XI Liceum Ogólnokształcące, czyli nowa szkoła z dwujęzycznością w Łodzi

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Bogusław Olejniczak, wyznaczony przez władze Łodzi na organizatora XI Liceum Ogólnokształcącego
Bogusław Olejniczak, wyznaczony przez władze Łodzi na organizatora XI Liceum Ogólnokształcącego Krzysztof Szymczak
Pierwszy dzwonek w historii XI Liceum Ogólnokształcącego zadzwoni 1 września 2018 r. To już pewne, a nowa szkoła szuka sobie uczniów. Czym jej założyciele przekonali władze miasta do wydania zgody na otwarcie i jak przekonują kandydatów w premierowej rekrutacji?

- Przygotowaliśmy bardzo dobrą ofertę - zapewnia Bogusław Olejniczak, czyli pełnomocnik władz miasta do spraw organizacji XI Liceum Ogólnokształcącego.

Dwujęzyczność narzędziem do sukcesu absolwentów

Magnesem przyciągającym do XI LO ma być przede wszystkim dwujęzyczność, rozumiana jako używanie podczas części przedmiotów - innych niż lektoraty - języka obcego. Do wyboru klasy z angielskim albo z francuskim. A w ramach tych klas znajdą się rozszerzenia pozwalające na przygotowanie się zwłaszcza do studiów medycznych albo prawniczych.

- Z analiz zespołu organizującego szkołę wynika, że to bardzo przyszłościowe kierunki wśród wymagających wykształcenia wyższego. Natomiast dwujęzyczność w procesie edukacji licealistów traktujemy jako ważne narzędzie, które potem pozwoli absolwentom osiągać wyższą pozycję w tych dziedzinach, np. dzięki możliwości korzystania z fachowej literatury, publikowanej na całym świecie - mówi Bogusław Olejniczak.

Jeśli szkoła wystartuje z sukcesem, jej organizatorzy będą starać się o włącznie ogólniaka do programu Międzynarodowej Matury (IB). Z grona łódzkich szkół samorządowych uczestniczy w nim obecnie IV LO.

W XI LO będzie też klasa bez dwujęzyczności, choć również z wysokim poziomem nauki języków obcych.

10 maja spotkanie dla zainteresowanych i ich rodziców

Nowy ogólniak jest budowany na bazie dwóch gimnazjów (nr 1 i 28), wygaszanych rządową reformą oświaty. Akurat pierwszaki z XI LO na tym skorzystają, ponieważ przejmą wyposażenie tych szkół - dla przykładu pomoce dydaktyczne oraz szafki na pozostawianie przyborów i podręczników.

Nowy ogólniak przejmuje też zbiory biblioteczne wygaszanych gimnazjów.
Siedziba XI LO to dotychczasowy gmach Gimnazjum nr 28 (przy ul. Kopcińskiego 54), posiadający m.in. 3 sale gimnastyczne oraz siłownię.

- To obszerny budynek z wieloma pracowniami lekcyjnymi, zatem nie będzie problemu z taką organizacją planu, aby lekcje zaczynały się rano, a kończyły w porze, która pozwoli uczniowi na wypoczynek po zajęciach - mówi Bogusław Olejniczak.

Z ofertą XI LO kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych już zapoznają się podczas cyklu spotkań poprzedzających formalny okres rekrutacji. Ta rusza 21 maja, a ostatnie spotkanie w XI LO odbędzie się 10 maja o godz. 17.30 w budynku szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: XI Liceum Ogólnokształcące, czyli nowa szkoła z dwujęzycznością w Łodzi - Dziennik Łódzki

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
ola
no tak wiecej roboli
L
Lodzianin
Ogłoszenie sponsorowane. Dobrze, że chociaż wspomnieli o IVLO gdzie od lat angielski jest na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki, a maturzyści programu IB osiągają oceny powyżej średniej światowej.
a
anna
W łodzi jest pod dostatkiem szkół typu liceum. Po co następne? Chyba tylko po to , żeby zapewnić pracę komuchom. Mam nadzieję, że nikt się na to nie nabierze.
b
brrrum
w praktyce.
A
Aga
Liceum o takim numerze czyli XI było już kiedyś. Moja mama do niego chodziła. Było na terenie kościoła przy ul. Spornej i miało za patrona, o ile pamiętam, Kajkę Kokosza. Teraz w budynku jest gimnazjum i liceum Bernardynów.
Wróć na i.pl Portal i.pl