Wystawa "100 lat motoryzacji w Polsce" w Katowicach: Ponad 70 samochodów i motocykli już tylko do 10 maja ZDJĘCIA

KP
Autorem zdjęć w naszej galerii jest Paweł Noworól. Jak informuje autor:Bardzo klimatyczne wnętrza muzeum zachęcają do zwiedzania jak również organizowania różnych plenerów - fotograficzne, malarskie. Ekspozycja 100 Lat Motoryzacji w Polsce, zorganizowana przez Automobilklub Śląski pod opieką @Marcjanna Grenda. Zbiory zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów Narodowe Muzeum Techniki, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, oraz Muzeum Motoryzacji Topacz.. Po zwiedzeniu wystawy miałem przyjemność uczestniczyć w dwóch sesjach fotograficznych zorganizowanych na terenie walcowni. W jednym miejscu - kilka epok - od XIX w po czasy współczesne. A więc od początku ;) Sesję fotograficzną z epoki XIXw - rewolucja przemysłowa, prowadził Tomasz JJ Jabłoński, asystował mu Daniel Świder-Bertelegni,@danyertphotography. Zdjęcia z tej klimatycznej sesji można będzie obejrzeć na fanpegu Tomasz JJ's Reenacting Photography. Przed obiektywem Tomasza zaprezentowały się dwa stowarzyszenia - Krynolina & Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer . Panie to eleganckie stroje z epoki, natomiast Panowie tym razem reprezentowali klasę robotniczą. Dziękuję Tomku za możliwość wspólnego fotografowania. Wystawa pod opieką @grenda marcjanna to dokładnie przekrój przez 100 lat motoryzacji w Polsce. Dodatkowo na wystawie zaprezentowały sie Panie z GRH Bluszcz, prezentując stroje jakie nosiły panie w latach 40, 50 , 60 - tych. Stroje zakupione w sklepach, sprowadzone z zagranicy jak również własnoręcznie uszyte przez mniej zamożne Panie nawiązujące krojem do zagranicznych stylizacji. Czasy współczesne to warsztaty fotograficzne zorganizowane przez Fotoedukacja. Modelki Agnieszka Gabryś & Paulina reprezentowały Just Fashion Agency. Dziękuję za poświęcony czas, zapraszam do oglądania fotorelacji
Autorem zdjęć w naszej galerii jest Paweł Noworól. Jak informuje autor:Bardzo klimatyczne wnętrza muzeum zachęcają do zwiedzania jak również organizowania różnych plenerów - fotograficzne, malarskie. Ekspozycja 100 Lat Motoryzacji w Polsce, zorganizowana przez Automobilklub Śląski pod opieką @Marcjanna Grenda. Zbiory zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów Narodowe Muzeum Techniki, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, oraz Muzeum Motoryzacji Topacz.. Po zwiedzeniu wystawy miałem przyjemność uczestniczyć w dwóch sesjach fotograficznych zorganizowanych na terenie walcowni. W jednym miejscu - kilka epok - od XIX w po czasy współczesne. A więc od początku ;) Sesję fotograficzną z epoki XIXw - rewolucja przemysłowa, prowadził Tomasz JJ Jabłoński, asystował mu Daniel Świder-Bertelegni,@danyertphotography. Zdjęcia z tej klimatycznej sesji można będzie obejrzeć na fanpegu Tomasz JJ's Reenacting Photography. Przed obiektywem Tomasza zaprezentowały się dwa stowarzyszenia - Krynolina & Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer . Panie to eleganckie stroje z epoki, natomiast Panowie tym razem reprezentowali klasę robotniczą. Dziękuję Tomku za możliwość wspólnego fotografowania. Wystawa pod opieką @grenda marcjanna to dokładnie przekrój przez 100 lat motoryzacji w Polsce. Dodatkowo na wystawie zaprezentowały sie Panie z GRH Bluszcz, prezentując stroje jakie nosiły panie w latach 40, 50 , 60 - tych. Stroje zakupione w sklepach, sprowadzone z zagranicy jak również własnoręcznie uszyte przez mniej zamożne Panie nawiązujące krojem do zagranicznych stylizacji. Czasy współczesne to warsztaty fotograficzne zorganizowane przez Fotoedukacja. Modelki Agnieszka Gabryś & Paulina reprezentowały Just Fashion Agency. Dziękuję za poświęcony czas, zapraszam do oglądania fotorelacji Paweł Noworól
Wystawa "100 lat Motoryzacji w Polsce" to pierwsza i jedyna w Polsce prezentacja ponad 70 samochodów i motocykli ukazujących w jednym miejscu historię motoryzacji w Polsce. W Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach, na ponad 2500 metrach kwadratowych, już tylko do 10 maja 2018 roku można oglądać nie tylko pojazdy wyprodukowane w Polsce, ale także zagraniczne, które miały olbrzymi wpływ na losy naszej motoryzacji. Zobaczcie zdjęcia! Warto się tam wybrać, bo niewiele już czasu zostało!

Autorem zdjęć w naszej galerii jest Paweł Noworól.

Ponad 70 aut i motocykli na świetnej wystawie "100 lat motoryzacji w Polsce" w Katowicach [ZDJĘCIA]

Pojazdy pochodzą ze zbiorów Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Muzeum Motoryzacji w Topaczu oraz od prywatnych kolekcjonerów. To wyjątkowa okazja by zobaczyć wszystkie te pojazdy naraz w jednym miejscu i w takim zestawie.

Ambicją organizatorów jest pokazanie dziejów motoryzacji w Polsce w możliwie szerokim kontekście społecznym, politycznym i kulturowym. Na wystawie zaprezentowane zostaną pojazdy rodzimego przemysłu motoryzacyjnego, projektowane i budowane przez polskie zespoły inżynierów, projektantów i rzemieślników, ale także pojazdy powstające za granicą, odgrywające szczególną rolę w historii naszej motoryzacji.

Ekspozycja podzielona jest na pięć części:

  • Motoryzacja w Niepodległej,
  • II Wojna Światowa,
  • Odbudowa,
  • Mała Stabilizacja,
  • Lata 70. i 80.

MOTORYZACJA W NIEPODLEGŁEJ (1918-1939)

Okres tworzenia fundamentów polskiej motoryzacji w szczególnym momencie odradzania się państwa po 123 latach niewoli. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. legendarne motocykle Sokół 600 i Sokół 1000, czy pierwszy – seryjnie produkowany samochód w Polsce czyli Polskiego Fiata 508 III Junak.

II WOJNA ŚWIATOWA (1939-1945)

W tej części zaprezentowane zostaną pojazdy wykorzystywane przez żołnierzy polskich na wszystkich frontach II Wojny Światowej – m.in. amerykańskie motocykle wojskowe Harley-Davidson WLA i INDIAN Chief 340 Military, czy ciężarówki GAZ
i DODGE.

ODBUDOWA (1945-1960)

Okres odbudowy ze zniszczeń II Wojny Światowej. Czas narodzin polskiej legendy – Warszawy M20, ale także szeregu prototypów – m.in. Smyka, Meduzy i Mikrusa. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć pochodzące z lat 50-tych unikatowe egzemplarze polskich mikrosamochodów oraz drezynę kolejową WARSZAWA M20 z 1956.

MAŁA STABILIZACJA (1960-1970)

Okres stabilizowania się nie tylko sytuacji politycznej w Polsce, ale także okres stabilizowania się przemysłu motoryzacyjnego. Na linie produkcyjne i polskie drogi trafiają Syreny, Komary i Junaki.

ŻEBY POLSKA ROSŁA W SIŁĘ, A LUDZIE ŻYLI DOSTATNIEJ (1970-1989)

Ostatnie dwie dekady PRL-u to okres nie tylko niekończących się kolejek, ale także czas kiedy na polskich szosach królowały kredensy (polskie Fiaty 125p), a każdy mały chłopiec marzył o Borewiczu na welurze (FSO Polonez), a statystyczny Kowalski wyruszał na podbój Bułgarii (tzw. Złotych Piasków) Fiatem 126p i przyczepą Niewiadów.

Sprawdź jakie eksponaty zobaczysz na wystawie...
Eksponaty:
MOTOCYKLE:

  1. PODKOWA 98
  2. SHL Villers
  3. Sokół 125
  4. Sokół 1000
  5. Sokół 1000
  6. Sokół 600
  7. Harley – Davidson F
  8. Harley – Davidson C “Lwowiak”
  9. M72
  10. Harley-Davidson WLA
  11. Indian Chief 340 Military
  12. WFM 125 M06
  13. Skuter Osa M52
  14. SHL 175 M11
  15. Junak M07
  16. Junak M10
  17. Junak B-20
  18. ROMET 50-T-1
  19. JAWA 50
  20. ROMET M750
  21. ROMET OGAR 205
  22. WIERHOWINA
  23. ROMET CHART 210
  24. ROMET KADET M780
  25. ROMET OGAR 205
  26. ROMET POLO M760
  27. KOMAR 232

SAMOCHODY:

  1. Polski Fiat 508 III
  2. GAZ 51
  3. GMC CCKW 353
  4. Jeep Willys
  5. Syrena 100
  6. Warszawa M-20
  7. Warszawa M-20 DREZYNA
  8. Syrena Bosto
  9. Skoda Octavia
  10. ZAZ 968A (ZAPOROŻEC)
  11. MZ (Milicja Obywatelska)
  12. Tarpan 523
  13. Żuk 15C
  14. Żuk pożarniczy
  15. Nysa 522 T
  16. Smyk (prototyp)
  17. Mikrus
  18. Meduza (prototyp)
  19. Warszawa 223 (prototyp)
  20. FIAT 125p
  21. Syrena 110
  22. Warszawa 210
  23. Syrena 105
  24. Beskid 106 (prototyp)
  25. WARS (prototyp)
  26. Fiat 125p 4×4 (prototyp)
  27. Polonez TRUCK
  28. Polonez
  29. Fiat 126p

INNE:
URSUS C45 (ciągnik rolniczy)

W każdy weekend organizowany będzie tzw. „rozruch maszyn” czyli uruchamianie i przejazdy najbardziej charakterystycznych pojazdów dla danej epoki. Wśród zaproszonych prelegentów są między innymi specjaliści od historii, ale też ludzie mający bezpośredni wpływ na losy polskiej motoryzacji, czy wybitni kierowcy rajdowi, którzy dokonywali cudów na samochodach produkowanych w czasach PRL.


Autorem zdjęć w naszej galerii jest Paweł Noworól.

Jak informuje autor fotografii:
Sesję fotograficzną z epoki XIXw - rewolucja przemysłowa, prowadził Tomasz JJ Jabłoński, asystował mu Daniel Świder-Bertelegni,@danyertphotography. Zdjęcia z tej klimatycznej sesji można będzie obejrzeć na fanpegu Tomasz JJ's Reenacting Photography. Przed obiektywem Tomasza zaprezentowały się dwa stowarzyszenia - Krynolina & Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer . Panie to eleganckie stroje z epoki, natomiast Panowie tym razem reprezentowali klasę robotniczą. Dziękuję Tomku za możliwość wspólnego fotografowania. Wystawa pod opieką @grenda marcjanna to dokładnie przekrój przez 100 lat motoryzacji w Polsce. Dodatkowo na wystawie zaprezentowały sie Panie z GRH Bluszcz, prezentując stroje jakie nosiły panie w latach 40, 50 , 60 - tych. Stroje zakupione w sklepach, sprowadzone z zagranicy jak również własnoręcznie uszyte przez mniej zamożne Panie nawiązujące krojem do zagranicznych stylizacji. Czasy współczesne to warsztaty fotograficzne zorganizowane przez Fotoedukacja. Modelki Agnieszka Gabryś & Paulina reprezentowały Just Fashion Agency.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wystawa "100 lat motoryzacji w Polsce" w Katowicach: Ponad 70 samochodów i motocykli już tylko do 10 maja ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl