18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Za 6 lat zniknie deficyt na mieszkania?

Artur Osak
Shutterstock
Według analityków firmy redNet Property Group, za sześć lat w Polsce nie będzie deficytu mieszkaniowego. Czy takie prognozy oznaczają, że każdy obywatel będzie miał własny dom?

W tym roku, według szacunków redNetu, który bazuje na danych Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r., w Polsce z końcem tego roku będzie ponad 13,7 mln mieszkań. Natomiast liczba gospodarstw domowych wyznaczana jest na 14,6 mln. Prosty rachunek matematyczny wskazuje, że 900 tys. rodzin w naszym kraju nie posiada własnego lokum.

Prezes redNet Property Group, Robert Chojnacki przedstawił jednak na konferencji dla branży deweloperskiej: "Rynek mieszkaniowy w latach 2012-2022. Czy czeka nas stracona dekada?", liczbę 633 tys. polskich rodzin, które obecnie nie mają własnego mieszkania. Liczba ta jest mniejsza od rachunków GUS i NSP, ponieważ zaktualizowana jest o ruchy migracyjne ludności.

Prognoza zasobów mieszkaniowych na lata 2012 - 2022 mówi, że za 10 lat w Polsce będzie blisko 15 mln mieszkań. Szacunek ten opiera się o: liczbę zasobów mieszkaniowych w 2011 roku według NSP, o prognozę mieszkań oddanych do sprzedaży między 2012 a 2022 rokiem, a także o szacunkowy odsetek wyburzeń istniejących zasobów.
Mimo takich estymacji na najbliższe lata, warto pamiętać także o obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym i słabym zainteresowaniu gotowymi do sprzedaży mieszkaniami deweloperów. Na koniec III kwartału 2012 roku, jak wynika z analiz spółki doradczej Reas, w największych sześciu aglomeracjach w Polsce było niespełna 56 tys. gotowych mieszkań, czekających na kupców. Jest to jednocześnie pierwszy od 2 lat okres, kiedy ilość wprowadzanych do sprzedaży mieszkań maleje. W najbliższym czasie jest spodziewany także dalszy spadek oferty deweloperów.

Zapewne zbyt duża podaż w stosunku do popytu ma kilka powodów. Do najważniejszych zaliczyć należy: wysokie koszty kredytowe, bezrobocie, emigrację osób będących potencjalnymi nabywcami nieruchomości, a także spekulacje na rynku. Dopóki choć część tych czynników się nie zmieni, trudno aby znacząco zmieniła się sytuacja zakupu nowych lokali.
Jednocześnie jednak, w najbliższych latach, będą oddawane do sprzedaży cyklicznie kolejne wybudowane inwestycje. Szacuje się, że przez cały 2012 rok zostanie oddanych blisko 158 tys. mieszkań. Natomiast w 2022 roku, według prognoz, ma zostać oddanych niespełna 93 tys. lokali. Spadek liczby mieszkań mógłby sugerować utrzymywanie się cen na wysokich poziomach, ale analitycy redNet prognozują, że już za 6 lat po raz pierwszy pojawi się nadwyżka mieszkaniowa, i dlatego taka sytuacja może wpłynąć na niższe ceny mieszkań.

- Biorąc pod uwagę niekorzystne prognozy demograficzne w Polsce, już w 2018 roku po raz pierwszy możemy mieć nadwyżkę lokalową. Rodzi się za mało Polaków, aby utrzymywał się u nas taki deficyt mieszkaniowy jak obecnie. Rynek nieruchomości nie będzie rozwijał się dobrze, jeśli liczba urodzeń będzie spadać, bo klientów na lokale będzie ubywać - powiedział Robert Chojnacki, Prezes redNet Property Group.

- Premier, który w 2015 roku wygra wybory, w swoim expose będzie mógł spokojnie obiecać, że w czasie swojej kadencji zlikwiduje deficyt mieszkaniowy - dodał Chojnacki.

Zmiany demograficzne w Polsce będą przyczyniały się do zmniejszania się liczby gospodarstw domowych, a to bezpośrednio ma przełożyć się na popyt mieszkaniowy. Zapewne zapowiadany koniec deficytu mieszkaniowego nie będzie oznaczał, że mieszkania będą posiadały wszystkie gospodarstwa domowe. Ważnym czynnikiem decydującym będzie w przyszłości nadal poziom zamożności społeczeństwa, który będzie determinował zakup takiego dobra jak własne M.

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie