Za to tak naprawdę skazano byłych szefów CBA. Jaka jest prawda?

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 7 lat
Aresztowanie byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w Pałacu Prezydenckim wywołało wielki skandal w kraju. Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości wyszli na ulice, domagając się, żeby obecny rząd ich uwolnił, ponieważ zostali skazani niesłusznie. „Rzeczpospolita” dotarła do informacji, jaki był powód umieszczenia ministrów w więzieniu.

Spis treści

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński przebywają obecnie w więzieniach
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński przebywają obecnie w więzieniach brak

Za co zostali skazani Wąsik i Kamiński?

Okazuje się, że z wyroku skazującego ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika „wypadł” zarzut podżegania do korupcji. Tak wynika z sentencji wyroku sądu wyższej instancji. W pierwszej instancji właśnie właśnie ten punkt był powodem wyroku skazującego. Według informacji „Rzeczpospolitej” byli szefowie CBA, są w więzieniu za fałszowanie dokumentów, a także za przekroczenie uprawnień oraz za podrobienie szeregu dokumentów i usiłowanie wyłudzenia poświadczenia nieprawdy. Sąd wyższej instancji skazał Kamińskiego i Wąsika na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności.

W sprawie skazania ministrów Kamińskiego i Wąsika, kluczowe było to, czy CBA miało wiarygodną informację o popełnionym przestępstwie. Centralne Biuro Antykorupcyjne twierdzi, że miało takie informacje.

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński są skazani za czyny opisane w punkcie I. wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 20 grudnia 2023 r. Zmiana opisu czynu skutkowała zmianą kwalifikacji prawnej. Sąd Okręgowy wyeliminował z ustaleń Sądu Rejonowego podżeganie do wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom publicznym i w konsekwencji wyeliminował z kwalifikacji prawnej art. 18 § 2 Kodeksu karnego w zw. z art. 229 § 1 k.k — powiedziała „Rzeczpospolitej” rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie, sędzia Mirosława Chyr.

Oznacza to, że Sąd Okręgowy podżegania do przestępstwa namawiania do korupcji się nie dopatrzył. A to przestępstwo jest karane wyższym wyrokiem niż podrabianie dokumentów. Wyrok eliminuje podżeganie do przestępstwa korupcji wobec wszystkich czterech skazanych - ministrów i dwóch agentów CBA.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Afera gruntowa. Co się wydarzyło?

W 2007 roku wybuchła tzw. afera gruntowa. Wówczas CBA kierowane przez Kamińskiego, chciało ustalić, czy doszło do korupcji w ministerstwie rolnictwa, którym kierował wówczas Andrzej Lepper. Stworzono więc fikcyjne dokumenty ziemi na Mazurach (sąd uznał, że tylko ABW miało wówczas prawo podrabiać do celów prowokacji dokumenty. Ale dziś może tez to robić CBA). Podstawiono agentów, którzy udawali przedsiębiorców i proponowali łapówki na przekształcenie działek w miejscowości Muntowo. Cała akcja CBA zakończyła się porażką. W sprawie miało bowiem dojść do przecieku i Andrzej Lepper dowiedział się wcześniej o tej prowokacji. W rezultacie upadł rząd PiS, LPR oraz Samoobrony.

W 2015 roku Kamiński i Wąsik nieprawomocnie zostali skazani na więzienie. W listopadzie 2015 r. zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 9 stycznia 2024 roku byli szefowie CBA zostali aresztowani na terenie Pałacu Prezydenckiego.

Źródło: Rzeczpospolita

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl