Zaduszki 2019 - 2 listopada Co to za święto? Czy trzeba iść do kościoła 2.11? Czy Dzień Zaduszny jest wolny od pracy? Czy sklepy są otwarte?

AIP
2 listopada Zaduszki 2018. Czy trzeba iść do kościoła 2.11? Czy Dzień Zaduszny jest wolny od pracy? Czy sklepy są otwarte? Co to za święto?
2 listopada Zaduszki 2018. Czy trzeba iść do kościoła 2.11? Czy Dzień Zaduszny jest wolny od pracy? Czy sklepy są otwarte? Co to za święto? fot. Szymon Starnawski
2 listopada to Dzień Zaduszny, czyli popularne Zaduszki. Czy trzeba iść tego dnia do kościoła? Czy trzeba pracować 2.11? Czy Dzień Zaduszny jest wolny od pracy? Czy sklepy są otwarte? Co to za święto? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z Zaduszkami.

2 listopada - Zaduszki 2019. Czy Dzień Zaduszny jest wolny od pracy?

Dzień Zaduszny to święto obchodzone 2 listopada, dzień po Wszystkich Świętych. Tradycyjnie jest to dzień modlitwy za dusze zmarłych – zwłaszcza te, które przebywają w czyśćcu.

Dzień Zaduszny (Zaduszki) 2 listopada nie jest dniem wolnym od pracy, dlatego wiele osób odwiedza groby zmarłych dzień wcześniej. Ponieważ jednak 2 listopada w 2018 roku wypada w piątek, wiele osób wzięło urlopy, dzięki czemu może cieszyć się długim weekendem.

Zaduszki 2019. Czy 2 listopada trzeba iść do kościoła?

Zaduszki w liturgii Kościoła katolickiego nie mają rangi święta nakazanego, co oznacza, że nie ma obowiązku uczestniczenia w tym dniu we mszy ani powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Jednak praktykujący katolicy, choć nie mają obowiązku uczestniczyć 2 listopada we mszy świętej, często - tak jak 1 listopada - idą do kościoła, odwiedzają groby bliskich, zapalają znicze, wspominają wszystkich zmarłych i modlą się za dusze przebywające w czyśćcu.

Motyw śmierci w malarstwie, czyli jak namalować ostateczność...

2 listopada, to Dzień Zaduszny. Co to za święto?

Zaduszki mają swoje korzenie w wierzeniach pogańskich i obrzędowości przedchrześcijańskiej. Obrzędy i msze za dusze zmarłych odprawiane były już od początków VII wieku. W roku 998 opat klasztoru benedyktyńskiego wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych a zwyczaj ten z biegiem czasu przejęły inne zakony.

W Polsce jeszcze w XIX wieku odprawiano uroczystości ofiarne z przywoływaniem zmarłych, zwane pominkami, pominalnymi sobotami, dziadami albo diedami. Obrzędy te stały się inspiracją dla "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Słowianie obchodzili dziady dwa razy w roku – wiosną (na początku maja) oraz jesienią (na początku listopada). Najważniejszym punktem obchodów dziadów było nawiązanie kontaktu ze zmarłymi duchami i uzyskanie ich przychylności. Aby ogrzać zbłąkane dusze i ułatwić im odnalezienie właściwej drogi, rozpalano ogniska na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg. Miały one także uniemożliwić pojawienie się upiorów, czyli dusz tych, którzy zmarli śmiercią niegodną (np. samobójczą). Przed domy lub na groby wynoszono również jedzenie (zwykle miód, kaszę i jajka), by wędrujące dusze mogły się pożywić. Zwykle tego dnia ofiarowywano jałmużnę żebrakom, by w zamian wspominali zmarłych. Pod koniec średniowiecza, kiedy stopniowo rozpowszechniało się w Polsce chrześcijaństwo, pogańskie obyczaje były surowo zakazywane przez Kościół. W miejsce dziadów przeforsowane zostały z czasem Zaduszki, które w XV wieku były już znane w całym kraju. Z dawnych pogańskich obrzędów pozostał jednak zwyczaj zapalania zniczy, które co roku w pierwsze dni listopada rozświetlają cmentarze.

Obecnie w Dzień Zaduszny 2 listopada często organizowane są nastrojowe imprezy wspomnieniowe, spotkania poetyckie, koncerty jazzowe czy bluesowe.

Groby znanych osób na Powązkach. Powązki to jeden z najsłynniejszych cmentarzy. W jego alejkach spoczywa wielu wybitnych Polaków - poetów, pisarzy, muzyków czy sportowców. Wy też możecie oddać cześć ich pamięci. Zobaczcie, czyje mogiły znajdziecie na Powązkach.

Groby znanych ludzi na Powązkach. Kto został tu pochowany? G...

Przerażające zdjęcia duchów: objawienie zmarłych czy fotomon...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl