18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Z historii Lublina: Tak kiedyś wyglądało Podzamcze (ZDJĘCIA)

Witold Michalak
ze zbiorów Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN
Z historycznego punktu widzenia lubelskie Podzamcze od razu powoduje skojarzenia z dzielnicą żydowską rozciągającą się w pobliżu Zamku i Starego Miasta.

Najstarsze informacje dotyczące osiedlających się w tym rejonie Żydów pochodzą z XIV wieku. W kolejnych stuleciach dzielnica rozrastała się, a jej sercem była ul. Szeroka biegnąca mniej więcej w miejscu dzisiejszego placu Zamkowego w kierunku wzgórza czwartkowego. To przy Szerokiej stały najbardziej okazałe kamienice żydowskiego Lublina, tutaj też znajdował się dwór Widzącego z Lublina.

W rejonie Zamku Żydzi wznieśli znacznie więcej wspaniałych budowli. Przy ul. Jatecznej (biegnącej obok północnego zbocza wzgórza zamkowego) wznosiła się Wielka Synagoga, będąca największym gmachem w całej dzielnicy. Pod koniec lat 30. XX wieku w pobliżu Zamku ruszyły prace przy wybetonowaniu i przesklepieniu Czechówki.

W czasie okupacji Niemcy zamienili dzielnicę żydowską w getto. W 1942 r. hitlerowcy przystąpili do mordowania lubelskich Żydów, a później zaczęli wyburzanie całej dzielnicy. Jej ruiny przetrwały jeszcze do lat 50. Ostatecznie ówczesne władze, pamiętając o nadchodzącym dziesięcioleciu Polski Ludowej, zdecydowały się je usunąć.

Zaprzepaszczono szansę na odbudowę dzielnicy. W miejscu ul. Szerokiej utworzono plac Zebrań Ludowych. Na mapie dzisiejszego Lublina próżno także szukać ul. Jatecznej. Dzisiaj w tym rejonie biegnie al. Tysiąclecia.

Czytaj o Lublinie sprzed lat i oglądaj ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z historii Lublina: Tak kiedyś wyglądało Podzamcze (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dawoj
ani jednej anteny satelitarnej nie ma ..
v
vwd
to tylko świadczy o wyższości narodu żydowskiego nad leniwym ,pijackim i awanturniczym polskim plemieniem.Co to za naród który na całym świecie nawet u siebie w kraju zmywaki okupuje musi u żyda pracować bo jakby nad sobą bata nie miał to by wszystko przechulał i rozkradł
a
ali
gdyby go nie ukrzyżowali to cały boski plan plan zbawienia ludzi poszedł by wpiz...u ,wiec powinieneś być wdzięczny żydom że odwalili brudną robotę i teraz możesz dostąpić raju ,przeanalizuj choć raz wszystko głową a nie dup...
e
e
chrystus po ziemi chodził ,ale nie tego, takich jak ty durniów uczył
e
e
moze nie tyle strach co wstyd ,ja jak widze "prawdziwego patriotę" ,"prawdziwego polaka "takiego od jarka to jest mi autentycznie wstyd
S
Starykon
No wlasnie. W Jedwabnem Niemcy zamordowali Zydow i pomagali im Polacy. Ilu ich było? Niewielki procent ale wystarczy zeby "dorobić gębę" całej społeczności, ba, "wszystkim Polakom". A że tacy na pewno się znaleźli świadcza poniższe komentarze... Czy naprawde tak łatwo rzucić się na sąsiada i go zarżnąć lub spalić? Tylko dlatego że jest np. gejem, albo kibicem Motoru, albo katolikiem?
H
H.Pająk
naszawitryna[kropka]pl/jedwabne_629.html
t
to słuszna decyzja
wyobrażam sobie te slamsy w półdrewnianych budynkach, bez kanalizacji,pełno meneli polsko-żydowskich.Meneli tam i dzis nie brakuje.To dopiero byłaby wizytówka Lublina.Rzym był niszczony i odbudowywany kilka razy, jest najpiekniejszym miastem na swiecie wiec nie ma co Kurierku rozpaczac nad tym, chyba ze Piertasiewicz płaci wam za pisanie tych bredni.Zuk przymierza sie do odbudowy i rozbudowy Podzamcza i na tym trzeba sie teraz zastanowic.Zabrac ten bazar,rozebrac te baraki, budy, Novą, dworzec przenieść koło PKP i raz na zawsze zrobic tam porządek.oddac ten kawałek miasta w rece obywateli
r
rzezak
Z tym, że Jezus to też Żyd ...więc żyjesz w schizofrenii.
a
as
j.w.
w
wąż
Twoje słowa żywcem wyjęte są z lekcji religii prowadzonych przez nieodpowiedzialnych księży na które uczęszczałem 50 lat temu.
j
jon
bród i ubóstwo to nie wyłączna cecha Żydów. w II RP bieda i nędza na wsi czy w mieście to norma dotycząca i Polaków też
w
won z Lublina Polski
Niech w....ja do swojego kraju a z Polski won! dosyc juz tego !Polacy razem.
r
rodowita
a Rodowity mógłby zapoznać się ze słownikiem ortograficznym ;)
N
Neron
wtedy to jeszcze było więzienie po kolei: carskie, polskie, niemieckie, "polskie" (zn. komunistyczne). Muzeum było od 1954 r., mur i widoczny po lewej stronie od wejścia budynek tzw. administracyjny zburzono w trakcie adaptacji Zamku z więzienia na muzeum. Zdjęcie nr 10 oceniam na okres po 1944 r., chyba że to kolejka bliskich czekających na "widzenie" z więźniami siedzącymi tam w okresie międzywojennym, ale nie sądzę.
Wróć na i.pl Portal i.pl