Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz noszenia broni w całym województwie ślaskim. Od 20 lipca

Redakcja
Fot. Łukasz Kasprzak/Ekspress Ilustrowany
Zakaz noszenia broni na terenie całego województwa śląskiego. To projekt przepisu przygotowany przez MSWiA. Miłośnicy broni protestują: przestepcy i tak złamią zakaz.

Od 20 lipca w województwie śląskim będzie obowiązywał zakaz noszenia broni. MSWiA wprowadza zakaz w związku z wizytą papieża.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt rozporządzenia wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Według rozporządzenia resort wprowadzi w lipcu czasowy zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni. Na terenie Warszawy w związku ze szczytem NATO ma on obowiązywać od 4 do 10 lipca.

Natomiast na terenie województw śląskiego i małopolskiego ze względu na wizytę papieża Franciszka taki sam zakaz ma obowiązywać od 20 lipca do 1 sierpnia.

Ministerstwo w uzasadnieniu rozporządzenia tłumaczy: „Ze względu na rangę tych przedsięwzięć oraz przewidywaną liczbę uczestników, istnieje konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na wskazanych w rozporządzeniu obszarach (...). Biorąc pod uwagę to, że uczestnicy poszczególnych spotkań mogą przyjeżdżać przed planowanymi uroczystościami oraz odjeżdżać w następnych dniach po ich zakończeniu, terminy wprowadzonych zakazów uwzględniają te warunki”.

Treść rozporządzenia wzbudziła protest Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni, który wezwał ministerstwo do zaniechanie prac nad projektem rozporządzenia i niewprowadzanie zakazu noszenia broni

– Przy pomocy rozporządzenia stworzy się faktyczną przewagę rzeczywistych przestępców nad praworządnymi Polakami, tymi którzy prawo do noszenia i przemieszczania broni posiadają. Posiadacze pozwoleń na broń przepisom prawa się podporządkują, a dla posiadaczy broni nielegalnej projektowane rozporządzenie nie stwarza dodatkowego imperatywu przestrzegania prawa – nie są objęci jego działaniem – twierdzi Andrzej Turczyn, prezes ROMB.

Tymczasem w Częstochowie czekają na odpowiedź premier Beaty Szydło na apel o wsparcie finansowe organizacji wizyty papieża Franciszka. Miasto wyliczyło, że na zapewnienie bezpieczeństwa i sprawnej i organizacji potrzeba 23 miliony zł. Radni skierowali apel do rządu, ale nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.

Dwójka radnych, Łukasz Wabnic z SLD oraz Jolanta Urbańska z PO zaapelowali również o pomoc finansową do kurii biskupiej w Czestochowie. – Wizyta papieża to wizyta głowy państwa i kościoła, dlatego uważamy, że kuria także powinna wesprzeć finansowo organizacją pielgrzymki – tłumaczy Łukasz Wabnic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!