Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów samorządowych 2024 w Myszkowie. Kto zostanie burmistrzem?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Państwowa Komisja Wyborcza podała już wyniki z 20 (na 23) obwodów głosowania. W zdecydowanej większości wygrał Tadeusz Bartnik, 46-letni mieszkaniec Myszkowa
Państwowa Komisja Wyborcza podała już wyniki z 20 (na 23) obwodów głosowania. W zdecydowanej większości wygrał Tadeusz Bartnik, 46-letni mieszkaniec Myszkowa arc
W niedzielę 7 kwietnia mieszkańcy Myszkowa wybierali burmistrza. O stanowisko ubiegało się czterech kandydatów. Państwowa Komisja Wyborcza podała już wyniki z 20 (na 23) obwodów głosowania. W zdecydowanej większości wygrał Tadeusz Bartnik, 46-letni mieszkaniec Myszkowa.

Kandydaci na burmistrza Myszkowa w wyborach samorządowych 2024

W mieście Myszków zgłosiło się czterech kandydatów, którzy ubiegali się o fotel burmistrza. Byli to:

  • Tadeusz Bartnik - 46-letni mieszkaniec Myszkowa, kandydat startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Nowy Myszków Tadeusz Bartnik (wykształcenie wyższe),
  • Sławomir Kaczyński - 60-letni mieszkaniec Myszkowa, kandydat startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Michałów (wykształcenie średnie),
  • Adam Zaczkowski - 46-letni mieszkaniec Myszkowa, kandydat startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Pakt Samorządowy wykształcenie wyższe),
  • Włodzimierz Żak - 55-letni mieszkaniec Myszkowa, kandydat startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicja Dla Myszkowa Włodzimierza Żaka (wykształcenie wyższe, dotychczasowy burmistrz Myszkowa od 2010 roku).

Państwowa Komisja Wyborcza podała już wyniki z 20 na 23 obwodów głosowania (86,96%). W 14 z nich największe poparcie miał Tadeusz Bartnik, który od 13 lat jest prezesem klubu MKS Myszków, a przeszłości był piłkarzem m.in. Lecha Poznań, Ruchu Chorzów, GKS-u Katowice, a także miejscowego klubu.

Dużym poparciem cieszył się też dotychczasowy burmistrz, Włodzimierz Żak, który plasował się na drugim miejscu, a w sześciu okręgach zwyciężył.

Kandydaci na prezydenta, burmistrza, wójta

Przypomnijmy, że kandydować na prezydenta, burmistrza czy wójta może obywatel Polski, który ma prawo wybierania w tych wyborach oraz który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25. rok życia.

Żeby wygrać, kandydat musi zebrać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli nie można na tej podstawie wyłonić wygranego, organizuje się drugą turę wyborów. Odbywa się to czternastego dnia po pierwszym głosowaniu.

W drugiej turze wybiera się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze zebrali największą liczbę głosów. Może się zdarzyć tak, że więcej niż dwóch kandydatów zdobędzie liczbę głosów uprawniających do kandydowania w drugiej turze. W takiej sytuacji o dopuszczeniu kandydata do wyborów w ponownym głosowaniu rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większe poparcie, a jeżeli liczba tych obwodów byłaby równa – rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.

W drugiej turze wygrywa kandydat, który zebrał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Ponownie może się zdarzyć, że kandydaci zbiorą równą liczbę głosów. W takim przypadku wygranym zostaje ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat.

Druga tura wyników samorządowych odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia.

Na naszych stronach internetowych będziemy podawać wyniki kolejnych prezydentów, burmistrzów, wójtów, a także do rad gmin, powiatów i sejmiku województwa. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych!

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera