Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze w dwudziestoleciu międzywojennym. Jak przed laty wyglądało miasto? Zobacz kolorowe ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zabrze w dwudziestoleciu międzywojennym - tak miasto wyglądało 100 lat temu.
Zabrze w dwudziestoleciu międzywojennym - tak miasto wyglądało 100 lat temu. fotopolska.eu
Zabrze świętowało w 2022 roku setną rocznicę nadania praw miejskich. Na przestrzeni lat miasto przeszło ogromną metamorfozę, zapewne wiele miejsc możemy oglądać już tylko na zdjęciach. Jak Zabrze wyglądało w dwudziestoleciu międzywojennym? Zapraszamy na wycieczkę w przeszłość uwiecznioną na kolorowych i pokolorowanych fotografiach.

Miasto Zabrze ma ponad sto lat

Zabrze otrzymało prawa miejskie 1 października 2022, jednak osada jest o wiele starsza. Pierwsze wzmianki o Biskupicach, jednej z dzielnic miasta, pochodzą z XIII wieku. Wraz z rozwojem przemysłu, zwłaszcza górniczego i hutniczego, okoliczne osady zaczęły się rozwijać i rozrastać, by stać się Zabrzem, które znamy dzisiaj. Obecnie miasto ma powierzchnię nieco ponad 80 km kwadratowych, a mieszka w nim blisko 171 tys. mieszkańców.

Zobacz Zabrze w dwudziestoleciu międzywojennym na kolorowych zdjęciach

Dawny ośrodek przemysłowy dziś czerpie ze swojego dziedzictwa. Dla turystów udostępniono wiele obiektów, które niegdyś wypełniał hałas ciężkich maszyn i trud równie ciężkiej pracy. Chętni mogą odwiedzić podziemne wyrobiska kopalni węgla kamiennego Guido, przepłynąć łodziami przez Sztolnię Królowa Luiza lub zjeść coś smacznego przy pokopalnianym Szybie Maciej. Z kolei teren dawnej Huty Zabrze zajął Platan, popularne centrum handlowe.

Zabrze to również ważny ośrodek medyczny w Polsce. W tutejszej Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii (obecnie Śląskie Centrum Chorób Serca), w połowie lat 80-tych prof. Zbigniew Religa ze swoim zespołem przeprowadził pierwszą w Polsce operację przeszczepu serca. Również tutaj swoją siedzibę ma jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce – Górnik Zabrze. Stadion 14-krotnego mistrza Polski jest aktualnie rozbudowywany.

Zabrze – co oznacza nazwa?

Jak podają dostępne źródła, nazwa miasta Zadbrze oznacza osadę położoną za debrami. Wyraz debr, od którego miasto wzięło swoją nazwę oznacza urwiste, zarosłe wzgórza, wśród których płynie potok. Z czasem nazwa została uproszczona do formy, którą znamy do dziś.

Możliwe jest również, że nazwa pochodzi od staropolskiej nazwy lasu iglastego – boru. Zabor będzie w tym przypadku miejscem położonym za borem. Osobom znającym Zabrze z pewnością od razu przyszła na myśl nazwa jednej z dzielnic miasta – Zaborza.

Zabrze nie zawsze nosiło taką nazwę. Zmieniono ją pruskim dekretem królewskim z 21 lutego 1915. Od tego momentu miasto widniało na mapach jako Hindenburg. W ten sposób upamiętniono marszałka Paula von Hindenburga walczącego z powodzeniem z wojskami rosyjskimi podczas I wojny światowej. Urzędowa nazwa Zabrze została przywrócona 1 grudnia 1945 – potwierdzono to późniejszymi zarządzeniami.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera