Wystawa prac Bolesława Biegasa "Gdy sztuka spotyka się z polityką" [zdjęcia]

Grażyna Antoniewicz
W gmachu Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul Toruńskiej otwarto wystawę prac Bolesława Biegasa "Gdy sztuka spotyka się z polityką". Bolesław Biegas to artysta, którego twórczość potrafiła wywołać skandal.

W marcu 1907 roku wkrótce po otwarciu słynnego paryskiego Salonu Niezależnych na teren wystawy wkroczyła policja i zarekwirowała prezentowany tam obraz Biegasa "Wojna rosyjsko-japońska". Uzasadnienie było krótkie: naruszenie zasad dobrego obyczaju oraz publiczna zniewaga głowy państwa, a nawet dziewięciu głów, bo tylu przywódców przedstawiono na płótnie nago.

Rok później na kolejnym Salonie Niezależnych sytuacja się powtórzyła. Komisarz policji dzielnicy Champ-Elysees osobiście pilnował, by już pierwszego dnia po otwarciu wystawy z ekspozycji zniknęło (tym razem) aż sześć obrazów Biegasa, których bohaterem był cesarz Wilhelm II również nagi. Dość szczęśliwie do dzisiejszych czasów zachował się skandalizujący obraz z 1906 roku oraz dwie prace z cyklu poświęconego Wilhelmowi II. Wszystkie są pokazane - po raz pierwszy publicznie - na gdańskiej wystawie.

Wystawa prac Bolesława Biegasa "Gdy sztuka spotyka się z polityką"
Wystawa prac Bolesława Biegasa "Gdy sztuka spotyka się z polityką" mat. promocyjny

Choć Biegas znany jest miłośnikom sztuki głównie jako twórca symbolistycznych rzeźb i dekoracyjnych tzw. portretów sferycznych pięknych kobiet, to jednak parokrotnie sięgał w swej twórczości do tematów poważniejszych, zahaczających o kwestie wojny, przemocy, walki dobra ze złem, relacji między doczesnością a prawami wszechświata.

W czasach I wojny światowej, stworzył cykl obrazów Wampiry wojny, w których refleksja nad tragizmem wojen miesza się z wyobrażeniami artysty o… wojnie płci. Na wystawie zostaną zaprezentowane niektóre z nich, pokazano też cykl Politycy (powstał w latach 1945–1946) przedstawiający portrety osiemnastu ważnych dla świata XX-wiecznych przywódców. Ukazanie ich na tle kosmologicznych sfer, z tajemniczymi uśmiechami i zaskakującymi gestami dłoni na pewno intryguje widza.

Wystawa prac Bolesława Biegasa "Gdy sztuka spotyka się z polityką"
Wystawa prac Bolesława Biegasa "Gdy sztuka spotyka się z polityką" mat. promocyjny

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, potrwa do 17 czerwca. Jej kuratorem jest Piotr Sarzyński, publicysta i popularyzator sztuki w tygodniku „Polityka”.

Wystawa w Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Dawnej, ul Toruńska 1.

WIĘCEJ o skandalach związanych z pracami Bolesława Biegasa - przeczytasz już w najbliższym, piątkowym magazynie "Dziennika Bałtyckiego" - Rejsach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wystawa prac Bolesława Biegasa "Gdy sztuka spotyka się z polityką" [zdjęcia] - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl