Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Politolog: PiS doszło do sufitu, osiągnęło bardzo dużo i nie ma już skąd dalej czerpać

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Przywództwo Grzegorza Schetyny w Platformie Obywatelskiej jest zagrożone - przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press politolog, prof. Rafał Chwedoruk.

Jeśli chodzi o wyniki Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej to chyba nie ma większego zaskoczenia.
Prof. Rafał Chwedoruk: Tak, w obu przypadkach należało spodziewać się takich rezultatów. PiS może ogłaszać triumf, ponieważ przy rekordowej frekwencji uzyskało rekordowy wynik po 1989 roku, pozyskało setki tysięcy nowych wyborców. Jednocześnie układ sali sejmowej nie jest dla PiS-u tak korzystny, jak wydawało się, że może być. W kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich warto zauważyć, że PiS wspinając się po bardzo wysokiej drabinie zobaczył z bliska sufit - to jest chyba taki moment, kiedy partia prowadząc wiele akceptowanych społecznie reform i składając wiele obietnic osiągnęła bardzo dużo i niezbyt wiadomo, skąd miałaby czerpać dalej. W przypadku PO mamy do czynienia z pewnym fenomenem - ta partia umarła dwa razy w ciągu czterech lat. Najpierw w czasach Ewy Kopacz, gdy przegrała wybory, choć była przygotowywana do rządzenia przez wiele kadencji, to się rozsypało nagle. Platforma wymyśliła się na nowo, pokazała, że bez niej na opozycji nic nie może się dziać. Logiczną konsekwencją tego było powstanie Koalicji Europejskiej i później jej niespodziewany rozpad. PO pozostała w próżni. Partia Schetyny dostaje teraz trzecią szansę.

Ciekawostki wyborcze

Dlaczego KO nie przekonała do siebie wyborców, gdzie szukać przyczyn tej porażki?
Ja myślę, że przekonała wyborców. Po rozpadzie Koalicji Europejskiej nie wiadomo było, jaka ma być misja Platforma, zostały tylko struktury, PO przestała pełnić swoją podstawową funkcję, czyli antypisu, ponieważ antypisem zostało kilka komitetów. Można wskazać kilka błędów w kampanii, jednak to rozpad Koalicji Europejskiej był przełomowym momentem, wówczas wielu wyborców zaczęło interesować się innymi podmiotami. Wynik PO odzwierciedla jej możliwości i podziały w polskim społeczeństwie. W PO toczy się walka o władzę, stronnicy Donalda Tuska chętnie wykorzystaliby obecną sytuację.

Nowi posłowie 2019: Lista wszystkich posłów. Nazwiska. Kto d...

Wydaje się, że przywództwo Grzegorza Schetyny jest zagrożone.
To nie ulega wątpliwości. Sytuacja nie jest jednak taka prosta. Część polityków PO uzyskała mandaty, oni niekoniecznie będą chętni do rewolucji wewnątrz partii. Do Sejmu dostali się także koalicjanci, którzy będą wdzięczni Schetynie za miejsca na listach.

Kto oprócz PiS-u jest największym wygranym?
Wynik jest tak naprawdę bardzo dziwny. PiS mimo rekordowego wyniku odczuwa ambiwalencję. Natomiast spośród czterech przegranych wszyscy mają jakiś powód do zadowolenia. SLD wróciło do Sejmu, Konfederacja dostała się do parlamentu. A największym wygranym jest PSL, które uzyskało dobry wynik. Paradoksem jest, że przy rekordowej frekwencji, w całym kraju o mandaty ubiegało się tylko pięć komitetów, każdy z nich na tym zyskał, a szczególnie PSL.

Senatorowie 2019. Lista wszystkich nowych senatorów - nazwis...

Trwa głosowanie...

Jak będzie wyglądać polityczna rzeczywistość w ciągu kolejnych 4 lat?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

kto wie, moze to i sufit. jedno jes pewne. platforma nie skonczyla jeszcze drogi na dno

G
Gość
15 października, 10:01, Gość:

Dostali mniej głosów niż opozycja a będą rządzić. Chory kraj.

Nie kraj tylko ty! Tak było zawsze a nie tylko po tych wyborach!

G
Gość

Dostali mniej głosów niż opozycja a będą rządzić. Chory kraj.

Dodaj ogłoszenie