Zabytkowy parowóz jest ozdobą AGH

  Zabytkowy parowóz jest ozdobą AGH

  Edyta Tkacz

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zabytkowy parowóz jest ozdobą AGH
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Adam Wojnar

  Gdy prof. Antoni Tajduś, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, usłyszał od studentów, że chcą na teren uczelni przytaszczyć spod Gdańska ważącą 115 ton lokomotywę, był przekonany, że to nie może się udać. Ale studenci udowodnili, że jak chcą, to potrafią i od niedzieli zabytkowa maszyna Ty2-559 stoi koło AGH. Na teren AGH trafiły też tender, czyli wagon na węgiel i wodę, oraz wagonik wojskowy z pryczami.

  Na pomysł postawienia lokomotywy na terenie uczelni wpadli dwaj koledzy, 25-letni Łukasz Wzorek, student Wydziału Metali Nieżelaznych AGH i 25-letni student Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Najpierw sporządzili listę parowozów przeznaczonych na złom, potem jeździli po kraju i oglądali w jakim są stanie.

  - W końcu, we wrześniu 2007 r., wybraliśmy parowóz z 1943 r. z Chojnic - opowiada Łukasz. Przekonali władze PKP Cargo, by przekazały lokomotywę uczelni, przetransportowano ją do Krakowa, a potem trafiła do Dzierżna na Śląsku, gdzie przeprowadzono jej remont. W czwartek lśniąca i pachnąca olejami wróciła do Krakowa.

  W piątek na stacji Kraków Łobzów rozpoczęła się, w asyście tłumu gapiów, skomplikowana operacja załadunku lokomotywy na przyczepione do tirów platformy. Po 4 nad ranem konwój ruszył ulicami Krakowa. Na trasie wstrzymano ruch, trzeba też było podnosić przewody trakcyjne. Sam rozładunek lokomotywy na terenie AGH trwał cztery godziny. Za przewóz z Łobzowa uczelnia zapłaciła firmie Panas Transport jedynie za paliwo.

  - Dlatego, że właściciel firmy ma sentyment do starych lokomotyw - opowiada Wzorek. - Jego ojciec był maszynistą w takiej jak ta postawiona przed AGH.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo