Zakazili ochotników groźnym wirusem. Jaki jest cel doświadczenia?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Wciąż mało wiemy o wirusie Zika, który kilka lat temu w obu Amerykach pokazał, jak bardzo jest groźny dla kobiet w ciąży.
Wciąż mało wiemy o wirusie Zika, który kilka lat temu w obu Amerykach pokazał, jak bardzo jest groźny dla kobiet w ciąży. pixabay
Do niecodziennego i obarczonego dużym ryzykiem badania przystąpili amerykańscy badacze. Zakazili ochotników groźnym wirusem. Wszystko po to, by poznać sposoby jego powstania i replikacji oraz na podstawie tej wiedzy opracować szczepionkę.

Na ten odważny pomysł wpadli amerykańscy badacze, aby lepiej poznać wirusa Zika oraz opracować szczepionkę i metody leczenia.

Czy jest bezpieczne?

Twierdzą, że obecne badanie – znane jako „model kontrolowanej infekcji u ludzi” – jest bezpieczne i ważne z naukowego punktu widzenia.

Zika to infekcja wirusowa przenoszona przez komary. Zwykle przebiega łagodnie lub bezobjawowo, ale jej epidemia w obu Amerykach w latach 2015 i 2016 pokazała, że może być groźna dla kobiet w ciąży i płodów. Skutki zakażenia mogą być katastrofalne dla dzieci - zanotowano ich narodziny z nienormalnie małymi głowami i mózgami.

Zika groźna w 91 krajach

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że sposoby przenoszenia wirusa Zika nie są dobrze poznane, a choroba występuje już w 91 krajach.

Anna Durbin, profesor Johns Hopkins, mówi, że opracowanie środków zaradczych jest niezbędne, bo liczba infekcji może wzrosnąć.

Dodała, że znaczące jest też obciążenie zdrowia psychicznego kobiet w ciąży w regionach, w których występuje wirus, a możliwości ochrony przed nim są znikome.

Durbin i jej współpracownicy wykorzystali dwa szczepy wirusa Zika do zakażenia 20 ochotniczek, które nie były w ciąży ani nie karmiły piersią.

Aby zminimalizować ryzyko, pacjentów przyjmowano do szpitala i monitorowano do czasu wyleczenia z infekcji wirusem. Ochotnicy zgodzili się na stosowanie metod antykoncepcji przez dwa miesiące.

Następnym krokiem jest ocena szczepów u ochotników płci męskiej, aby ustalić, jak długo wirus, który może być przenoszony drogą płciową, pozostaje zakaźny w nasieniu.

Kilku producentów szczepionek poprosiło już o wykorzystanie wyników badań do testowania swoich eksperymentalnych produktów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tyfusek
Niemcy mieli nieograniczoną ilość ochotników
z
zoolog
Po co niewolnikom duże mózgi, i tak ich nie używają do niczego poza od[wulgaryzm]mi, czyli tak jak zwierzęta.
Wróć na i.pl Portal i.pl