Zaginiony skarb z grobowca króla Tutanchamona odnaleziony sto lat później

Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Najsłynniejszą ikoną Starożytnego Egiptu jest maska pogrzebowa Tutanchamona
Najsłynniejszą ikoną Starożytnego Egiptu jest maska pogrzebowa Tutanchamona AMIR MAKAR/AFP/East News
Brytyjski archeolog, który prowadził wykopaliska w grobowcu króla Tutanchamona sto lat temu, mógł nielegalnie zabrać biżuterię, którą badacze tropią teraz w muzeach w USA i Wielkiej Brytanii.

Grobowiec Tutanchamona, odkryty sto lat temu 4 listopada 1922 roku, zawierał wiele fantastycznych artefaktów. Jednak część biżuterii faraona zaginęła w ciągu stulecia od odkrycia, pomimo przepisów określających, że skarby w grobowcu należą do Egiptu.

Skradzione skarby Egiptu

Część tej biżuterii mogła zostać zabrana z Egiptu przez Howarda Cartera, brytyjskiego archeologa, który kierował wykopaliskami, w których odkryto grobowiec. W badaniach, które zostaną zaprezentowane na konferencji w Luksorze między 4 a 6 listopada, Marc Gabolde, profesor egiptologii na Uniwersytecie Paul-Valéry w Montpellier we Francji, zidentyfikował część tej zaginionej biżuterii i miejsce, w którym może się ona znajdować. Zbadał on zdjęcia, które fotograf Harry Burton wykonał w latach 20. ubiegłego wieku ze znalezisk z grobu Tutenchamona i porównał je z kawałkami znalezionymi w muzeach i na stronach aukcyjnych.

Poszukiwania zaginionej biżuterii

Badania Gabolde'a pozwoliły mu na wirtualną rekonstrukcję szerokiego kołnierza, który znajdował się na piersi Tutanchamona, ale obecnie znajduje się w wielu kawałkach i miejscach, z których część jest nieznana. Według Gabolde'a, części kołnierza zostały zabrane przez Cartera i znajdują się w Nelson-Atkins Museum of Art w Kansas City w stanie Missouri, podczas gdy niektóre z koralików na kołnierzu wydają się być ponownie naciągnięte w naszyjnik, który jest obecnie w posiadaniu anonimowych właścicieli, którzy próbowali, bez powodzenia, sprzedać je na aukcji - ostatnio w 2015 roku w Christie's.

Zobacz wideo z Otwarcia grobowca Tutanchamona

Gabolde porównał zdjęcia naszyjnika zrobione przez Burtona ze zdjęciami z muzeum i strony aukcyjnej i stwierdził, że wydają się być takie same. Muzeum Nelson-Atkins zgadza się z tym i odnotowało to na swojej stronie internetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl