Wypadek autokaru na S3. Wycieczka wracała z jarmarku we Wrocławiu. Autobus przewrócił się na bok. Jedna osoba nie żyje, 24 zostały ranne

  • Gazeta Wrocławska

JEW, sz

Tragiczny wypadek na drodze ekspresowej S3 w okolicach Polkowic. W czwartek wieczorem w pobliżu miejscowości Sucha Górna (okolice 353 kilometra drogi S3) autokar, którym jechało 51 osób, wpadł w poślizg, a następnie się przewrócił. Jedna osoba nie żyje, 24 zostały ranne. Autokarem jechały osoby niepełnosprawne z województwa lubuskiego - wycieczka wracała z jarmarku bożonarodzeniowego we Wrocławiu. W zdarzeniu nie brał udziału żaden inny pojazd.

AKTUALIZACJA PIĄTEK, godz. 9.00

Na podstawie zabezpieczonego tachografu śledczy ustalili, że na tym trudnym odcinku drogi 69-letni kierowca jechał zbyt szybko. na ograniczeni do 50 km/h prędkość autokaru wynosiła od 75 do nawet 100 km/h.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak poinformował na Twitterze, że w szpitalu w Lubinie zmarła druga osoba ranna w wypadku. Chwilę później wycofał się z tej informacji. Po wypadku nie żyje jedna osoba. Najlżej ranni są już w domach.

Autokar jadący w kierunku Zielonej Góry wpadł w poślizg, zjechał do rowu, gdzie uderzył w betonowy przepust. Następnie pojazd przewrócił się na bok. Wszystko działo się w okolicach ronda, które wciąż znajduje się w budowie.

W akcji ratunkowej brało udział ponad 20 zastępów strażackich z powiatów głogowskiego i polkowickiego. Do pomocy ściągnięto również ratowników z KGHM oraz karetki pogotowia z obydwu powiatów.

Strażacy na miejscu zastali część osób, które same wydostały się z autokaru na zewnątrz, a siedmioro pasażerów było uwięzionych w środku. Wyciągnięto ich za pomocą sprzętu hydraulicznego.

Niestety, jednej z pasażerek nie udało się uratować.

– Pojazdem podróżowało 49 pasażerów i 2 kierowców. Autokar wiózł ludzi do Międzyrzecza i Pszczewa - mówi Piotr Woźniakiewicz, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej z Polkowic.

- Pasażerowie wracali z jarmarku bożonarodzeniowego we Wrocławiu. Wśród tych osób znajdowały się także osoby niepełnosprawne. Potwierdzono już, że na miejscu wypadku zginęła kobieta. Rannych w zdarzeniu zostało 18 osób, w tym pięcioro ciężko. Przewieziono ich do szpitali w Legnicy, Głogowie i Lubinie.

Ostatecznie polkowicka policja poinformowała, że poszkodowane zostało 24 osoby. Lżej ranni zostali opatrzeni przez służby medyczne w podstawionych na miejsce autobusów.

Pozostałe osoby uczestniczące w zdarzeniu trafiły do miejsca przygotowanego przez władze samorządowe i oczekiwały na transport do miejsc docelowych.

Około północy autokar podniesiono i sprawdzono, czy nie ma pod nim kolejnych ofiar. Akcja służb ratunkowych w miejscu wypadku oraz czynności policji trwała do godz. 2. w nocy. Usuwanie autokaru z jezdni trwało do godz. 3.50.

69-letni kierowca autokaru został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – był trzeźwy. Został zatrzymany, by dziś wykonać z jego udziałem czynności procesowe.

Obecnie policjanci zajmują się szczegółowym wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia – funkcjonariusze będą ustalać co było jego przyczyną np. czy zaistniał w tej sprawie błąd ludzki lub może usterka techniczna. Wszystkie zebrane na miejscu informacje zostaną zweryfikowane.

O wypadku wojewoda dolnośląski rozmawiał już z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, Joachimem Brudzińskim.

Pomoc dla osób poszkodowanych w wypadku organizują też władze Polkowic:

Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego w Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Województwa Dolnośląskiego:

Wojewoda dolnośląski potwierdza informacje dotyczące wycieczki. To osoby niepełnosprawne z miejscowości Pszczew i Międzyrzecz z województwa lubuskiego:

ZOBACZ TAKŻE:

Nalot na Ubera we Wrocławiu. Kierowcom grożą kary [ZDJĘCIA, FILM]

 fot. YouTube/Porozmawiajmy.TV

W szortach na Śnieżkę, ratował ich GOPR. Ale zaatakują znów

 mwinnik / em24.pl

Wypadek na DK8. Kto złamał przepisy? Nagranie wszystko wyjaś...

 Facebook/Złoty Pociąg w Wałbrzychu

Złoty pociąg: Badają tajemniczą studnię w okolicach Książa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

09.12.2018, 14:47

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Dołącz do naszej społeczności!

Zainstaluj w swoim telefonie darmową aplikację "Zello Walkie Talkie".
(Możesz także zainstalować aplikację na komputerze i nasłuchiwać w domu!)
Zarejestruj się.
Następnie wejdź na kanał wroclaw112.

Jakie są możliwości:
- Możesz informować innych uczestników o utrudnieniach na drodze,
- Słyszysz komunikaty innych uczestników,
- Możesz zrobić zdjęcie kolizji, pożaru itp i wysłać na kanał, wtedy wszyscy zobaczą zdjęcie.
- Aplikacji można użyć do poszukiwania osób lub np. skradzionego samochodu (wysyłasz zdj. i dajesz komunikat.)
- Służby informują Nas na kanale, gdzie należy zrobić "korytarz życia",
- W przypadku przeróżnych zagrożeń (powódź, pożar), łatwo można się komunikować i pomagać innym lub samemu taką pomoc otrzymać.

08.12.2018, 18:41

Tragedia... Tyle, że rannych mogłoby być mniej gdyby pozapinali pasy (o ile ten autokar był w nie wyposażony). Istnieje przecież przepis, który to nakazuje, ale wygląda na to, że jest on martwy. Inne lekkomyślne zachowania pasażerów autokarów to spanie w pozycji opartej o boczną szybę - nawet pozornie niegroźne otarcie bokiem autobusu o wysoką przeszkodę okaże się wtedy tragiczne w skutkach.

08.12.2018, 13:29

Bardzo smutne. Tragedia rodzin i kierowcy też bo osadzaja go A nie powiedzą że w tym miejscu nie ma prawie w cale oznaczeń. Często tamtędy jeżdżę i droga tragefia żadnych liń ciemno jak w D... u murzyna nie jeden kierowca chamowal w tym miejscu w ostatniej chwili. Lepiej osadzic kierowce niż osoby budujące tą drogę.

08.12.2018, 11:09

Mam wielki szacunek dla ludzi starszych. Niech mają prawo jazdy ale prowadzą wyłącznie swoje prywatne osobówki.
Badania badaniami ale wiek wiekiem. Kto przy zdrowych zmysłach pozwala aby kierowca autokaru przewożącego 50-70 osób był prawie 70 letni kierowca? I tyle w temacie.

08.12.2018, 09:19

Dołącz do naszej społeczności!

Zainstaluj w swoim telefonie darmową aplikację "Zello Walkie Talkie".
(Możesz także zainstalować aplikację na komputerze i nasłuchiwać w domu!)
Zarejestruj się.
Następnie wejdź na kanał wroclaw112.

Jakie są możliwości:
- Możesz informować innych uczestników o utrudnieniach na drodze,
- Słyszysz komunikaty innych uczestników,
- Możesz zrobić zdjęcie kolizji, pożaru itp i wysłać na kanał, wtedy wszyscy zobaczą zdjęcie.
- Aplikacji można użyć do poszukiwania osób lub np. skradzionego samochodu (wysyłasz zdj. i dajesz komunikat.)
- W przypadku przeróżnych zagrożeń (powódź, pożar), łatwo można się komunikować i pomagać innym lub samemu taką pomoc otrzymać.

08.12.2018, 09:19

Dołącz do naszej społeczności!

Zainstaluj w swoim telefonie darmową aplikację "Zello Walkie Talkie".
(Możesz także zainstalować aplikację na komputerze i nasłuchiwać w domu!)
Zarejestruj się.
Następnie wejdź na kanał wroclaw112.

Jakie są możliwości:
- Możesz informować innych uczestników o utrudnieniach na drodze,
- Słyszysz komunikaty innych uczestników,
- Możesz zrobić zdjęcie kolizji, pożaru itp i wysłać na kanał, wtedy wszyscy zobaczą zdjęcie.
- Aplikacji można użyć do poszukiwania osób lub np. skradzionego samochodu (wysyłasz zdj. i dajesz komunikat.)
- W przypadku przeróżnych zagrożeń (powódź, pożar), łatwo można się komunikować i pomagać innym lub samemu taką pomoc otrzymać.

08.12.2018, 08:54

kierowcą sędzią SN już nie mógłby być - a 50 osób po ciemku wiezie

08.12.2018, 08:29

dostałem tyle minusików! To potwierdza moją opinię, że polscy kierowcy są debilami. Inaczej nie można nazwać was durnie, którzy jesteście przyszłymi sprawcami zabójstw na drogach lub już zrobilście komuś krzywdę swoimi "bolidami" . Co tam czerwone światła, zakazy wjazdu. ruchu i postoju. Co tam ograniczenia prędkoóci, roboty drogowe czy karetki. Co tam piesi ........
Nie wierzcie ,że się nie da.....wjechać i rozjechać!

07.12.2018, 23:05

Wrocławianką wieśniaro to możesz być od urodzenia. Od 3 lat to możesz być co najwyżej mieszkanką WROCŁAWIA.

07.12.2018, 23:04

Ciekawe jak sprawca wypadku prawie 70 letni kierowca przeszedł badania lekarskie i psychotesty. Ten kto mu to podbił powinien odpowiadać jak za współudział.

07.12.2018, 21:44

Kasia Fit (słabe) Ale musisz być niedowartościowanym człowiekiem. Z d*** komentarz. W zasadzie nie na temat.

07.12.2018, 20:23

ma do tego wojewoda jak gość za kółkiem przegiął?...

07.12.2018, 20:21

Jesteś jeb..ta bardziej niż ustawa przewiduje...

Wrocławianin od urodzenia

07.12.2018, 20:09

Więc życzę Ci żebyś też wylądowała na tej rencie. Będziesz miała mnóstwo czasu na pierdoly...

07.12.2018, 18:44

...dostosować jazdę do panujących warunkach. Ale dla was wieśniaków nie do pojęcia jest myślenie!

07.12.2018, 18:42

Chcieli ręcznie unieść autobus czy co? Grunt,że kasa za wyjazd wpada. Czy się sto, czy się leży...

07.12.2018, 16:41

To powinno być potencjalnie 50 karetek a nie 20 zastępów straży! Tylko że teraz wszystko zwala się na straż pożarną. Chwalę strażaków i jak dla mnie to jest jedyna pożyteczna instytucja państwowa! p.s. Czy jak auto uderzy w drzewo z 5 osobami na "pokładzie" to też muszą jechać 3 zastępy straży? ... Tyle w temacie.

07.12.2018, 16:28

Chciał dorobić, bo ma pewnie niewielką emeryturę. Teraz przy nowych przelicznikach, takich będzie coraz więcej.

07.12.2018, 16:08

No ale ja muszę pracować, a nie na rencie się byczyć. Do roboty zdrowia nie ma, ale cały dzień po mrozie w tłumach na jarmarku to już tak. Kara boska

07.12.2018, 15:49

niestety ta droga jest fatalna,ostatnio przy 10 na godzine obróciło mnie tam o 360 .

07.12.2018, 15:44

Takze Warszawiacy pokazali co mysla o klerykalnym Ciemnogrodzie z PIS. POkazali ze nie interesuje ich los paru tysiecy z wiecznie roszczeniowego plebsu ktorzy nie umia radzic sobie w warunkach prywatyzacji kamienic i gospodarki rynkowej. Temu PISowskiemu plebsowi z ruder zamarzyl sie powrot do PRL gdzie Panstwo i Partia maja ich chronic przed prawami wlascicieli. Sory ale taki mamy klimat i taki mamy kapitalizm. Powrotu do socjalizmu nie ma i nie bedzie. Jezeli dana kamienica lezy w prestizowym miejscu na mapie stolicy to czas oczyscic ja z pijakow, moherow, plebsu i innych roszczeniowych wyborcow PIS, odnowic i sprzedac mieszkania tym ktorym sie mieszkanie w tak dobrych miejscach nalezy bo ciezko na to pracowali zeby bylo ich na to stac. Warszawa dla przedsiebiorczych a nie dla socjalnych pasozytow z PIS! Panie Patryku Jaki- cale twoje wściekłe szczekanie w tej twojej żałosnej komisji poszlo na marne, ogromna wiekszosc Warszawiakow ma w d**** prywatyzacje kamienic bo ich to po prostu nie dotyczy, natomiast łamanie prawa i konstytucji przez PIS dotyczy nas wszystkich. Po waszych PISowskich rzadach pozostanie tylko wstyd i duzo pracy dla Trybunału Stanu zeby was wszystkich BEZ WYJATKU na czele z tym waszym obleśnym kartoflanym kurduplem rozliczyc!

07.12.2018, 15:44

Wystarczyłoby, aby przyjechało 5-6 zastępów, w każdym zastępie są 2 ekipy, daje to 12 ekip do pracy przy autobusie, więcej by się nawet nie zmieściło. I wiem to z doświadczenia, w przeciwieństwie do ciebie amebo umysłowa, która jedynie potrafi teoretyzować..

07.12.2018, 15:22

Z całego postu zrozumiałeś tylko 4x4 a chodziło m.in. o oznakowanie ale wyszło, że najważniejsze jest 4x4

07.12.2018, 15:14

Gdzie sa Sluzby drogowe na Pana Terenie ? Brawo PIS , za oszczednosc w akcjach zimowych. A co dzialo sie przed kilkoma dniami we Wroclawiu ? Pan chyba spi w tym urzedzie.

07.12.2018, 14:41

a potem nic nie pisz bo tylko głupoty ci wychodzą - wypadek autobusu - wypadek zbiorowy - potencjalnie ponad 50 osób poszkodowanych i co miały przyjechać 2 zastępy czy może 4 aby kosztów nie robić - i ci ewentualnie zakleszczeni w autobusie czekaliby do rana w kolejce na uwolnienie