Wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Ile zarobimy na rękę? [23.02.2020 r.]

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Udostępnij:
W 2020 r. czeka nas rekordowy wzrost płacy minimalnej. To świetna wiadomość dla osób z najniższą krajową, ale mniejsze powody do radości mają lepiej usytuowani Polacy. Będzie im trudniej o podwyżkę.

Najniższe wynagrodzenie za pracę podlega waloryzacji, do której dochodzi przynajmniej raz do roku. W 2020 r. płaca minimalna wzrosła o 350 zł, czyli o ponad 240 zł na rękę. Podwyżka o 15,6% spowodowała, że osoby z najniższą krajową zarabiają 2600 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa także poszła w górę; wynosi obecnie 17 zł brutto. O tym, ile dostajemy na rękę, decydują składki opłacane w związku z zatrudnieniem.

Ile dostaniemy na rękę?

- W 2019 r pracownik zarabiający najniższą krajową otrzymywał na rękę 1673 zł netto miesięcznie. W 2020 r., po wzroście płacy minimalnej, jest to już ok. 1920,60 zł netto, czyli o ok. 247 zł więcej. Faktyczna kwota wynagrodzenia netto dla pracownika uzależniona jest wielu aspektów takich, jak: praca w miejscu lub poza miejscem zamieszkania, udział w PPK czy wiek (na osoby poniżej 26. roku życia przysługują dodatkowe ulgi) – tłumaczy Ewelina Glińska-Kołodziej, Ewelina Glińska-Kołodziej, dyrektor operacyjna w Agencji Zatrudnienia i Doradztwa Personalnego Trenkwalder.

Wpłaty pracodawcy na Pracownicze Plany Kapitałowe wynoszą minimum 1,5% pensji. 1 stycznia 2020 r. do rządowego programu dołączyły przedsiębiorstwa, w których pracuje co najmniej 50 pracowników.

Polacy są bardzo przepracowani - wynika z danych OECD. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju sprawdziła, ile godzin tygodniowo spędzamy w pracy. W zestawieniu uwzględniono dane dotyczące osób pracujących w pełnym i niepełnym wymiarze godzin z kilkudziesięciu różnych państw. Sprawdź, jak wypadamy na tle innych krajów

Ile godzin spędzamy w pracy? Zobacz, jak długo pracuje Niemi...

Ponadto w 2020 r. zmienił się sposób obliczania wysokości pensji. Do podstawy wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku stażowego, dzięki czemu osoby nagradzane za staż pracy mogą liczyć na wyższe zarobki. Podstawa nie obejmuje także wielu innych elementów pensji, m.in. nagród jubileuszowych, odpraw pieniężnych dla osób przechodzących na rentę lub emeryturę, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku za pracę w godzinach nocnych.

Co spowoduje podniesienie płacy minimalnej?

Podwyżka płacy minimalnej stanowi duże obciążenie dla gorzej prosperujących przedsiębiorstw, zwłaszcza małych. Ewelina Glińska-Kołodziej podkreśla, że ze względu na wzrost najniższej krajowej niektórzy pracodawcy zamierzają wstrzymać się z zatrudnianiem nowych pracowników.

Ekspertka podaje także przykład dużej firmy, która planuje przenieść część produkcji do kraju, gdzie koszty pracy są niższe. Ekonomiści obawiają się również rozszerzenia szarej strefy. To nie jedyne zagrożenia dotykające przedsiębiorstwa z sektora MŚP.

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia może negatywnie wpłynąć na konkurencyjność mniejszych firm, zwłaszcza tych z regionów słabiej rozwiniętych. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia przełoży się również na koszty zatrudnienia. Wzrosną składki na Fundusz Pracy i podatek dochodowy. Przedsiębiorcy korzystający z preferencyjnych składek ZUS będą płacić więcej – uważa Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka ds. prawa pracy w organizacji Pracodawcy PR.

W związku z wyższymi kosztami pracy pracodawcy mogą szukać oszczędności w wynagrodzeniach lepiej opłacanych pracowników. A to oznacza, że będzie im trudniej o podwyżkę lub premię. Przedstawicielka Pracodawców RP podkreśla, że podczas ustalania najniższego pułapu zarobków należy brać pod uwagę sytuację gospodarczą.

- Niewspółmierny do poziomu przeciętnego wynagrodzenia wzrost płacy minimalnej nie daje gwarancji rozwoju gospodarki, może wręcz ograniczyć tempo wzrostu gospodarczego – wyjaśnia Katarzyna Siemienkiewicz.

W 2020 r. płaca minimalna wyniesie 46,9% prognozowanego na 2020 r. wynagrodzenia w gospodarce narodowej – zapowiadała Rada Ministrów w rozporządzeniu w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Według danych GUS w październiku 2019 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw uplasowało się ono na poziomie 5213 zł.

- Niemniej pracodawcy powinni dostrzec jeden duży plus podniesienia płacy minimalnej: Polska stanie się bardziej atrakcyjnym krajem dla pracowników z Ukrainy, dzięki czemu naszym rodzimym firmom łatwiej będzie pozyskać ich do pracy i utrzymać. W ostatnim czasie przegrywaliśmy w tej rywalizacji z najbliższymi sąsiadami – Czechami i Słowacją, gdzie wynagrodzenia już teraz są wyższe niż w Polsce, nie wspominając o Niemczech – podkreśla Ewelina Glińska-Kołodziej. – To bardzo ważny aspekt, gdyż wiele polskich firm nie jest w stanie utrzymać atrakcyjności i wzrostu bez pracowników zza wschodniej granicy – dodaje ekspertka z Trenkwalder.

Czy płaca minimalna w Polsce jest wysoka?

Pod względem najniższych zarobków Polska ma wiele do nadrobienia. Eurostat wyróżnia trzy grupy o różnej strukturze płacy minimalnej. W styczniu 2019 r. do pierwszej grupy należały państwa z najniższą krajową powyżej 1000 euro: Luksemburg, Irlandia, Holandia, Belgia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania.

W większości europejskich państw obowiązuje płaca minimalna. Przepisy regulujące wysokość najniższego wynagrodzenia wprowadzono również w Polsce. Poszczególne kraje znacznie różnią się pod względem najniższych stawek za miesiąc pracy. Nie wszędzie wysokość płacy minimalnej reguluje państwo. 1 stycznia 2018 r. przepisów o jednakowej dla wszystkich płacy minimalnej nie było w sześciu krajach UE: w Austrii, Danii, Finlandii, Szwecji, we Włoszech i na Cyprze.Płaca minimalna nie obowiązywała również w trzech państwach EFTA: Islandii, Norwegii i Szwajcarii.Nie oznacza to jednak, że wysokość minimalnych zarobków zależy od dobrej woli pracodawcy.ZOBACZ, ile wynosi płaca minimalna w poszczególnych krajach i czym można ją zastąpić!Żródło: Serwis Eurostatu ec.europa.eu/eurostat, dane za styczeń 2019 w euro

Płaca minimalna w różnych krajach. Porównaj minimalne stawki...

Do drugiej kategorii trafiło 10 państw, z czego w sześciu (w tym w Polsce) płaca minimalna tylko nieznacznie przekroczyła wartość graniczną w wysokości 500 euro miesięcznie. Oprócz naszego kraju w tym przedziale znajdują się: Słowenia, Malta, Portugalia, Grecja, Litwa, Estonia, Słowacja, Czechy i Chorwacja.

W grupie państw z płacą minimalną poniżej 500 euro znalazły się: Bułgaria, Łotwa, Rumunia i Węgry. Jeszcze do niedawna Polska także znajdowała się w ogonie Europy, jeśli chodzi o najniższą krajową. Pozostali członkowie UE w ogóle nie wprowadzili płacy minimalnej.

- Plusem podwyższenia płacy minimalnej jest zwiększenie domowego budżetu pracowników z najniższymi zarobkami. Ponadto, płaca minimalna oddziałuje na wysokość innych świadczeń pracowniczych, m.in. dodatku za pracę w nocy, a także jest podstawą obliczania zasiłków – wskazuje Katarzyna Siemienkiewicz.

Co siódmy pracownik zarabia najniższą krajową

Gorzej opłacani pracownicy są szczególnie wrażliwi na wzrost płac. Podnosząc obowiązujące stawki, państwo zwiększa im możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb. Ewelina Glińska-Kołodziej przyznaje, że przez podwyżkę niektórzy mogą obawiać się utraty pracy, ale podkreśla też, że „jest to uzależnione od tempa wzrostu naszej gospodarki w najbliższych latach”. Na podwyżkę płacy minimalnej czekał co siódmy pracownik.

- Z podsumowujących 2017 rok danych GUS wynika, że co siódma osoba z umową o pracę zarabia najwyżej pensję minimalną. Najwięcej takich pracowników jest zatrudnionych w gastronomii, budowlance i handlu. Jeżeli chodzi o regiony Polski, wśród osób zatrudnionych na umowę o pracę pensję nie wyższą od minimalnej najczęściej otrzymują pracownicy z w woj. świętokrzyskiego (18 proc.) oraz małopolskiego (17 proc.). Ma to związek ze strukturą gospodarczą tych regionów, gdzie dominuje przetwórstwo rolno-spożywcze, choć oczywiście nie dotyczy to wszystkich miast w tych województwach – mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

Wzrost płacy minimalnej budzi obawy wielu przedsiębiorców, zwłaszcza że rząd zapowiedział kolejne podwyżki w następnych latach – do 3000 zł w 2021 r. oraz do 4000 zł w 2023 roku. Ekonomiści prognozują, że tak skokowy wzrost najniższych wynagrodzeń pociągnie w górę ceny w sklepach. Nie tylko będziemy płacić więcej za produkty i usługi, ale możemy również odczuć skutki spowolnienia gospodarczego.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) postanowiła sprawdzić, które kraje łożą największą część swojego PKB na zniwelowanie różnic między bogatymi a biednymi. Policzyła, jaką część PKB w poszczególnych państwach stanowią wydatki na opiekę socjalną. Czy wiesz, gdzie najlepiej się powodzi ubogim rodzinom? Dowiesz się tego z naszej galerii.

Które kraje wydają najwięcej na socjal? Sprawdź, gdzie możes...

Co drugi uczestnik badania Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad spodziewa się wzrostu cen. Autorzy badania prognozują, że w 2020 r. co czwarte przedsiębiorstwo zawiesi nowe rekrutacje, a co piąte przeprowadzi redukcję etatów.

Większy optymizm przejawia Katarzyna Siemienkiewicz. - Wzrost płacy minimalnej nie spowoduje rewolucji na rynku pracy i nie przyczyni się do gwałtownej redukcji zatrudnienia. Może jednak zniechęcać pracodawców, a zwłaszcza małe firmy, do zatrudniania nowych pracowników. Wpłynie też na zwiększenie presji płacowej, która w dobie braku rąk do pracy już teraz jest wyzwaniem dla pracodawców – uważa ekspertka ds. prawa pracy w Pracodawcach RP.

W 2019 r. 86,6 proc. firm przebadanych przez Business Centre Club (BCC) i Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną (AEH) w Warszawie miało problem ze znalezieniem pracowników – wynika z raportu „Idealny pracodawca – idealny pracownik”. Oczekiwania finansowe kandydatów do pracy przewyższają wysokość płacy minimalnej. Uczestnicy badania chcieliby zarabiać minimum 3000 zł na rękę.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

Firmy mają problem. Dlaczego? Zobacz wyniki badania

Wideo

Materiał oryginalny: Wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Ile zarobimy na rękę? [23.02.2020 r.] - Strefa Biznesu

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A świstak zawija w sreberka

G
Gość
7 lutego, 8:22, Gość:

zwykły pracownik zainwestował pół swojej wypłaty około.250euro w bitcoina teraz zarabia 21.000zł miesięcznie zdalnie wygodnie z domu, teraz każdy moze dołączyć do tego biznesu, można sie zapisać i jeszcze dziś zarobić na stronie: systemzarabiania.pl

ostatnio dołącza dużo inwestorów i cała mundurówka, szybko pomnażają pieniadze, od dzisiaj można sie bezpłatnei zapisac do biznesu

A świstak zawija w sreberka

G
Gość

W budżetowce do wynagrodzenia zasadniczego doliczyli premie, a wiec najniższa krajowa jest liczona razem, a miało być tak że żadne dodatki nie są wliczane

G
Gość
7 lutego, 17:26, Gość:

Jaki rekordowy wzrost gdzie ?znow ktos zakpil ze zwyklych pracownikow Nie nie zyskalismy nic powliczali wsxystko .Mialo byc inaczej .nic tylko je...ac za nic soboty niedziele swieta albo w szpitalu w wilkowicach nie umia liczyc

W kazdym szpitalu powliczali premie w podstawa i sie glupi ciesz masz 2600 nic wiecej nie zarabiam OSZUSTWO!!!!!!

G
Gość

500 podwyżki itd. to tylko mydlenie oczu opłacamy to wszystko z naszych podatków i zabierają nam co roku z emerytury"cudowny" rząd nie bierze tych pieniędzy z powietrza a i tak niedługo im zabraknie kasy na wszystkie

s
ssss

Podnoszenie płacy minimalnej powinno wynikać z siły gospodarki, wydajności, robotyzacji, itp. W innym przypadku prowadzi do inflacji, drożyzny w sklepach i utraty oszczędności życiowych trzymanych w bankach czyli de facto to zubożenie społeczeństwa. Będzie źle - w wolnym tłumaczeniu.

G
Gajowy

Mój pracodawca powiedział, że podwyżki rządu go nie interesują. Jak chcę najniższą krajową to do widzenia. Pieniądze są wypłacane do ręki a nie przelewem więc nie ma dowodu na to, że zapłacił mniej. Nie ma mechanizmu wymuszającego stosowanie przepisu prawnego a więc jest to kolejny bubel rządu. Za to jakże poprawiający wizerunek.

G
Gość
29 stycznia, 12:22, Fred:

Te podwyżki to śmiech co dali zabiorą trzykrotnie podwyżkami cen żeby godnie żyć musi być najniższa krajowa 3.00 netto! I my ludzie musimy o to walczyć wyjść na ulice bo mamy wypłaty Polskie a ceny Unijne pogrąża nas własny kraj!!! Czas zmienić ten rząd wkońcu my wybieramy kto w nim zasiada!!!

A co dali ?g...no .narobili tylko szumu medialnego .i to tyle z podwyzki placy minimalnej

G
Gość
8 stycznia, 14:39, Gość:

A co z dodatkiem stazowym dla pracowników poza sfery budżetowej

Co ci z tego stazowego nam placa i tak teraz wszystko wymieszali ze zamiast duzej podwyzki minimalnei mamy duze go...no

G
Gość
29 stycznia, 12:22, Fred:

Te podwyżki to śmiech co dali zabiorą trzykrotnie podwyżkami cen żeby godnie żyć musi być najniższa krajowa 3.00 netto! I my ludzie musimy o to walczyć wyjść na ulice bo mamy wypłaty Polskie a ceny Unijne pogrąża nas własny kraj!!! Czas zmienić ten rząd wkońcu my wybieramy kto w nim zasiada!!!

29 stycznia, 12:24, Gość:

3.000 owszem jak mówisz ale netto a oni podają wypłaty brutto a czemu a żeby zamydlić oczy innym krają żeniby tu się tyle zarabia a to nie prawda to gra naszego rządu oszustwo!!!

Jeszcze jakie oszustwo narobili tylko szumu jaka to bedzie podwyzka a tu wielkie g...o .starzy i mlodzi praciwnicy jednakowo i po co je....ac?

G
Gość
8 stycznia, 13:36, Rafal:

Ten wzrost płacy minimalnej jest tylko plusem dla tej zlodziejskiej partii PiS, a kto teraz pracuje w Polsce za najniższa krajowa garstka ludzi reszta i ci ludzie to morze odczują a reszta co zarabia ponad najniższa krajowa dostanie podwyżkę tylko na umowie co równa się tylko i wyłącznie wyższe składki na zus pislamskie choloty niepyklo im z funduszem emerytalnym żeby zlupic kasę na obiecanki dla nierobow bo 70 %pracujących z tego gówna zrezygnowało to podnieśli najniższa krajowa żeby pracodawcy doprowadzili większe składki, oj polaczki coscie ich wybrali jesteście głupi a jeżeli but z lewej nogi tępy ten naród naobiecywac dać wam parę groszy jak się wam wydawało że te pieniądze z plusów skąd wezmą z nieba niespadna to są między innymi wasze pieniądze dali wam 500 a zabrali i biorą po 800 głupi ten naród oj głupi

7 lutego, 18:19, Gość:

Gdzie ten wzrost jest Dzisiaj byla wyplata zrobili nas w h...ja

Zas zrownali starszych pracownikow z mlodymi i g...no z tej podwyzki

G
Gość
8 stycznia, 13:36, Rafal:

Ten wzrost płacy minimalnej jest tylko plusem dla tej zlodziejskiej partii PiS, a kto teraz pracuje w Polsce za najniższa krajowa garstka ludzi reszta i ci ludzie to morze odczują a reszta co zarabia ponad najniższa krajowa dostanie podwyżkę tylko na umowie co równa się tylko i wyłącznie wyższe składki na zus pislamskie choloty niepyklo im z funduszem emerytalnym żeby zlupic kasę na obiecanki dla nierobow bo 70 %pracujących z tego gówna zrezygnowało to podnieśli najniższa krajowa żeby pracodawcy doprowadzili większe składki, oj polaczki coscie ich wybrali jesteście głupi a jeżeli but z lewej nogi tępy ten naród naobiecywac dać wam parę groszy jak się wam wydawało że te pieniądze z plusów skąd wezmą z nieba niespadna to są między innymi wasze pieniądze dali wam 500 a zabrali i biorą po 800 głupi ten naród oj głupi

Gdzie ten wzrost jest Dzisiaj byla wyplata zrobili nas w h...ja

G
Gość

Jaki rekordowy wzrost gdzie ?znow ktos zakpil ze zwyklych pracownikow Nie nie zyskalismy nic powliczali wsxystko .Mialo byc inaczej .nic tylko je...ac za nic soboty niedziele swieta albo w szpitalu w wilkowicach nie umia liczyc

G
Gość
29 stycznia, 12:22, Fred:

Te podwyżki to śmiech co dali zabiorą trzykrotnie podwyżkami cen żeby godnie żyć musi być najniższa krajowa 3.00 netto! I my ludzie musimy o to walczyć wyjść na ulice bo mamy wypłaty Polskie a ceny Unijne pogrąża nas własny kraj!!! Czas zmienić ten rząd wkońcu my wybieramy kto w nim zasiada!!!

3.000 owszem jak mówisz ale netto a oni podają wypłaty brutto a czemu a żeby zamydlić oczy innym krają żeniby tu się tyle zarabia a to nie prawda to gra naszego rządu oszustwo!!!

F
Fred

Te podwyżki to śmiech co dali zabiorą trzykrotnie podwyżkami cen żeby godnie żyć musi być najniższa krajowa 3.00 netto! I my ludzie musimy o to walczyć wyjść na ulice bo mamy wypłaty Polskie a ceny Unijne pogrąża nas własny kraj!!! Czas zmienić ten rząd wkońcu my wybieramy kto w nim zasiada!!!

Dodaj ogłoszenie