Z wrocławskiego lotniska wystartował elektryczny samolot

mZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Z wrocławskiego lotniska w swój pierwszy lot w Polsce wyruszył dziś seryjnie produkowany samolot elektryczny. Przez cztery najbliższe dni samolot Pipistrel Alpha Electro będzie latał z Wrocławia do Warszawy, lądując po drodze w Katowicach i Częstochowie. Loty organizuje firma Fortum.

– Chcemy w ten sposób zbierać potrzebne doświadczenia i wiedzę na temat ładowania akumulatorów pracujących w takich maszynach. Zebrane informacje chcemy wykorzystać w przyszłości w rozwoju i budowie infrastruktury lotniczej do ładowania samolotów - tłumaczy Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Organizowany przez Fortum przelot Pipistrel Alpha Electro z Wrocławia do Warszawy jest drugim po Finlandii tego typu wydarzeniem w Europie organizowanym przez fińską spółkę. W przeciwieństwie do doświadczeń prowadzonych przez Fortum w Helsinkach, lot samolotu w Polsce będzie jednak znacznie dłuższy.

Dwuosobowa maszyna wyposażona jest w silnik elektryczny 60 kW. Jej prędkość przelotowa to 157 km/h. Bateria o pojemności 21 kWh jest w stanie zapewnić energię na 55-minutowy lot (z półgodzinną rezerwą). Ładowanie ładowarką o mocy 20 kW trwa godzinę.
– Pipistrel Alpha Electro to pierwszy seryjnie produkowany samolot elektryczny. Jednak wyraźnie widać zainteresowanie tego typu maszynami zarówno wśród klientów jak i inżynierów pracujących nad nowymi konstrukcjami. Elektryfikacja nieba wydaje się więc tylko kwestią czasu – mówi Krzysztof Będkowski, przedstawiciel Pipistrel w Polsce.

Koncerny lotnicze prowadzą już zaawansowane badania nad stworzeniem pierwszego elektrycznego samolotu pasażerskiego mogącego transportować ponad 150 osób. Szacuje się, że pierwsze tego typu maszyny pojawią się na niebie w ciągu najbliższych 10 lat.

Materiał oryginalny: Z wrocławskiego lotniska wystartował elektryczny samolot - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
o
oblatywacz
2019-06-08T15:37:21 02:00, PoliKarp:

Nie z wrocławskiego lotniska pismacki nieuku tylko z Szymanowa-lotnisko aeroklubowe.

Jak nie masz pojęcia na temat to nie pisz wypierdzianych bzdur.

Trasa przelotu;Wrocław-Gliwice /nie Katowice/-Częstochowa

zgłoś
x
xiondz
2019-06-08T22:48:14 02:00, Gość:

Ale jaja właśnie dostałam informacje, ze wygrałam . Darmowy bon na zakupy do rossmana wygrałam tutaj: http://www.konkurs-rossmann.site. Wystarczyło podac e-mail HAHA ale to łatwe :D

UWAGA, kradnie email i bedzie przychodzil spam oraz wirusy, niestety sie o tym przekonalem! CHWD takim cwaniaczkom UWAGA.

zgłoś
b
brawo wy

super, a prąd z węgla...hehe

zgłoś
G
Gość

Ale jaja właśnie dostałam informacje, ze wygrałam . Darmowy bon na zakupy do rossmana wygrałam tutaj: http://www.konkurs-rossmann.site. Wystarczyło podac e-mail HAHA ale to łatwe :D

zgłoś
G
Gość

Cześć wczoraj wróciłam z rossmanna. Jestem tak podekscytowana, że muszę się wam pochwalić, że udało mi się dostać darmowe zakupy do rossmanna. Trzeba było tylko wpisać email, w zasadzie nic nie miałam do stracenia więc wpisałam, a po 3 dniach dostałam tam instrukcje jak odebrać bon do rossmanna. Trzymajcie tutaj linka mam nadzieje, ze wam też się uda http://www.konkurs-rossmann.site

zgłoś
W
Wędkarz
2019-06-08T15:37:21 02:00, PoliKarp:

Nie z wrocławskiego lotniska pismacki nieuku tylko z Szymanowa-lotnisko aeroklubowe.

Jak nie masz pojęcia na temat to nie pisz wypierdzianych bzdur.

2019-06-08T16:17:09 02:00, Wędkarz:

To jest lotnisko Aeroklubu Wrocławskiego. Łosiu. Czyli jedno z dwóch wrocławskich lotnisk. Albo i trzech, jeżeli liczyć dosyć jednak dalekie już EPMR.

2019-06-08T20:26:28 02:00, PoliKarp:

Dziękuję Ci ośle za odpowiedź na pięta, ale jak sam napisałeś, jest to lotnisko aeroklubu wrocławskiego ale w Szymanowie, więc nie jest wrocławskim lotniskiem. Jeleniu. Na 100 czytelników, może 10 wie o Szymanowie, a reszta myśli o Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika Wrocław- Starachowice, mądraliński osiołku.

2019-06-08T20:28:37 02:00, PoliKarp:

Strachowice miało być!!!!

To niech tyle nie myślą, ciućmoku, bo im to wyraźnie nie wychodzi. Lotnisko nie musi być w granicach miasta, żeby być "jego" lotniskiem. Zwłaszcza, że na EPWS to można z rozumianego geograficznie Wrocławia spacerkiem w kwadrans dojść, a dlatego tak długo, że kładkę na Widawie za pałacem w Świniarach rozebrali.

zgłoś
P
PoliKarp
2019-06-08T15:37:21 02:00, PoliKarp:

Nie z wrocławskiego lotniska pismacki nieuku tylko z Szymanowa-lotnisko aeroklubowe.

Jak nie masz pojęcia na temat to nie pisz wypierdzianych bzdur.

2019-06-08T16:17:09 02:00, Wędkarz:

To jest lotnisko Aeroklubu Wrocławskiego. Łosiu. Czyli jedno z dwóch wrocławskich lotnisk. Albo i trzech, jeżeli liczyć dosyć jednak dalekie już EPMR.

2019-06-08T20:26:28 02:00, PoliKarp:

Dziękuję Ci ośle za odpowiedź na pięta, ale jak sam napisałeś, jest to lotnisko aeroklubu wrocławskiego ale w Szymanowie, więc nie jest wrocławskim lotniskiem. Jeleniu. Na 100 czytelników, może 10 wie o Szymanowie, a reszta myśli o Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika Wrocław- Starachowice, mądraliński osiołku.

Strachowice miało być!!!!

zgłoś
P
PoliKarp
2019-06-08T15:37:21 02:00, PoliKarp:

Nie z wrocławskiego lotniska pismacki nieuku tylko z Szymanowa-lotnisko aeroklubowe.

Jak nie masz pojęcia na temat to nie pisz wypierdzianych bzdur.

2019-06-08T16:17:09 02:00, Wędkarz:

To jest lotnisko Aeroklubu Wrocławskiego. Łosiu. Czyli jedno z dwóch wrocławskich lotnisk. Albo i trzech, jeżeli liczyć dosyć jednak dalekie już EPMR.

Dziękuję Ci ośle za odpowiedź na pięta, ale jak sam napisałeś, jest to lotnisko aeroklubu wrocławskiego ale w Szymanowie, więc nie jest wrocławskim lotniskiem. Jeleniu. Na 100 czytelników, może 10 wie o Szymanowie, a reszta myśli o Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika Wrocław- Starachowice, mądraliński osiołku.

zgłoś
G
Gość
2019-06-08T15:39:49 02:00, a320m:

Ten postęp techniczny, którego doświadczyliśmy w ciągu ostatnich 100 lat to pikuś w porównaniu z tym co jest przed nami.

I nawet zacofana, pisowska Polska będzie musiała temu postępowi się poddać.

2019-06-08T17:24:40 02:00, NieByłoTakDobrRządówjakPIS:

Sam jesteś zacofany antypiwowcu.

Polska pod rządami PIS postawiła Polskę na 4 tym miejscu w świecie pod względem dynamiki rozwoju.

Na dodatek PIS zadbał o socjal.

Na dodatek PIS dba o podciągniecie w rozwoju do reszty kraju ściany wschodniej.

Niestety jak i przed zaborami dzielą tu wielu zdrajców.

Jest tez wielu ślepców którzy nie widzą że Niemcy chcą podzielić Polskę i Polaków aby odzyskać co stracili podczas wojny i aby z Polaków zrobić parobków.Taniej opłacić zdrajców niż bombardować co ich.

No i za pisu osiągnęliśmy najwyższą śmiertelność Polaków od wojny, mamy już 6 bilionów pln długu publicznego, nieprawdopodobną korupcję i kształcimy w szkołach debili.

zgłoś
N
NieByłoTakDobrRządówjakPIS
2019-06-08T15:39:49 02:00, a320m:

Ten postęp techniczny, którego doświadczyliśmy w ciągu ostatnich 100 lat to pikuś w porównaniu z tym co jest przed nami.

I nawet zacofana, pisowska Polska będzie musiała temu postępowi się poddać.

Sam jesteś zacofany antypiwowcu.

Polska pod rządami PIS postawiła Polskę na 4 tym miejscu w świecie pod względem dynamiki rozwoju.

Na dodatek PIS zadbał o socjal.

Na dodatek PIS dba o podciągniecie w rozwoju do reszty kraju ściany wschodniej.

Niestety jak i przed zaborami dzielą tu wielu zdrajców.

Jest tez wielu ślepców którzy nie widzą że Niemcy chcą podzielić Polskę i Polaków aby odzyskać co stracili podczas wojny i aby z Polaków zrobić parobków.Taniej opłacić zdrajców niż bombardować co ich.

zgłoś
W
Wro83

Latam średnio od 6 do 8 lotów rocznie ale jakoś elektryczne samoloty mnie nie przekonują. I chyba bym nie wsiadł do takiego.

zgłoś
W
Wędkarz
2019-06-08T15:37:21 02:00, PoliKarp:

Nie z wrocławskiego lotniska pismacki nieuku tylko z Szymanowa-lotnisko aeroklubowe.

Jak nie masz pojęcia na temat to nie pisz wypierdzianych bzdur.

To jest lotnisko Aeroklubu Wrocławskiego. Łosiu. Czyli jedno z dwóch wrocławskich lotnisk. Albo i trzech, jeżeli liczyć dosyć jednak dalekie już EPMR.

zgłoś
G
Gość

Witajcie właśnie wróciłam z rossmanna. Jestem tak podjarana, że muszę się wam pochwalić, że udało mi się zgarnąć bon na zakupy do rossmanna. Wystarczyło jedynie wpisać adres e-mail, w sumie nic mi nie szkodziło więc wpisałam, a po trzech dniach dostałam tam instrukcje jak odebrać bon do rossmanna. Macie tutaj linka mam nadzieje, ze wam też się uda http://www.konkurs-rossmann.site

zgłoś
a
a320m

Ten postęp techniczny, którego doświadczyliśmy w ciągu ostatnich 100 lat to pikuś w porównaniu z tym co jest przed nami.

I nawet zacofana, pisowska Polska będzie musiała temu postępowi się poddać.

zgłoś
P
PoliKarp

Nie z wrocławskiego lotniska pismacki nieuku tylko z Szymanowa-lotnisko aeroklubowe.

Jak nie masz pojęcia na temat to nie pisz wypierdzianych bzdur.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie