Wysiłek fizyczny - dlaczego jest taki ważny?

Kinga Szafruga, konsultacja merytoryczna Dorota Osóbka
Wysiłek fizyczny to nie tylko najbardziej efektywna metoda na spalenie kalorii, ale też sposób na przyspieszenie przemiany materii!
Wysiłek fizyczny to nie tylko najbardziej efektywna metoda na spalenie kalorii, ale też sposób na przyspieszenie przemiany materii! shutterstock
Człowiek, który ma nadwagę i dla którego nawet wejście na drugie piętro czy podbiegnięcie do autobusu przyprawia o kołatanie serca albo zadyszkę, nie chce nawet słyszeć o regularnym wykonywaniu ćwiczeń lub choćby o długim spacerze.

Nic dziwnego - im więcej ważymy, z tym większym trudem przychodzą nam nawet najprostsze czynności. A co tu marzyć o półgodzinnej gimnastyce?
Jeśli jednak chcemy pozbyć się nadwagi, musimy przerwać to błędne koło! Aby zrzucić jeden kilogram, musimy spalić aż 7000 kcal! Żywieniowcy nie kryją, że bez wysiłku fizycznego nie sposób odzyskać i utrzymać zgrabnej sylwetki. Najlepszym dowodem jest to, że w piramidzie żywieniowej, która ilustruje zasady zdrowego żywienia, wysiłek fizyczny zajmuje od niedawna poczesne miejsce.

Dlaczego ruch jest aż tak ważny?

Wysiłek fizyczny to nie tylko najbardziej efektywna metoda na spalenie kalorii, ale też sposób na przyspieszenie przemiany materii! Aby miał takie działanie, trzeba ćwiczyć regularnie, najlepiej co drugi dzień, przez co najmniej pół godziny.
Systematycznie wykonywany wysiłek fizyczny podwyższa też poziom dobrej frakcji cholesterolu (HDL), który pomaga zwalczać jego złą frakcję (LDL) - to bardzo istotne w przeciwdziałaniu
miażdżycy i chorobie niedokrwiennej serca.
Ćwiczenia nie tylko likwidują tkankę tłuszczową, ale jednocześnie wzmacniają mięśnie, co jest zbawienne dla kręgosłupa (osoby otyłe zwykle mają z nim kłopoty, ponieważ jest nadmiernie obciążony). Jeżeli na domiar złego unikają ćwiczeń, to ich mięśnie są zwiotczałe, przez co nie podtrzymują należycie kręgów - a to sprzyja ich przesunięciom, a w konsekwencji dyskopatii (wypadaniu dysku).

Inne korzyści

To jeszcze nie wszystkie korzyści z aktywności fizycznej - ruch obniża też ciśnienie tętnicze i poprawia krążenie krwi, co wspomaga pracę mięśnia sercowego i pozwala dotlenić wszystkie narządy. Ma również bardzo pozytywny wpływ na zestresowanych: łagodzi napięcie, powoduje wydzielanie się endorfin, zwanych też "hormonami szczęścia" - ich działanie jest często porównywane do morfiny, bowiem poprawia samopoczucie.

Każdy, niezależnie od wieku, powinien być aktywny. Jeśli do tej pory tak nie było, im szybciej to zmienisz, tym lepiej. Na początek nie należy jednak ustawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko - lepiej zacząć od małych kroczków, np. codziennych godzinnych spacerów. Nie wybieraj forsownych ćwiczeń,
którym możesz nie podołać ani kondycyjnie, ani zdrowotnie.
Unikaj krótkotrwałego, intensywnego obciążenia - wybieraj raczej biegi, pływanie, jazdę na rowerze i aerobic.

Dostosuj ćwiczenia do stanu zdrowia i wieku.

Chociaż nawet zaawansowany wiek nie jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie! Tyle że należy starannie dobierać formy aktywności, najlepiej nie samodzielnie, ale po
konsultacji z lekarzem. Osoby starsze, zwłaszcza cierpiące na nadciśnienie i choroby serca, powinny raczej decydować się na spacery. Najważniejsze jednak, żeby pamiętać o systematyczności, bo to ona jest kluczem do sukcesu.

CZYTAJ TEŻ:

Bromelaina dla osób z chorobami serca i odchudzających się
Skąd bierze się nadwaga?
Indywidualny wyjazd do sanatorium
Prawdy i mity na temat odchudzania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl