1/12
Chcesz wiedzieć, co wspólnego mają Edyp, Kasandra, Piotruś...
fot. Fallon Michael / Pexels

10 zaburzeń psychicznych, których nazwy odnoszą się do bajkowych i mitologicznych postaci

Chcesz wiedzieć, co wspólnego mają Edyp, Kasandra, Piotruś Pan i Kopciuszek z naszą psychiką? Jeśli tak, przejdź dalej.

2/12
Kompleks Kopciuszka dotyka w głównej mierze kobiety, a jego...
fot. 123rf.com

Kompleks Kopciuszka

Kompleks Kopciuszka dotyka w głównej mierze kobiety, a jego źródło znajduje się w dzieciństwie. Do psychologii wprowadziła go amerykańska badaczka - Colette Dowling. Kompleks ten polega na, często nieuświadomionej, potrzebie kobiet, by być rozpieszczaną i zaaopiekowaną. Najczęściej jest on zakamuflowanym lękiem przed niezależnością.

Związek z kobietą z kompleksem Kopciuszka jest bardzo trudny dla mężczyzny, ponieważ wymaga ona, by nieustannie ją adorował, zaskakiwał i rozpieszczał. W takim związku bardzo często uczucia i potrzeby partnera spychane są na dalszy plan. Nie bez znaczenia jest to, że kobiety z kompleksem Kopciuszka rezygnują z kariery zawodowej na rzecz obowiązków domowych i wychowania dzieci.

3/12
Syndrom Piotrusia Pana jest postawą występującą przede...
fot. pixabay.com

Syndrom Piotrusia Pana

Syndrom Piotrusia Pana jest postawą występującą przede wszystkim u mężczyzn (znane są również przypadki u kobiet). Nazwa ta pochodzi od głównego bohatera książki Jamesa Matthew Barriego, który zawsze pozostawał dzieckiem.

Syndrom Piotrusia Pana dotyka dorosłych mężczyzn. Charakteryzuje się on poczuciem beztroski, brakiem odpowiedzialności i niechęcią do angażowania się. Może przejawiać się on w różnoraki sposób, w tym m.in. niechęcią do podjęcia stałej pracy, nieumiejętnością budowania długotrwałych związków i niekontrolowaniem swoich emocji. Co więcej, osoby dotknięte syndromem Piotrusia Pana bardzo często nadużywają alkoholu i narkotyków.

Nie oznacza to, że wszystkie osoby z syndromem Piotrusia Pana wiodą szczęśliwe życie i skupiają się wyłącznie na codziennych sprawach. Część z „dorosłych chłopców” zdaje sobie sprawę z różnych niepowodzeń – czy to w sferze prywatnej, czy zawodowej – jednakże zazwyczaj nie szukają przyczyn swoich problemów wewnątrz siebie, a obwiniają o to innych ludzi.

4/12
Pod tą niewinną i nieco infantylną nazwą ukrywa się poważne...
fot. 123rf.com

Zespół Roszpunki

Pod tą niewinną i nieco infantylną nazwą ukrywa się poważne zaburzenie psychiczne. Podstawową cechą zespołu Roszpunki jest trichotillomania, czyli wyrywanie włosów i trichofagia, czyli ich zjadanie. Jego nazwa pochodzi od bajkowej postaci – Roszpunki, której cechą charakterystyczną były piękne i długie włosy.

Zespół ten zalicza się do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (podobnie jak bulimię czy anoreksję). Objawia się on wyrywaniem i jedzeniem włosów pod wpływem sytuacji stresujących. Mimo że z pozoru może on wydawać się niegroźny, to jego najpoważniejszą konsekwencją jest niedrożność jelit. Znane są nawet przypadki śmiertelne.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Pogrzeb wybitnej socjolog. Odczytano list prezydenta RP

Pogrzeb wybitnej socjolog. Odczytano list prezydenta RP

Kto po Luquinhasie wróci do Legii? Przedstawiamy LISTĘ byłych piłkarzy! Co u nich?

Kto po Luquinhasie wróci do Legii? Przedstawiamy LISTĘ byłych piłkarzy! Co u nich?

Jest piąty zarzut zabójstwa po zbrodni w Płaczewie

Jest piąty zarzut zabójstwa po zbrodni w Płaczewie

Zobacz również

Pyszne rzodkiewki z patelni. Na pewno nie jedliście tak podanego warzywa!

Pyszne rzodkiewki z patelni. Na pewno nie jedliście tak podanego warzywa!

Proces Psycho Fans. Zapadł wyrok w sprawie Maślaka. Miał zlecić zabójstwo prokuratora

Proces Psycho Fans. Zapadł wyrok w sprawie Maślaka. Miał zlecić zabójstwo prokuratora