XII Ogólnopolski Mityng Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych już w ten weekend!

Materiał informacyjny Olimpiady Specjalne Polska
XII Ogólnopolski Mityng Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych
70 sportowców weźmie udział w XII Ogólnopolskim Mityngu Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych, który rozpocznie się 18 czerwca w Warszawie. Wydarzenie to skierowane jest do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju.

Trójbój siłowy jest dyscypliną sportową kompleksowo sprawdzającą siłę mięśni całego ciała. W jej skład wchodzą trzy boje, wykonywane w następującej kolejności: przysiad ze sztangą na barkach, wyciskanie sztangi z klatki piersiowej leżąc tyłem na ławeczce oraz martwy ciąg. Jest też jedną z najpopularniejszych dyscyplin Olimpiad Specjalnych w Polsce, głównie ze względu na łatwość organizacji treningów i dostępność sprzętu.

Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska z determinacją i entuzjazmem pracują na treningach i rywalizują podczas zawodów. Szczególnie trójbój siłowy wymaga od nich zaangażowania, wytężonych i regularnych treningów - powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska. Jednak stawką od lat jest coś więcej niż medale czy sprawność fizyczna. Razem walczymy ze stereotypami i przełamujemy bariery - dodaje.

Główną ideą Olimpiad Specjalnych jest akceptacja i włączenie społeczne osób z niepełnosprawnością intelektualną do codziennego życia. Motorem napędowym jest tu przede wszystkim sport, który jest doskonałym motywatorem. Rywalizacja pomaga zawodnikom kształcić postawy społeczne oraz sprzyja samodzielności. Kontakt sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z wielkimi gwiazdami polskich aren pomaga wzmocnić poczucie własnej wartości, pewności siebie oraz dodaje odwagi podczas sportowych zmagań. Daje też poczucie udziału w prawdziwej rywalizacji. Pozwala zawodnikom czuć się akceptowanym i przede wszystkim dodaje siły. Mimo tego, że zawodnicy startujący w Olimpiadach Specjalnych tak jak wszyscy chcą wygrywać, nie jest to ich najważniejszym celem. „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” – tak brzmi przysięga zawodników Olimpiad Specjalnych, która duży nacisk kładzie na samą rywalizację, wystartowanie w wydarzeniu i przede wszystkim walkę do końca.

XII Ogólnopolski Mityng Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych organizowany jest przez Biuro Narodowe Olimpiad Specjalnych Polska. Instytucje wspierające wydarzenie to: Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Program turnieju:

18 czerwca 2021 r. /piątek/

  • 15:00-17:00 ważenie, trening obserwowany, rejestracja i weryfikacja dokumentacji
  • 17:30 Ceremonia Otwarcia

19 czerwca 2021 r. /sobota/

  • 9:00-17:00 zawody

20 czerwca 2021 r. /niedziela/

  • 9:00 - 12:00 zawody
  • 12.00 Ceremonia Zamknięcia

Miejsce zawodów:
Hala Kusocińskiego, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, ul. Marymoncka 34

Więcej informacji: http://olimpiadyspecjalne.pl/

Olimpiady Specjalne (Special Olympics) są obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady, jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie. To ruch sportowy dedykowany osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzesza ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Oficjalnie uznaje je Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych regularnie trenują, biorą udział w profesjonalnych zmaganiach, również na arenie międzynarodowej.

Olimpiady Specjalne Polska wspiera Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. W tym roku do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska dołączyła marka OSHEE, która wspiera zawodników napojami. W naszym kraju to również ogromny ruch sportowy zrzeszający ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Prezesem Olimpiad Specjalnych Polska jest Anna Lewandowska, a patronem honorowym tradycyjnie Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

 

Dodaj ogłoszenie