Zakaz opalania w solarium dla nieletnich. 16 lutego nowe przepisy weszły w życie. Za złamanie zakazu, właściciel solarium zapłaci karę w wysokości nawet 50 tys. zł. Oprócz w tego typu punktach pojawią się ostrzeżenia dotyczące zachorowania na raka skóry. Podobny zakaz opalania w solarium dla nieletnich obowiązuje już m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Zakaz opalania w solarium dla nieletnich. Ustawa weszła w życie

Rząd chce ograniczyć swobodny dostęp do wszystkich solariów osobom nieletnim. Nowa ustawa, która określa zasady korzystania z solariów weszła w życie w piątek 16 lutego 2018. Wynika z niej, że z solariów mogą korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie. Ustawa w założeniu ma ograniczyć szkodliwy wpływ opalania za pomocą lamp UV na skórę osób młodych.

W punktach świadczących tego typu usługi pojawią się ostrzeżenia dotyczące zwiększonego ryzyka zachorowalności na raka skóry, oraz informacja, że solarium jest przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich. Właściciele solariów będą też mieli prawo wylegitymować klientów, jeśli nie będą pewni ich wieku.

Zakaz opalania w solarium dla nieletnich: kontrole i wysokie kary

Solaria będą teraz również kontrolowane przez Sanepid i Państwową Inspekcję Pracy, który sprawdzą je na podobnej zasadzie, na jakiej obecnie kontroluje sklepy sprzedające alkohol. Ustawodawcy najwyraźniej chcą by prawo traktowało solaria tak samo jak inne szkodliwe używki.

Właściciel solarium będzie narażony na karę od 1do nawet 50 tysięcy złotych w przypadku pozwolenia na skorzystanie ze swoich usług osobie niepełnoletniej.

Jednym z orędowników zmian w tej sprawie był Piotr Rutkowski z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, który wskazuje Stany Zjednoczone jako przykład pozytywnego efektu wprowadzenia zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie.

Wśród amerykańskich studentów o 40 procent spadł odsetek korzystających z solariów. Przestali z nich korzystać, choć mogli, co miałoby być dowodem na wzrost świadomości na temat szkodliwości sztucznego opalania.

Dlaczego rodzice przyprowadzają do solarium małe dzieci? Psycholog i dermatolog odpowiadają

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: