Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Żydzi boją się pogromów

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Niemcy: Centrum Dokumentacji Antysemityzmu (RIAS) naliczyło w stolicy od czasu ataku terrorystycznego na Izrael ponad 30 incydentów antysemickich.
Niemcy: Centrum Dokumentacji Antysemityzmu (RIAS) naliczyło w stolicy od czasu ataku terrorystycznego na Izrael ponad 30 incydentów antysemickich. SEBASTIAN KAHNERT/PAP/EPA.
Dla wielu Żydów mieszkających w Niemczech prowadzenie normalnego codziennego życia staje się coraz trudniejsze, wielu zaczyna obawiać się pogromów – pisze portal ntv/RTL. Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się antysemickie hasła i akty nienawiści. Zaatakowano m.in. synagogę w Berlinie.

Antysemityzm w Niemczech. Policja przygotowuje się na eskalację

W Berlinie w ciągu ostatnich kilku dni synagoga została obrzucona koktajlami Mołotowa, a małżeństwo rozmawiające po hebrajsku - zaatakowane fajerwerkami. Na budynkach żydowskich społeczności i organizacji malowane są gwiazdy Dawida i obraźliwe napisy typu "Fuck Israel".

"Podczas licznych propalestyńskich demonstracji masowo skandowane są antysemickie hasła i wezwania do nienawiści - nie tylko w Berlinie, ale też w Hamburgu, Nadrenii Północnej-Westfalii i Bawarii. W wielu miejscach flagi Izraela, wywieszane w ramach solidarności, są kradzione i palone. I podczas gdy Żydzi są prześladowani na ulicach, organizacja terrorystyczna Hamas wzywa do stosowania wobec nich przemocy na całym świecie" – zauważa ntv/RTL.

Od czasu ataku Hamasu na Izrael, znacznie wzrosło zagrożenie dla Żydów w Niemczech. Potwierdza to wewnętrzny raport federalnego Biura Policji Kryminalnej (BKA), w którym śledczy spodziewają się fali protestów, skierowanych przeciwko żydowskim instytucjom i synagogom. Nie wykluczają też, że agitacja Hamasu może stać się bodźcem do "aktów przemocy wobec izraelskich celów w Niemczech".

Żydzi w Niemczech obawiają się o swoje bezpieczeństwo

– Członkowie naszej społeczności są głęboko zaniepokojeni. Niektórzy obawiają się pogromu w Niemczech i pytają, kto mógłby ich chronić – przyznał Oded Horowitz, przewodniczący gminy żydowskiej w Duesseldorfie. Wspomniał m.in. o przebywającej na wymianie studenckiej w Niemczech grupie z Tel Awiwu, która "prawie nie ma już odwagi, by przemieszczać się po uniwersytecie". Także o rodzicach, z których wielu woli zatrzymywać swoje dzieci w domu, zamiast wysyłać je do żydowskiego przedszkola.

– Niektórzy członkowie gminy zastanawiają się także, czy usunąć symbole żydowskie z drzwi i okien – dodał Horowitz. Mimo że policja w Nadrenii Północnej-Westfalii podwyższyła środki ostrożności, Żydom trudno pozbyć się obaw. – Nie jest łatwo czuć się bezpiecznie, gdy nie wiesz, czy możesz bezpiecznie pójść do sklepu spożywczego. Funkcjonariusze nie są w stanie być wszędzie, ataki mogą nastąpić w dowolnym miejscu i czasie – stwierdził Horowitz.

Jak poinformowała dpa, od czasu ataku terrorystycznego Hamasu liczba zgłoszeń do poradni ds. przemocy i dyskryminacji na tle antysemickim (OFEK) podwoiła się, a sama poradnia pracuje obecnie w trybie kryzysowym. Większość zgłoszeń dotyczy przemocy psychicznej i werbalnej, nienawiści w internecie. Informowano również o atakach fizycznych podczas demonstracji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Berlin: Ponad 30 incydentów antysemickich od ataku Hamasu na Izrael

Szczególnie trudna sytuacja panuje w Berlinie. Centrum Dokumentacji Antysemityzmu (RIAS) naliczyło w stolicy od czasu ataku terrorystycznego na Izrael ponad 30 incydentów antysemickich.

– Fasady niektórych domów usiane są antysemickimi hasłami, hasła nienawiści głoszone są podczas nielegalnych demonstracji, a na żydowskich domach malowano gwiazdy Dawida – zauważa ntv/RTL.

Sprawcy ataku na synagogę (na budynek rzucono dwa koktajle Mołotowa) "nadal pozostają na wolności, policji nie udało się ich złapać".

– Wszyscy mamy do czynienia z konsekwencjami ataku Hamasu na Izrael przez 24 godziny na dobę. To trudne czasy – wyjaśnia Ilan Kiesling z berlińskiej społeczności żydowskiej. Rodzice chcą być szczegółowo informowani o środkach ostrożności w żydowskich przedszkolach i szkołach, mimo że placówki te od dawna należą do "jednych z najbezpieczniejszych miejsc w mieście" – podkreśla Kiesling.

Od czasu ataku Hamasu, w instytucjach żydowskich zastosowano podwyższony poziom bezpieczeństwa. – Nasi członkowie przyzwyczaili się do życia społecznego toczącego się za ogrodzeniami ochronnymi i kamerami monitorującymi – podkreślił Kiesling.

BKA ogłosiła, że zwiększy ochronę instytucji żydowskich we wszystkich 16 krajach związkowych.

od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rewal
Niemcy byli rasistami i będą to jedyny kraj na świecie gdzie jeden melduje drugiego do władzy za byle co Chiny nawet nie są tak policyjnym państwem jak Niemcy
M
Mówię jak jest
"Dla wielu Żydów mieszkają[wulgaryzm]h w Niemczech prowadzenie normalnego codziennego życia staje się coraz trudniejsze, wielu zaczyna obawiać się pogromów".

Ale to NAS oskarżają o t.zw."antysemityzm" służący im do

wyciągania od państw "haraczy". Niemcy zapłacili i jest O.K.
E
Ehh
20 października, 8:51, Ehh:

Ważne żeby mieć odpowiednie akcje ,to wtedy dywidenda od firm zbrojeniowych może im pomóc w ...rozpaczy-,,Stany Zjednoczone miały 40-procentowy udział w międzynarodowym eksporcie broni w latach 2018–2022. Drugim co do wielkości dostawcą najważniejszej broni na świecie była Rosja, odpowiadająca za 16 procent eksportu w obserwowanym okresie"

U nas to nawet LICHWARZE przed sytacja na Ukrainie zainwestowali w ...nawozy azotowe,co by było z czego...bomby robić.

E
Ehh
Ważne żeby mieć odpowiednie akcje ,to wtedy dywidenda od firm zbrojeniowych może im pomóc w ...rozpaczy-,,Stany Zjednoczone miały 40-procentowy udział w międzynarodowym eksporcie broni w latach 2018–2022. Drugim co do wielkości dostawcą najważniejszej broni na świecie była Rosja, odpowiadająca za 16 procent eksportu w obserwowanym okresie"
S
Szkodaga...
Kto mieczem wojuje , musi chować się do mysiej dziury.
U
USS wojutś
To trzeba mieć ten talent żeby tak poirytować otocznie.
Wróć na i.pl Portal i.pl