Zakaz handlu w niedziele. Od marca sklepy będą czynne w piątki i soboty do godziny 22.00

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Karolina Misztal
Handel szykuje się na zmiany przede wszystkim pod kątem, żeby jak najmniej stracić na zakazie. Nowy sposób to wydłużone godziny otwarcia sklepów.

30 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu niedzielnego handlu. Tym samym zakupy jedynie w dwa takie dni w miesiącu stały się faktem. Odczujemy to po raz pierwszy w niedzielę 11 marca - „debiutuje” z zakazem.

Teraz są czynne do godziny 21.00

Pracownicy boją się, co czeka ich w soboty, gdy klienci zaczną szturmować sklepy. Mają czego i nie tylko muszą spodziewać się tłumu lecz również, że będą pracować dłużej - w piątki i soboty. Takie nieoficjalne informacje nadchodzą z Biedronki i Lidla.

Zakaz handlu. 30 stycznia prezydent podpisuje ustawę i 11 marca po raz pierwszy nie zrobimy zakupów w niedzielę

Obecnie większość sklepów Biedronka jest czynna w dni powszednie i soboty od godz. 7.00 do godz. 21.00, natomiast w niedziele od godz. 9.00 do 20.00.

Jak zmieni się grafik od marca?

- Jesteśmy na etapie analiz dotyczących potencjalnych modyfikacji w organizacji pracy naszych sklepów - odpowiada dyplomatycznie Jeronimo Martins, właściciel Biedronki. - Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie, ale podkreślamy, że ewentualne rozwiązania zostaną wypracowane w zgodzie z obowiązującym prawem i tak, aby zaspokoić oczekiwania zakupowe naszych klientów.

Również Lidl w tygodniu jest otwarty w godz. 7.00 - 21.00, w soboty od 7.00 do 21.00, a w niedziele od 8.00 do 19.00.

Lidl potwierdza, że w piątki i soboty będzie pracował dłużej, czyli w piątki i soboty do godziny 22.00.

- Jak pokazują liczne badania opinii publicznej ustawa już teraz, przed wejściem w życie budzi coraz większy opór wśród społeczeństwa - twierdzi Polska Rada Centrów Handlowych.

„To jest złe dla pracodawców i pracowników”

- Jest złym rozwiązaniem ze względu na liczne, niekorzystne skutki społeczno-ekonomiczne dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, konsumentów oraz ze względu na wady legislacyjne tej ustawy. Jako stowarzyszenie w trakcie prac nad ustawą wielokrotnie wskazywaliśmy zawarte w niej błędy i wnioskowaliśmy o jej odrzucenie przez parlament, a następnie przez prezydenta - komentuje Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH.

Zamiast w niedziele, będziemy szturmować sklepy w soboty

W tym roku sklepy zostaną zamknięte: 11 i 18 marca; 1, 8, 15 i 22 kwietnia; 13 i 20 maja; 10 i 17 czerwca; 8, 15 i 22 lipca; 12 i 19 sierpnia; 9, 16 i 23 września; 14 i 21 października; 11 i 18 listopada oraz 9 grudnia.

Będą mogły być otwarte w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą tę wielkanocną oraz ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakaz handlu w niedziele. Od marca sklepy będą czynne w piątki i soboty do godziny 22.00 - Gazeta Pomorska

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Biedronka będzie czynna do godz. 23.45 w sobotę i od 00.15 w poniedziałek.

G
Gość

Lidl i - umiarkowana reakcja na potrzeby klientów, Biedronka słabo. Liczę, że Tesco będzie czynne w sobotę prawie do północy i w poniedziałek otwierane tuż po północy.

z
zesz

Hala Targowa przy ul. Śniadeckich w Koszalinie raczej nie ma racji bytu. Uważam, że spotka ją podobny los jak Halę Kupiecką przy ul. Bohaterów Warszawy. Tam czynsze opiewały na 25 zł za metr kwadratowy miesięcznie plus media i to było zbyt dużym obciążeniem dla prowadzących tam działalność gospodarczą. W tej hali Spółdzielnia Przylesie chce nawet po 50 – 80 złotych za metr kwadratowy i chce podwyższać co kolejny miesiąc aż do 100 złotych. Tak więc obciążenie na poziomie 2 – 3 tysięcy złotych za wynajem boksu plus do tego media (nie ma ogrzewania), plus utrzymanie dwóch pracowników (praca od poniedziałku do soboty włącznie) to koszt ponad 10 tyś zł miesięcznie. Ci, którzy już rozpoczęli działalność są zrozpaczeni bo zainwestowali w wyposażenie a nie bardzo widzą możliwość zarobienia na koszty a co tu mówić o dochodach. Tylko naiwny jeszcze skusi się na rozpoczęcie, jednak będzie szybko się zwijał. Hala pozostanie kolejnym niewypałem. Boksy po 22 i 32 metry są za duże dla drobnych kupców i to też jest duży minus tej inwestycji. Mieszkańcy osiedla chcieliby w tej hali kupować produkty jak najtaniej. Najlepiej aby były to wyprodukowane w najbliższej okolicy z surowców ekologicznych, ziem nie skażonych przemysłem. Jestem pewien, że są w rejonie środkowopomorskim tacy rolnicy i przetwórcy. Jeżeli taki kupiec będzie sprzedawał jedną setną ilości niż czyni to wielkopowierzchniowy market to ta cena nie będzie niska. Jeżeli zatem koszty tych 10 tysięcy złotych ukryje w cenie, bo musi, to wyjdą ceny astronomiczne. Spółdzielnia Przylesie nie wyciągnęła żadnych wniosków z tamtej Hali Kupieckiej, która stoi pusta od kupców, ani z własnego parkingu płatnego, który stoi całymi dniami pusty bez samochodów. Jej prezes nigdy nie stał po stronie mieszkańców tylko jakoś wbrew.

 

d
ddfdf

oj srednia krajowa sie zmniejszy.Beda w inne dni zapier.... dluzej

G
Grucha
PIP powinna sprawdzać 40 godzinny tydzień pracy i wlepiać potężne kary pracodawcom czytaj marketom za wyzysk ludzi
G
Grucha
PIP powinna sprawdzać 40 godzinny tydzień pracy i wlepiać potężne kary pracodawcom czytaj marketom za wyzysk ludzi
M
Marika

Widze, ze tylko wypowiedzami lobbystow sie kierujecie Knapa i Tatały.... a gdzie pluralizm kij ma 2 końce!

Wróć na i.pl Portal i.pl