Wyścigi konne: Na Służewcu hala, rekreacja i sklepy zamiast...

  Wyścigi konne: Na Służewcu hala, rekreacja i sklepy zamiast wyścigów

  Wiktor Lubicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wyścigi konne: Na Służewcu hala, rekreacja i sklepy zamiast wyścigów

  ©Bartek Syta/Polskapresse

  Wielka hala widowiskowo-sportowa pośrodku, tor treningowy przekształcony w teren rekreacyjny, stajnie wyścigowe przekształcone w ciągi usługowe i handlowe - to przyszłość zespołu torów na Służewcu, jeśli projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Kłobuckiej w wyłożonej od 7 października wersji zostanie zatwierdzony przez Radę m.st. Warszawy.
  Wyścigi konne: Na Służewcu hala, rekreacja i sklepy zamiast wyścigów

  ©Bartek Syta/Polskapresse

  Plan w rejonie ulicy Kłobuckiej w większości obejmuje 138-hektarowy teren na Służewcu, z torami wyścigowymi, trybunami, torem treningowym i miasteczkiem wyścigowym ze stajniami. Z zespołu torów wyjęto w projekcie ok. pięć hektarów pośrodku zespołu torów, pomiędzy "dołkiem" a "górką" i oznaczono symbolem 59us. Najważniejsze postanowienia likwidujące w praktyce obecny zespół torów znajdują się w paragrafie 5:

  Po pierwsze: ustala się realizację zabudowy hali widowiskowo--sportowej dla około 15 tys. widzów, umożliwiającej organizacje zawodów w wielu dyscyplinach sportowych.

  Po drugie: dopuszcza się przekształcenie toru treningowego w teren rekreacyjny wraz z zapleczem.

  Po trzecie: dopuszcza się zmianę sposobu użytkowania budynków stajni na cele usługowo-handlowe.

  Po czwarte: ustala się zachowanie istniejących funkcji sportu i wprowadzenie nowych funkcji: rekreacyjno-sportowych, hotelowych i biurowych.

  W wyłożonej wersji plan pozwala Totalizatorowi Sportowemu zrealizować umowę z Polskim Klubem Wyścigów Konnych z 2008 r. Na podstawie paragrafu 8 tej umowy prezes PKWK wyraził zgodę na opracowanie i realizację przez dzierżawcę własnej koncepcji zagospodarowania obszaru określonego w tej umowie jako "przedmiot dzierżawy II" (tor treningowy, stajnie), w szczególności do wybudowania przez dzierżawcę lub inne wskazane podmioty jednego lub kilku obiektów budowlanych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym niezwiązanych z organizacją wyścigów, w szczególności biurowych, hotelowych i rekreacyjnych.Zlikwidowanie toru treningowego i części stajni byłoby początkiem końca wyścigów w Polsce

  Projekt planu, opracowany przez Miejską Pracownię Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju w Warszawie, rozwija ustalenia utajnionej od razu umowy (nadal jest tajna, choć krąży w sieci), podpisanej pod stołem, jeśli ktoś potrafi czytać. Szczegółowo projekt nawet wymienia dyscypliny sportowe, jakie miałyby zagościć na Służewcu: badminton, koszykówka piłka nożna halowa, piłka ręczna, hokej, hokej na wrotkach, jazda figurowa na wrotkach, tenis, siatkówka, gimnastyka artystyczna, zawody jeździeckie krajowe dowolnej klasy. Przypadkiem zaś wspomina się o jakichś wyścigach konnych - bez treningów.

  Wiele razy pisaliśmy, że unikatowy zespół torów na Służewcu, wybudowany przez Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce, czyli polski Jockey Club, jest jednym z największych na świecie centrów wyścigowo--treningowych, a bez niego wyścigi konne w Polsce skarłowacieją. Wielka hala widowiskowo--sportowa pośrodku z dojazdem według projektu również od Alei Wyścigowej funkcjonalnie podzieli całość na pół, co pozwoli odciąć tzw. dołek z torem treningowym i stajniami oraz przenieść do innego niż PKWK właściciela, za darmo i bez odszkodowania. To był główny cel umowy PKWK - TS, reszta pretekstem.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo