie, te co zawsze. ;-)

Wróć na i.pl Portal i.pl