Zakaz palenia w samochodzie. Do Ministerstwa Zdrowia wpłynął postulat pomysłodawców. Kiedy zakaz może wejść w życie?

a.w.
Zakaz palenia w samochodzie może wejść w życie. Obowiązuje już w kilku krajach Europy i Ameryki
Zakaz palenia w samochodzie może wejść w życie. Obowiązuje już w kilku krajach Europy i Ameryki pixabay
Zakaz palenia w samochodzie? Tak, to możliwe! Do Ministerstwa Zdrowia właśnie wpłynął postulat w tej sprawie. Czy palacze powinni zacząć się obawiać? Kogo obejmie nowe prawo? Kiedy może wejść w życie? Wprowadzenie tej zmiany wcale nie musi trwać długo, ale pomysł jest dopiero na początku drogi legislacyjnej.

Postulat trafił do Ministerstwa Zdrowia w trakcie konsultacji społecznych nad ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Zakaz palenia w samochodzie dla dobra dzieci

Pomysłodawcy nowego zakazu mają na względzie pojazdy przewożące dzieci. Obecnie obowiązujące przepisy zawierają rozwiązania, które chronią dzieci przed wdychaniem drażniącego dymu papierosowego, ale żadne z nich nie odnoszą się do sprawy aż tak konkretnie.

Postulat o zakazie palenia w samochodzie wystosowała Katedra Prawa Cywilnego Uniwersytetu Gdańskiego. Pismo trafiło do ministerialnych dokumentów, teraz czka go normalna ścieżka legislacyjna.

Zakaz palenia w samochodzie: dlaczego to takie ważne?

Pomysłodawcy i zwolennicy zakazu palenia w samochodzie odnoszą się do tego, że dzieci podczas podróży z palaczem skazane są na bierne palenie. Badania potwierdziły, że koncentracja związków trujących znajdujących się z wydychanym dymie jest większa od tej znajdującej się w dymie wdychanym przez palacza. Biorąc pod uwagę ten fakt ochrona dzieci, jako biernych palaczy wydaje się bardzo zasadna. W sytuacji palenia w samochodzie przez kierowcę czy innego, dorosłego pasażera, faktu zatruwania współpasażerów nie zmienia fakt, że opuszczone są szyby w samochodzie.

Skutki biernego palenia

Dym tytoniowy jest jedną z głównych przyczyn śmierci łóżeczkowych u niemowląt. To fakt, potwierdzony przez lekarzy pediatrów i nie tylko. Dym tytoniowy powoduje też częstsze choroby oskrzeli i astmę.

W ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano 8 milionów palaczy. - Z czego około 20% przyznaje, że pali przy dzieciach - mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - To daje nam kilka milionów dzieci, które żyją w dymie tytoniowym - dodaje.

Zakaz palenia w samochodzie: to możliwe!

Zakaz palenia w samochodzie to nie mrzonka. Zakaz z powodzeniem funkcjonuje w innych krajach europejskich i nie tylko. Zakaz został wprowadzony w większości prowincji Kanady, w niektórych stanach USA. Prawny zakaz palenia w samochodzie obowiązuje także na Cyprze, we Francji, Wielkiej Brytanii, czy Australii.

Eksperci twierdzą, ż taki zakaz mógłby obowiązywać także w Polsce, jednak jest jego egzekwowanie nie byłoby łatwe.

ZOBACZ FILM: NIELEGALNE PAPIEROSY W SŁUBICACH ZA 6 MLN ZŁ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zakaz palenia w samochodzie. Do Ministerstwa Zdrowia wpłynął postulat pomysłodawców. Kiedy zakaz może wejść w życie? - Gazeta Lubuska

Wróć na i.pl Portal i.pl