Zakaz handlu w niedzielę. Trybunał Konstytucyjny wydał ważne orzeczenie. Przepisy zostały uznane za konstytucyjne

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Zakaz handlu w niedzielę. Trybunał Konstytucyjny wydał ważne orzeczenie. Przepisy zostały uznane za konstytucyjne
Zakaz handlu w niedzielę. Trybunał Konstytucyjny wydał ważne orzeczenie. Przepisy zostały uznane za konstytucyjne fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Trybunał Konstytucyjny wydał we wtorek orzeczenie mówiące o tym, że przepisy wprowadzające zakaz handlu w niedzielę są konstytucyjne. TK rozpatrywał wniosek Konfederacji Lewiatan, który organizacja złożyła w 2018 roku zaskarżając cztery przepisy.

We wtorek Trybunał konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie przepisów dotyczących ograniczenia handlu w niedzielę i święta. Dwa zaskarżone przepisy zostały uznane za konstytucyjne, a pozostała część została umorzona.

Orzekało pięcioro sędziów pod przewodnictwem Jarosława Wyrembaka. Sprawozdawcą sprawy był sędzia Justyn Piskorski. Natomiast w składzie byli jeszcze prezeskaTK Julia Przyłębska oraz sędziowie Zbigniew Jędrzejewski i Andrzej Zielonacki.

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę i święta weszła w życie w marcu 2018 roku. Przewiduje katalog 32 wyłączeń, między innymi nie obejmuje działalności pocztowej, cukierni czy sklepów z prasą.

Wniosek w sprawie ograniczenia handlu już w 2018 roku złożyła Konfederacja Lewiatan. Dotyczył czterech przepisów, jednak kluczowym był artykuł mówiący, że "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane".

Wnioskodawcy zaznaczyli, że regulacja ta „nie spełnia kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy”. Powodem braku spełnienia kryteriów regulacji według wnioskodawców jest fakt, że „wywołuje skutki, które nie dają się pogodzić z obrazem demokratycznego państwa prawa, czyli prowadzi do grupowych zwolnień w niektórych branżach, powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze, a także wywołuje skutek dyskryminacyjny, tworząc grupę uprzywilejowanych pracodawców i pracowników".

Lewiatan zaskarżył także kolejny z przepisów ustawy, który według organizacji „różnicuje pracowników co do swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni”. Chodzi o wyłączenia od ustawy jak właśnie działalność pocztowa.

"Skutkiem tej regulacji jest powstanie grupy pracowników oraz pracodawców, których nie dotkną ujemne konsekwencje wejścia w życie ustawy, z utratą pracy, przychodów lub koniecznością zapłaty odpraw włącznie" – oceniono we wniosku.

Trzecim przepisem, który został zaskarżony jest ten, który mówi, że wykonywanie pracy w niedzielę i święta trwa od godziny 24 w sobotę do 24 w niedzielę. Natomiast w kodeksie pracy „niedziela i święto trwają między godziną 6 w tym dniu, a godziną 5 w następnym dniu”. Tym samym następuje sprzeczność.

Ostatni przepis dotyczył vacatio legis, które trwało jedynie 23 dni.

Niedziele handlowe w 2021 roku:

  • 31 stycznia;
  • 28 marca;
  • 25 kwietnia;
  • 27 czerwca;
  • 29 sierpnia;
  • 12 grudnia;
  • 19 grudnia.
Mogą być szkodliwe dla zdrowia

Herbata wycofana ze sprzedaży. Może być szkodliwa dla zdrowi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl