Wyniki Tauron na bardzo dobrym poziomie

Maja Piotrowska AIP

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Druga największa polska grupa energetyczna Tauron, zaprezentowała swoje wyniki po trzecim kwartale. Spółka odnotowała m. in znaczący wzrost zysku netto do 1,2 mld (wobec 0,3 mld zł w okresie I-III kw. 2016 r.)

– Wyniki spółki są dobre i zgodne z oczekiwaniami – powiedział na konferencji prasowej prezes zarządu Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk. – Odnotowaliśmy wyraźny wzrost produkcji i sprzedaży węgla, energii elektrycznej oraz ciepła, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach finansowych grupy – dodał.

''2017 rok to okres dużej aktywności w obszarze pozyskiwania źródeł finansowania przez Grupę TAURON. Jednym z takich działań była przeprowadzona w lipcu emisja 10-letnich euroobligacji o wartości 500 mln euro, dzięki której zdywersyfikowano źródła finansowania oraz wydłużono średnioważony termin zapadalności długu Grupy. Innym przykładem skutecznej realizacji przyjętej strategii finansowania jest podpisanie, na początku września, umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umożliwiającej emisję obligacji hybrydowych o wartości 400 mln zł. Zadłużenie z tytułu obligacji hybrydowych z racji swojego podporządkowanego charakteru nie będzie uwzględniane w kalkulacji wskaźnika zadłużenia dług netto/EBITD'' - podkreśla spółka.

To jest ciekawe, KLIKNIJ i przeczytaj

Banki już się szykują na wysoką inflację i mniej chętnie udzielają kredytów

Wskazano jednak też na problem z wydobyciem i transportem węgla. Wydobycie w trzecim kwartale spadło o 21,1 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres ubiegłego roku. We wspomnianym okresie wolumen sprzedaży spadł o 11,9 proc. – Do powodów można zaliczyć przekrojenie ścian w kopalni Sobieski, czy zmiany geologiczne w kopalnii Janina, które przełożyły się na ujemny wskaźnik EBITDA – mówił wiceprezes zarządu Tauron ds. finansów Marek Wadowski.

Zarząd Tauron twierdzi jednak, że te niedogodności zostały już przezwyciężone i ponownie odnotowano wzrost wydobycia w kopalniach należących do grupy Tauron. - Czwarty kwartał powinien przynieść poprawę w odniesieniu do wolumenu, jak i wyników finansowych – przewisuje prezes Filip Grzegorczyk.

Wiceprezes Marek Wadowski oznajmił za to, że grupa spodziewa się wzrostu cen węgla nawet o kilkanaście procent. –Jednostkowe koszty zakupu węgla w segmencie wytwarzania wzrosną o kilkanaście procent. To będzie zarówno efekt wyższych cen, ale i parametrów jakościowych -zaznaczył Wadowski.

Wskaźniki zaprezentowane przez Tauron na konferencji prasowej :

-Znaczący wzrost zysku netto do 1,2 mld zł (wobec 0,3 mld zł w okresie I-III kw. 2016 r.)
-Przyrost EBITDA i marży EBITDA do wartości odpowiednio: 2,88 mld zł (+17 proc. rdr)
i 22,4 proc. (+3,5 p.p. rdr)
-Spadek kosztów działalności o 9,4 proc. rdr
-Korzystna kontrybucja do EBITDA Grupy segmentów: Dystrybucja (EBITDA 1 795 mln zł), Sprzedaż (EBITDA 691 mln zł) oraz Wytwarzanie (EBITDA 386 mln zł)
-Poprawa efektywności segmentu Wydobycie – wzrost produkcji i sprzedaży węgla handlowego (o 11 proc. i o 22 proc. rdr)
-Wzrost produkcji energii elektrycznej i ciepła o 13 proc. rdr
-Nakłady inwestycyjne na poziomie 2 217 mln zł. Najwyższe nakłady w segmentach: Wytwarzanie (1 123 mln zł), Dystrybucja (973 mln zł) i Wydobycie (89 mln zł)
-Bezpieczny poziom wskaźnika długu netto/EBITDA: 2,11x na koniec III kwartału 2017 r. (spadek o 0,21x w porównaniu do końca 2016 r.)
(wszystkie dane za I-III kwartał 2017 r., dane skonsolidowane)

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wiodącym wytwórcą energii elektrycznej.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie