Wyzwania dla Polski na kolejne siedem lat

Redakcja
Zdjęcie tygodnia: "Rondo"Droga wojewódzka nr 776 Kraków - Proszowice przez długie lata była w fatalnym stanie. Dzięki funduszom unijnym została zmodernizowana i przekształcona w wygodną drogę dwupasmową. Na zdjęciu jedno z rond w Prusach - pisze autorka zdjęcia tygodnia. Gratulujemy! Nasza zabawa fotograficzna w odnajdywanie śladów Funduszy Europejskich dobiegła końca. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dziękujemy za wszystkie przesłane fotografie. Dwie ostatnie nagrody tygodnia przyznamy w piątkowym wydaniu naszej gazety 7 grudnia. Czas też na ogłoszenie zdobywców nagród głównych - trzy zwycięskie zdjęcia wybrało jury, a jedno internauci. Pełną listę zwycięzców oraz wyróżnione prace opublikujemy w dodatku specjalnym, który już 14 grudnia zostanie dodany do naszej gazety.
Zdjęcie tygodnia: "Rondo"Droga wojewódzka nr 776 Kraków - Proszowice przez długie lata była w fatalnym stanie. Dzięki funduszom unijnym została zmodernizowana i przekształcona w wygodną drogę dwupasmową. Na zdjęciu jedno z rond w Prusach - pisze autorka zdjęcia tygodnia. Gratulujemy! Nasza zabawa fotograficzna w odnajdywanie śladów Funduszy Europejskich dobiegła końca. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dziękujemy za wszystkie przesłane fotografie. Dwie ostatnie nagrody tygodnia przyznamy w piątkowym wydaniu naszej gazety 7 grudnia. Czas też na ogłoszenie zdobywców nagród głównych - trzy zwycięskie zdjęcia wybrało jury, a jedno internauci. Pełną listę zwycięzców oraz wyróżnione prace opublikujemy w dodatku specjalnym, który już 14 grudnia zostanie dodany do naszej gazety. Kornelia G.-W.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego 16 listopada konferencją w Katowicach zainicjowało cykl konsultacji regionalnych. Ich tematem są przygotowane przez MRR Założenia Umowy Partnerstwa. Konsultacje odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich.

- Polska znakomicie radzi sobie z wykorzystywaniem Funduszy Europejskich z puli dostępnej na lata 2007-2013 i jestem pewna, że trend ten utrzyma się również w kolejnej perspektywie finansowej - powiedziała w Katowicach minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. W konsultacjach, oprócz przedstawicieli ministerstwa, uczestniczą samorządowcy z poszczególnych regionów, partnerzy społeczni oraz przedstawiciele biznesu.

Założenia Umowy Partnerstwa to wyjściowy dokument, w którym przedstawione są plany spożytkowania Funduszy Europejskich, które zostaną przyznane Polsce na lata 2014-2020. Nadchodzący budżet, którego wysokość i kształt ciągle się ważą, będzie najprawdopodobniej ostatnim, w którym Polska może liczyć na wysokie kwoty unijnego wsparcia.

Mimo że inwestycje dofinansowane z funduszy unijnych doskonale przyczyniły się do rozwoju naszego kraju w ostatnich latach, nie możemy osiąść na laurach i po prostu przekopiować pomysłów z ubiegłych lat. Polska wyszła już z etapu nadganiania podstaw cywilizacyjnych wobec krajów starej Unii. Teraz musimy podjąć nowe wyzwania. Świat idzie naprzód, konkurencyjna gospodarka musi się opierać na innowacjach i nauce. Sposób, w jaki wykorzystamy fundusze z kolejnej perspektywy finansowej, może zaważyć na przyszłości Polski.

Założenia Umowy Partnerstwa odnoszą się zarówno do tzw. polityki spójności, do której zaliczają się programy regionalne oraz krajowe, o których pisaliśmy w naszym cyklu przez ostatnie miesiące, jak i do wspólnej polityki rolnej i wspólnej polityki rybołówstwa. Założenia te opisują np., jakie są priorytety naszego kraju w najbliższych latach, a co za tym idzie, jakiego typu projekty będą mogły liczyć na dofinansowanie z budżetu unijnego. Określają także, które regiony Polski potrzebują szczególnego wsparcia i jakiego typu pomoc posłuży najlepiej ich rozwojowi. Dokument wskazuje także, za które obszary odpowiedzialne będą władze krajowe, a za które samorządy.

- Pierwszy kwartał 2013 r. upłynie na opracowywaniu właściwego dokumentu, który na przełomie marca i kwietnia powinien zostać przedłożony Radzie Ministrów - powiedziała minister Bieńkowska. - W nowym unijnym budżecie większy nacisk zostanie położony na współpracę nauki z biznesem, zwiększenie efektywności energetycznej i rozwój sieci transportowej, zwłaszcza kolejowej - dodała.

Kolejnym krokiem będzie przyjęcie Założeń przez rząd, który na podstawie tego dokumentu przygotuje Umowę Partnerstwa. Umowa to z kolei dokument, który Polska przedstawia Komisji Europejskiej. W Umowie deklarujemy, jak chcemy inwestować Fundusze Europejskie.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie