"Wysłali przesłanie - bójcie się wszyscy". Egipt wrze po...

  "Wysłali przesłanie - bójcie się wszyscy". Egipt wrze po masakrze na meczu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  W Egipcie wzrasta napięcie w związku z fatalną postawą policji w tracie zamieszek po środowym meczu między piłkarzami Al-Masry i Al-Ahly w Port Saidzie. W czasie wybuchłych po spotkaniu gwałtownych rozruchów zginęły 74 osoby, a 248 zostało rannych. To największa tego typu tragedia w historii kraju.
  Rządząca Egiptem Najwyższa Rada Wojskowa ogłosiła trzydniową żałobę narodową. Jednak już planuje się marsze protestacyjne przeciw wyjątkowo niezbornej akcji policji, która nie umiała poradzić sobie z wybuchem przemocy.

  Czytaj także: Krwawa bitwa kiboli w Egipcie. W walkach zginęły co najmniej 73 osoby [FILM+ZDJĘCIA]

  - Ludzie są wściekli na ten reżim bardziej niż na cokolwiek innego.
  Są naprawdę głęboko wkurzeni. W ich oczach widać wściekłość - powiedział BBC kibic Al-Ahly. Podczas rozruchów dochodziło do wypadków sztyletowania, ciężkich pobić i zadeptywania leżących na ziemi osób. Port Said to robotnicze miasto leżące przy północnym krańcu Kanału Suskiego. Życie jest tu ciężkie. W ubiegłym roku właśnie w Port Saidzie dochodziło do najbardziej krwawych starć między wojskiem i siłami bezpieczeństwa a tłumami protestującymi przeciw rządom prezydenta Hosniego Mubaraka. Jeszcze w środę wieczorem wysłano do miasta wojsko w celu przywrócenia porządku.

  Po meczu kibice miejscowej Al-Masry - wygrała ze znacznie bardziej utytułowanym przeciwnikiem z przewagą 3:1 - wtargnęli na boisko. To pierwsza porażka Al-Ahly w tym sezonie.

  Czytaj także: W Wiedniu jak w Bydgoszczy: Chuligani wbiegli na murawę przerywając derby stolicy

  Wczoraj w trybie pilnym odbyło się posiedzenie rządu i parlamentu. Politycy i przedstawiciele władz sportowych już ostro skrytykowali brak odpowiedniego zabezpieczenia meczu. Głos zabrało także Bractwo Muzułmańskie - zdobyło w ostatnich wyborach powszechnych najwięcej głosów - które twierdzi, że wybuchem przemocy kierowała niewidzialna ręka. - Przebieg zdarzeń w trakcie tej niemającej żadnego usprawiedliwienia masakry potwierdza, iż mieliśmy do czynienia z ukrytym planem. Doszło też do zaniedbań ze strony władzy. Obawiamy się, że niektórzy wojskowi chcą karać ludzi za ich udział w rewolucji, odbieranie wojsku możliwości działania w roli tyrana i ograniczanie jego przywilejów - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej tego ugrupowania.

  Podczas największego nasilenia walk kibice dobywali noży, kamieni i butelek. Odpalali też petardy i sztuczne ognie. Po wtargnięciu na boisko zwolennicy klubu z Port Saidu zranili kilku piłkarzy Al-Ahly. Gdy setki ludzi zapełniały murawę stadionu, piłkarze zaczęli uciekać i barykadować się w szatni. Do ochrony zawodników gości skierowano wyposażone w pałki oddziały policji specjalnie szkolone do pacyfikowania zamieszek. Mohamed Barakat, jeden z uwięzionych w tłumie piłkarzy, powiedział później w wywiadzie dla kanału telewizyjnego jego klubu, że na własne oczy widział ludzi ginących na murawie.

  Czytaj także: Bramkarz AZ Alkmaar skopał kibica, który wtargnął na murawę (FILM + ZDJĘCIA)

  - Widzieliśmy martwe ciała. Nie było żadnych ochroniarzy i służb porządkowych. Nie miał nas kto bronić - mówili świadkowie zajść. Ich zdaniem tragedii większość ofiar to osoby zadeptane przez oszalały i wpadły w panikę tłum. Inne wskazują, że wielu zabitych to ludzie, którzy spadli z wyższych części trybun. Wiele osób padło też ofiarą późniejszych starć. Niektórych z kibiców biegnący przed siebie tłum porywał wprost z ich krzesełek. Nieustannie odpalono petardy.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  islam taki jest

  i (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 28

  nie dba o zycie - bawcie sie dobrze

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak właśnie wygląda prawdziwa ustawka.

  Lucynka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 26

  I u nas tak będzie jak miasto wybuduje stadion ŁKS-owi a Widzew pozostawi własnemu losowi.
  Rozsierdzi to widzewiaków do białości i tylko czekać na taki finał.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie USA stymulije rozwój demokracji

  Hegemon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

  Tam krew się leje

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo