Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXXXL na własne życzenie, czyli otyłość nie jest już tylko problemem Amerykanów

Przemysław Walewski
archiwum
Otyłość była dotąd postrzegana jako problemem Amerykanów. Dziś oficjalnie określana jest jako epidemia zagrażająca Europie. Szczególnie poważne rozmiary osiąga ona w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Faktycznie, dane są alarmujące: blisko 25 proc. małych Europejczyków jest otyłych, co trzeci 9-latek we Włoszech ma nadwagę. Prognozuje się, że co drugi krajan Harrego Pottera do roku 2020 będzie otyły. W Polsce otyła jest co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna.

Prawie co trzecia osoba stająca na starcie biegu przyznaje, że ich największą motywacją jest „waga”. Mordercze treningi to rozpaczliwa walka z każdym zbędnym kilogramem masy ciała. Bardzo często jest to walka z wiatrakami. Kilogramy tłuszczu nie biorą się z połykania powietrza i popijania go wodą. To złe nawyki żywieniowe, a raczej brak jakikolwiek nawyków. Często słychać zapewnienia, że delikwent nie tylko ciężko trenuje (niekiedy kilka dyscyplin), ale „jedzie” cały dzień w pracy na talerzu owsianki i bananie. To skąd ta nadwaga? Na to pytanie odpowiedzieć może jedynie sam zainteresowany.

Trening to nie tylko wytupane kilometry i „interwały” (bardzo popularne pojęcie u biegaczy, ale rzadko odnoszące się do prawdziwego ich znaczenia), ale także zdrowe odżywianie się (zbilansowana dieta), regeneracja i odpoczynek. Wszystkie te elementy muszą być poukładane. To nie odnosi się tylko do olimpijczyków, ale do każdego aktywnego człowieka – dziecka i dorosłego, bo „czym skorupka za młodu...”.

Nic dziwnego, że dzieci zapychają się śmieciowym jedzeniem, bo taki przykład mają od dorosłych. Po godzinie spędzonej na pływalnie serwowane są frytki lub zapiekanka z colą. Coraz częściej dzieci cierpią na nadciśnienie i kłopoty z układem naczyniowo-sercowym. Tymczasem tłusto i słono to podstawa menu. Do tego dochodzi nadmiar cukru.Nawet catering imprez biegowych dla dorosłych opiera się na … kiełbasie i piwie. Taki całoroczny „sportowy” Oktoberfest. Jak podkreślają dietetycy i lekarze sportowi, organizm człowieka po wysiłku wymaga szczególnej troski. Najpierw trzeba uzupełnić braki lekkostrawnym jedzeniem, napojami hipertonicznymi, a nie obciążać układ trawienny kawałkiem tłustej parówki.

Coraz mniej nastolatków garnie się do uprawiania sportu, a okres studiów to bardzo często rozbrat z aktywnym stylem życia. Wystarczy wziąć listę wyników biegu na 10 km. Jakąkolwiek. Reprezentacja najmłodszych kategorii jest na skalę… reprezentacji, „rekordy” 20-latków, którzy chełpią się „wyczynowcami”, są bardzo często mocno poniżej czasów aktualnych mastersów.

Młodzież zamiast walczyć o olimpijskie paszporty, walczy z nadwagą. Na otyłość cierpi w Polsce prawie 14 proc. dziewcząt i ponad 12 proc. chłopców w wieku 9 lat. Potem te dane rosną w przerażającym tempie, bo aż 65 proc. dorosłych Polaków cierpi na nadwagę. W japońskich szkołach jest specjalny przedmiot poświęcony odżywianiu. Dzieci są przecież wyjątkowo podatne na siłę reklamy. Naprawdę trudno mi zrozumieć sportowców reklamujących chipsy...

POLECAMY:

TOP 100 polskich nazwisk

Oto najczęściej kradzione auta

Stary Poznań na zdjęciach!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski