Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzrasta ryzyko powodzi na Pomorzu. Służby w pełnej gotowości

Kazimierz Netka
Takich lodołamaczy w Pomorskiem jest sześć
Takich lodołamaczy w Pomorskiem jest sześć Fot. Anna Arent-Mendyk
Dwa miliony worków, kilometry rękawów zaporowych, motopompy, łodzie - to tylko niektóry sprzęt przygotowany w Pomorskiem do wykorzystania w razie konieczności odparcia powodzi.

Bardzo niebezpiecznie zrobi się wówczas, gdy Warszawa, dla ratowania swoich terenów, będzie musiała wypuścić lody ze zbiornika we Włocławku. To budzi niepokój pomorskich służb przeciwpowodziowych, tym bardziej że coraz grubsza warstwa śniegu może znacznie utrudnić szybkie dotarcie do miejsc najbardziej zagrożonych. W pełnej gotowości do działań są służby reagowania kryzysowego. Z pomocą pospieszy także wojsko.

- Za spływ lodów dolną Wisłą odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku - mówi Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego. - Codziennie opracowuje komunikaty dotyczące sytuacji na tej rzece. Od 1 grudnia ma w swojej dyspozycji sześć lodołamaczy. Cztery stacjonują w porcie w Przegalinie, nad Przekopem Wisły, dwa na Martwej Wiśle, przy brzegu Wyspy Sobieszewskiej.

- Na razie zagrożenia ze strony Wisły nie ma - mówi Andrzej Ryński, zastępca dyrektora ds. eksploatacji wód RZGW w Gdańsku. - Nie zapowiada się, by w najbliższym czasie wystąpiło. Musielibyśmy zareagować, gdyby zaszła konieczność wypuszczenia lodów ze zbiornika we Włocławku. O tym zadecyduje RZGW w Warszawie. Mamy z nimi stały kontakt i w razie czego nasze lodołamacze rozpoczną pracę.

Gorzej może być, gdyby nadeszła gwałtowna odwilż. Wtedy dojdzie do podtopień. W takiej sytuacji straż pożarna zacznie wypompowywać wodę. Ma do tego 149 pomp. Posiada też rękawy zaporowe - takie, za pomocą których skutecznie powstrzymano wylewanie się Wisły w Tczewie podczas powodzi wiosną tego roku. Razem tych rękawów mamy w województwie aż około 11 km.

Znacznie więcej niż kiedykolwiek zgromadzono worków do załadowania ich piaskiem i budowania zapór. Jest ich w magazynach aż 2 miliony. W Pomorskiem może się zdarzyć kilka rodzajów powodzi: roztopowa, wezbraniowa, opadowa, a także morska. W razie podniesienia się poziomu Zatoki Gdańskiej może powstać tzw. cofka na Wiśle, zatrzymanie spływu kry i zator lodowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki