Wyrok Trybunału w Strasburgu ws. Katynia: Rosja poniżała krewnych ofiar

Redakcja
Wojciech Matusik/Polskapresse / Jan Zych/reprodukcja
Europejski Trybunał Praw Człowieka nie jest w stanie ocenić rosyjskiego śledztwa ws. Katynia, gdyż Rosja nie wywiązała się ze współpracy, odmawiając przekazania kopii postanowienia o umorzeniu postępowania. Jednocześnie sędziowie orzekli, że Rosja dopuściła się poniżającego traktowania krewnych ofiar zbrodni w odniesieniu do dziesięciu skarżących osób.

Trybunał uznał zatem, że władze Rosji naruszyły art. 38 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Naruszenie art. 38 wynika z odmowy rosyjskiego rządu doręczenia na wezwanie Trybunału kopii decyzji o umorzeniu śledztwa katyńskiego. Większość zarzutów rodzin krewnych ofiar Katynia dotyczyła właśnie tego śledztwa, które w latach 1990-2004 prowadziła rosyjska Główna Prokuratura Wojskowa.

W odmowie doręczenia rząd Rosji powołał się na utajnienie tego postanowienia, mimo że prawo międzynarodowe zabrania usprawiedliwiania odmowy współpracy z Trybunałem przez odwołanie się do przepisów prawa krajowego. Rosjanie podali, że dokument o umorzeniu śledztwa ws. Katynia "zawiera tajemnice, których ujawnienie mogłoby przynieść uszczerbek bezpieczeństwu kraju".

Skarżący wskazali na sprzeczności stanowiska władz Rosji w tej sprawie. Z jednej strony Rosjanie twierdzą, że nie ponoszą odpowiedzialności za wydarzenia, które można przypisać reżimowi ZSRR, a z drugiej strony - utajniają akta śledztwa, uznając je za szkodliwe dla interesów współczesnej Rosji.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wskazał w wyroku, że zbrodnię katyńską można traktować jako zbrodnię wojenną. Oznacza, że nie ulega ona przedawnieniu, a jej sprawcy mogą być ścigani.

"Trybunał zauważył, że masowy mord dokonany na polskich więźniach można traktować jako zbrodnię wojenną, jako że obowiązek humanitarnego traktowania jeńców wojennych i zakaz ich zabijania były częścią międzynarodowego prawa zwyczajowego, a jego poszanowanie było obowiązkiem władz sowieckich" - czytamy w komunikacie.

Jednakże biorąc pod uwagę, że zbrodnie wojenne nie ulegają przedawnieniu, Trybunał stwierdził, że "w okresie po ratyfikacji Konwencji nie pojawiły się żadne nowe dowody lub okoliczności związane ze zbrodnią katyńską, a zatem po tej dacie nie powstał na nowo obowiązek dla władz rosyjskich do prowadzenia śledztwa".

Nieludzkie traktowanie krewnych

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł także, że Rosja dopuściła się "nieludzkiego i poniżającego traktowania" krewnych ofiar zbrodni katyńskiej wobec dziesięciu z nich, a w stosunku do pięciu skarżących do takiego traktowania nie doszło.

Tym samym Trybunał uznał, że Rosja naruszyła art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. "Nastąpiło naruszenie artykułu 3 (zakaz nieludzkiego traktowania) w odniesieniu do dziesięciu skarżących, a w odniesieniu do pozostałych pięciu skarżących do naruszenia tego artykułu nie doszło" - brzmi wyrok.

W poniedziałek Trybunał w Strasburgu orzekł ponadto, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie może ocenić zarzutu naruszenia przez Rosję art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej.

Wyrok jest nieprawomocny. Skarżący Rosję ws. Katynia zapowiedzieli, że odwołają się od decyzji Trybunału do Wielkiej Izby.

PAP/mm

CZYTAJ TEŻ:
* Blef "Nowosti" ws. Katynia? "Wyrok Trybunału jest niekorzystny dla Rosji"
* Rosyjskie media: Polska przegrała w Strasburgu ws. Katynia. Za Stalina nie odpowiadamy
* Rosyjska kłótnia o Katyń z Ławrowem w roli głównej
* "Kazał rozstrzelać niewinnych polskich oficerów". Wnuk Stalina: To godzi w honor dziadka!
* Rosja: Rzecznik praw człowieka przeciw rehabilitacji ofiar Katynia. "Polityczna teatralność"

Wideo

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bartek
odpowiedzialność państwa za wczesniejesze zobowiązania jak w wypadku Rosji jest regulowana inaczej niżto opisujesz. W wypadku os. fizycznych owszem nie ma możłiwości aby dziecko odpowiadało za rodziców (chyba że mówimy o długach, które wchodzą do spadku), ale w wypadku państwa istnieje ciągłość odpowiedzialności i zobowiązań. To tak jakbyś założyła że skoro za wałęsy podpisaliśmy jakąś umowę, (albo jeszcze wcześniej np w międzywojniu), to ona nie obowiązuje - obowiązuje niezależnie od tego jaki jest teraz ustrój w Polsce i kto rządzi. Poza tym, jakby rząd zainteresowałsiętąsprawą a nie lizał na prawo i lewo tyłka Rosji i USA, to powinni zakwestionować okolicznośćniedostarczenia dokumentów przez Rosjan jako potwierdzenie tez strony Polskiej. A tak Rosja śmieje sieznowu z Polaków i ma w tej chwili czyste rączki
b
bibas
Mało to było w POlszy Volksdueczów a póżniej Towarzyszy. Jak POtrzeba to zaraz wyłążą z nory i klepią, że musieli bo zostali POwołani. Byłeś w AK - żle, byłeś w Wermachcie haroszo.
t
turek
Algierczyk mi powiedział wprost: "jaką to macie wolność od 1989r jak nie pogoniliście z kraju pachołków moskiewskich". Po uzyskaniu niepodległości przez Algierię pierwszym krokiem nowego niepodległego rządu było wygonienie do Francji wszystkich pachołków paryskich". Ja sam byłem drobnym urzędnikiem i musiałem wyjechać z cała rodziną do Marsylii. Tu mam kilka razy lepiej niż w Algierii, dzieci pokończyły studia, za to, że dziadek służył w armii francuskiej mam dodatkową rentę w wysokości 400 euro co miesiąc itp. A ja mu na to u nas ta wolność to: 2 Prezydentów ludzi z PZPR, kilku premierów z tej moskiewskiej partii i masa generałów w policji wojsku po moskiewskich szkołach. Jak jest jakaś sprawa podobna do Katynia to mają kacapy masę obrońców.
s
srulek
A może jesteś ze "schetynówek" zatrudnionych w "Rzundowym Centrum Dezinformacji" to wal linki. Zawsze to kilka groszy od literki to się zbierze całkiem niezły grosz. I jak mawiali starzy Polacy:'ziarnko do ziarnka..."
b
baca
A w koloniach nie takie mordy się popełniało. Np 08.05.1945r wojska francuskie otworzyły ogień do manifestantów w Algierze i zginęło wtedy ca 38 tys Algierczyków. W szkole mnie tego nie uczyli podobnie Francuzów nie uczyli o Katyniu. Są to sprawy szybko zamiatane przez sprawców.
r
rola
A POkraczny "rzund" siedzi cicho i zadowala się tym na co Im kacap POzwoli.
B
Binio
W 1944r wyzwolił Go CCCP od Szkopów ale musieliśmy zapierdalać na kacapów do 1992r. Opuścili nas i jakoś się trzymamy bez kacapskiej pomocy. A On dalej straszy. No ale i Bolek robi to samo. Synalek Bolka miał wypadek to kilka miesięcy POprawna prasa i Bolcio tylko tym żyli. Wysłali na śmierć 96 osób i od razu chcieli nam zamknąć gębę.
k
kasienka----asienka
skarzyl sie rzad niejakiego tuscka donalda? jakie wsparcie znalazlo tych 10 odwaznych w tzw "rzadzie tuscka" a takze w ekspercie od duplomatolkowania oraz homosovieticus z kancelarii czeresniaka?
O
Obywatel oburzony
Jeszcze trochę takich "dyżurnych z Lubianki" i trzeba będzie wprowadzić prawo o skutkach negacjonizmu zbrodni katynskiej.
o
obywatel oburzony
Żal mi serce ściska,gdy widzę takiego Szyma trzęsącego się jeszcze ze strachu przed Rosją.Rosja marzy gł.o wykorzystaniu Niemców i innych rozwiniętych ekon.i technologicznie krajów w walce przeciw Stanom Zjednoczonym.Niech się Szym zastanowi jakie wartości wprowadzi Rosja do Europy.Po pierwsze,brak szacunku do prawa;najważniejszy jest ukochany wódz i jego bojarzy,to wódz wskazuje,kto jest dobry,a kto zły;to znaczy,kogo sądy powinny skazać. Prawo własności oznacza w Rosji co innego niż w UE,dlatego m.in.trzysta tysięcy rosyjskich nuworyszy z kasą przeniosło się do Londynu i okolic. po drugie,Rosja nie jest w stanie rozwijać się intensywnie,wykorzystując potencjał wewnątrz kraju,a jedynie ekstensywnie,poprzez ekspansję na zewnątrz.Najbardziej lubi przechwytywanie aktywów na Zachodzie,właśnie dlatego,że tam są rządy prawa,czyli np.prawo własności jest święte. Lista tych antywartości nie jest zamknięta.I świat nie da się oszukać. Mam nadzieję,że takich Szymów w moim kraju nie ma zbyt wielu
o
obywatel oburzony
od importu z barbarzyńskich państw.Chodzi o technologię wydobycia gazu łupkowego. A trudno nie nazwać barbarzyństwem sprzedaży gazu Ukrainie(sąsiadowi)prawie dwa razy drożej niż np.Niemcom. Prawdziwa wolność oznacza wyzwolenie od możliwości szantażu przez Moskwę w jakiejkolwiek sferze, I dr Marco chce nam zasugerować,ze to nie jest realne?!
o
obywatel oburzony
Jednak to tylko ten "pijaczek" jako jedyny(silny Sybirak) nie bał się KGB.Jego dramat(i Rosji)polegał na tym,że oddał władzę następcom KGB. Jednak to za Jelcyna rosyjski Trybunał Konstytucyjny orzekł antykonstytucyjność struktur partyjnych KPZR i in.bolszewików( z wyjątkiem tych podstawowych jaczejek)- to znaczy,że zbrodnicze politbiuro zastępowało organy państwa(tak jak decyzja z 5go marca 1940 roku o dokonaniu zbrodni na polskich jeńcach 'niewypowiedzianej wojny").
W
Walter
jest w porządku,przynajmniej tuskokaczoland nie będzie chciał jakiś odszkodowań od dzisiejszego Deutschebahn za wywózkę żydów przez Reichbahn bo nie są spadkobiercami zbrodni tak jak Rosja nie bierze winy za ZSRR,to tak jakby syn miał odpowiadać za zbrodnie ojca.Ja jako potomek dziadków Niemców nie mam ochoty więcej w Niemczech płacić za bilet kolejowy bo ktoś tam coś tam.Więcej ryczcie na Rosję i Niemcy to znowu zostaniecie sami jak te osły w 39tym.
e
ed
nie wiem dlaczego "pijesz" do Ślązaków służących w wermachcie - gdzie mieli służyć ? żyli w takim państwie służyli w takiej armii , nie wiem czy Ty byłeś w wojsku ale jak byłeś to zadaj sobie pytanie czy ktoś Cię pytał o zgodę , bo mnie nikt nie pytał i też służyłem wbrew swojej woli w LWP! ( tak jak zdecydowana większość poborowych )
a
al
Kiedy Rosjanie mordowali polakow w Katyniu armia niemiecka stala nad Narwia a w niej.... kilkadziesiat tysiecy Slazakow - do konca wojny przewinelo sie pol miliona. Rozumiem, ze to nie wina Slazakow ale...moze lepiej siedziec cicho.
Dodaj ogłoszenie