Zadławienie - pierwsza pomoc

Jolanta Bąk
shutterstock
Jeśli do dróg oddechowych dostanie się ślina, kawałek pokarmu lub cokolwiek innego poza powietrzem, grozi to niedotlenieniem organizmu, a nawet zatrzymaniem akcji serca.

Dorośli zadławiają się najczęściej jedzeniem, dzieci - przedmiotami wkładanymi do buzi.
Jeśli poszkodowany dusi się, z trudem łapie powietrze, próbuje odkrztusić, zaczyna sinieć lub czuje narastający ucisk w gardle, konieczna jest pomoc. Gdy poszkodowany jest przytomny, trzeba stanąć za nim, jedną ręką nachylić go do przodu (dzięki temu przeszkoda w drogach oddechowych nie przesunie się niżej), a nasadą drugiej ręki uderzyć kilka razy po plecach między łopatkami. Małe dzieci można przełożyć przez kolano i uderzyć dłonią między łopatkami. Jeśli to nie pomaga, a dziecko straci przytomność, trzeba rozpocząć akcję reanimacyjną i wezwać lekarza.
Jeśli u osoby dorosłej klepanie po plecach nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy zastosować
tzw. chwyt Heimlicha (nie stosować wobec kobiet w ciąży). Trzeba stanąć za plecami krztuszącego się i objąć go rękoma w okolicach nadbrzusza. Zwinąć rękę w pięść i przycisnąć ją w połowie odległości między mostkiem a pępkiem. Wykonać energiczny ruch do wewnątrz i ku górze. Gdy nie pomogło, na przemian uderzać 5 razy w plecy i wykonywać 5 chwytów Heimlicha. Jeśli poszkodowany stracił przytomność, należy podjąć zabiegi reanimacyjne i natychmiast wezwać karetkę pogotowia.

CZYTAJ TEŻ:

Reanimacja - pierwsza pomoc
Utrata przytomności, omdlenia, wstrząs, duszności - pierwsza pomoc

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie