Zakaz kandydowania dla ludzi ze spółek. Tylko u nas lista działaczy Zjednoczonej Prawicy, którzy nie wystartują w wyborach samorządowych

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Zakaz kandydowania w wyborach samorządowych dla ludzi na wysokopłatnych stanowiskach kierowniczych i doradczych w spółkach Skarbu Państwa oraz samorządu terytorialnego wprowadził prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tylko u nas lista działaczy Zjednoczonej Prawicy w Świętokrzyskiem, którzy z tego powodu mogą nie wystartować.

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję, że na listach kandydatów w wyborach samorządowych na radnych wszystkich szczebli nie zostaną umieszczone osoby, które są zatrudnione na wysokopłatnych stanowiskach kierowniczych i doradczych w spółkach Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego. Centrala partii pracuje jeszcze nad doprecyzowaniem przepisów tego zakazu.

- Chodzi o to, czy ten, kto chce startować, może jeszcze zrezygnować z pracy w spółkach czy nie - mówi "Echu Dnia" osoba znająca kulisy sprawy. Zakaz dotyczy wszystkich działaczy ugrupowań tworzących obóz Zjednoczonej Prawicy, a więc Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro oraz Porozumienia Jarosława Gowina.

W województwie świętokrzyskim jest wiele osób, dla których praca w spółkach może być przeszkodą na drodze do kandydowania. Prezentujemy listę.

  • Dariusz Kozak - przewodniczący Rady Miasta Kielce z Prawa i Sprawiedliwości, dyrektor Oddziału Elektrociepłownia Kielce należącego do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej PGE Polska Grupa Energetyczna Spółka Akcyjna.
  • Tomasz Zbróg - radny sejmiku województwa z Solidarnej Polski, dyrektor oddziału Totalizatora Sportowego w Kielcach
  • Małgorzata Erlich-Smurzyńska - mówiło się o jej starcie w wyborach do sejmiku, obecnie pracuje w państwowym koncernie paliwowym Orlen
  • Marcin Kaczmarczyk - szykowany przez Prawo i Sprawiedliwość na kandydata na burmistrza Połańca, doradca zarządu w Enea Elektrownia Połaniec
  • Stanisław Batóg - przymierzany na kandydata Prawa i Sprawiedliwości do Rady Powiatu Staszowskiego, pełnomocnik tej partii w powiecie staszowskim, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie
  • Barbara Czerwińska - potencjalna kandydatka Prawa i Sprawiedliwości do Rady Powiatu Kieleckiego, dyrektor PGE Obrót Spółka Akcyjna w Skarżysku-Kamiennej, mieszka w gminie Nowa Słupia
  • Tomasz Andrzejewski - radny Rady Miejskiej w Starachowicach, wiceprzewodniczący Rady Miejskie i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie, prezes Eko Media - spółki-córki Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice"

- Prawo i Sprawiedliwość przed wyborami zaproponowało Polakom alternatywę, zamiast władzy, która odwróciła się plecami do obywateli, nie była wrażliwa na problemy Polaków, w tym na biedę w społeczeństwie, za którą w znacznej mierze ponosiła winę, my przedstawiliśmy ofertę państwa solidarnego. Po objęciu władzy, krok po kroku, realizujemy obietnice, które złożyliśmy Polakom. I właśnie wrażliwość społeczna naszego obozu powoduje, że skutecznie działają już mechanizmy wsparcia takie jak 500 plus, jak podwyższenie minimalnej stawki godzinowej, minimalnego wynagrodzenia, minimalnej emerytury z KRUS i ZUS, wielu zasiłków. Również obniżenie pensji parlamentarzystom i samorządowcom jest elementem naszego wsłuchiwania się w głos społeczeństwa. Konsekwencją takiego sposobu myślenia jest także decyzja Komitetu Politycznego, że „na listach kandydatów w wyborach samorządowych na radnych wszystkich szczebli nie zostaną umieszczone osoby, które są zatrudnione na wysokopłatnych stanowiskach kierowniczych i doradczych w spółkach skarbu państwa i samorządu terytorialnego” - mówi świętokrzyska poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz szefowa wojewódzkiego zespołu samorządowego Anna Krupka.

- Przez ponad 2,5 roku władza Prawa i Sprawiedliwości zrobiła bardzo wiele dla podniesienia poziomu życia Polaków, ale zważywszy na zaległości, które otrzymaliśmy niejako w spadku po III Rzeczypospolitej, zapewne upłynie jeszcze trochę czasu, zanim Polska w rankingu zamożności krajów Unii Europejskiej przestanie być na szarym końcu - podkreśla Anna Krupka.

- Trzeba mieć na uwadze, że ta decyzja niczego nie zamyka. Przeciwnie, ona otwiera możliwość prostego wyboru. Ja liczę na to, że wielu skutecznych samorządowców pozostanie w życiu publicznym, ale żeby tak było, trzeba z czegoś zrezygnować - komentuje Mariusz Gosek, sekretarz generalny Solidarnej Polski.

A jak postąpią osoby, które są objęte zakazem? - Czekam spokojnie na ostateczny przekaz i wtedy będę podejmował decyzję - mówi Tomasz Zbróg.

- Czekam na formalne wytyczne. Wtedy podejmę decyzję, aczkolwiek jeszcze nie ogłosiłem, czy zamierzam kandydować. Niemniej jednak zdaję sobie sprawę, że to będzie mnie dotyczyć - mówi Dariusz Kozak.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Nowelizacja ustawy o IPN - o co chodzi?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl