Wyrzucone śmieci, a nie pieniądze! Wałbrzych inteligentnie radzi sobie z odpadami

Materiał partnera zewnętrznego T-mobile
W Wałbrzychu Miejski Zakład Usług Komunalnych podpisał umowę dotyczącą budowy rozwiązań inteligentnych w obszarze zagospodarowania odpadów komunalnych. Rewolucja w zarządzaniu odpadami odbędzie się w oparciu o technologię NBIoT T-Mobile. Czy ta inwestycja to pieniądze wyrzucone w błoto?

Jak było?

Obecnie na rynku gospodarki komunalnej najczęściej stosuje się model odbioru śmieci oparty na harmonogramie. W Wałbrzychu zrezygnowali z cyklicznych i z góry ustalonych terminów opróżniania kontenerów. Powodowały one często, że śmieciarki przyjeżdżały zbyt rzadko lub zbyt wiele razy.

Nierzadkie były sytuacje, w których śmietniki wypełnione po brzegi czekały, aż nadejdzie ich dzień lub - odwrotnie - puste niemalże kontenery były niepotrzebnie opróżniane, bo tak nakazywał kalendarz.

Jak jest?

Montaż 150 czujników w wałbrzyskich kontenerach na śmieci zupełnie zmienił model odbioru odpadów. Wiązka ultradźwiękowa mierzy stopień wypełnienia. Na podstawie tych informacji MZUK otrzymuje raporty mówiące o tym, w które miejsca pojechać powinna ekipa zakładu. Inteligentny system łączy lokalizacje i tworzy najkrótsze trasy przejazdu pojazdów odbierających odpady.

Czujniki mierzą także temperaturę w kontenerze i informują o ewentualnych pożarach. Miejski Zakład Usług Komunalnych otrzymuje z kolei raporty o przewróceniach kontenerów, nieautoryzowanych opróżnieniach oraz innych możliwych sytuacjach.

Czy to wyrzucone pieniądze?

Odpowiadając na postawione w tytule pytanie, należy zwrócić uwagę na korzyści, jakie niesie za sobą wdrożenie technologii NBIoT T-Mobile. Doceniając poprawę komfortu mieszkańców, podkreślić należy zalety systemu w kontekście dbania o środowisko.

Każde przedsiębiorstwo, które zdecyduje się na takie rozwiązania, ograniczy koszty zbiórki odpadów, zmniejszy natężenie ruchu drogowego, a co za tym idzie, zredukuje emisję dwutlenku węgla. Te naczynia połączone służą więc zarówno portfelowi, jak i środowisku, nie wspominając już o korzyściach wizerunkowych. Wszak tylko inteligentne firmy sięgają po inteligentne systemy.

Masz pytania, skontaktuj się z T-mobile: nbiot@t-mobile.pl

Wideo