5/7
Przyczyny pomyłek...
fot. 123RF

Przyczyny pomyłek
Fałszywe wyniki badań czasami wynikają z niewłaściwego zachowania pacjentów. Pacjenci nie zawsze informowani są przez lekarzy, jak przygotować się do badania. Czasami też tę wiedzę ignorują. Jeśli na badanie powinieneś stawić się na czczo, nie oznacza to, że wystarczy pominąć śniadanie. Obfita kolacja zjedzona poprzedniego dnia dość późno lub „tylko mała kawusia" wypita rano, mogą sprawić, że wyniki nie będą wiarygodne.

Stres, który towarzyszy badaniu, podnosi poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu), który może podwyższyć poziom glukozy we krwi. To fałszuje wynik badania w kierunku cukrzycy.

Jeśli przed pobraniem krwi długo staliśmy (np. w kolejce do gabinetu), może się zwiększyć m.in. poziom hemoglobiny, wapnia całkowitego, immunoglobulin, albumin, trójglicerydów. Wyniki badań mogą być także niewiarygodne przy stosowaniu niektórych leków.

Odrębna sprawa, to błąd człowieka. W poradniach i laboratoriach pracują ludzie, którzy mogą najzwyczajniej się pomylić.

6/7
Jak reagować, gdy wynik nie jest wiarygodny...
fot. 123RF

Jak reagować, gdy wynik nie jest wiarygodny
Lekarz powinien zlecić nam powtórzenie badania. Jeśli tego nie zrobi, rozważmy, czy możemy sobie pozwolić na zapłacenie za badanie z własnej kieszeni. Z pewnością warto to zrobić, zanim narazimy się na niepotrzebny stres bądź trafimy na inwazyjną, a zbędną terapię.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy lekceważyć wyniki badań! Najważniejsze jest dobre porozumienie z lekarzem, który w otwarty i zrozumiały sposób powie nam o dalszej diagnostyce i terapii.

7/7
Błąd w sztuce lekarskiej...
fot. 123RF

Błąd w sztuce lekarskiej
Błąd medyczny to nieumyślne działanie, zaniedbanie lub zaniechanie ze strony lekarza, pielęgniarki, położnej lub osoby wykonującej inny zawód medyczny, które powoduje powstanie szkody u pacjenta. W przypadku, gdy doszło do uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź śmierci w wyniku działania niezgodnego z uznanym stanem wiedzy medycznej, lekkomyślności czy niedbalstwa mamy prawo domagać się wypłaty odszkodowania.

Według art. 444 Kodeksu cywilnego, w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, naprawienie szkody obejmuje wszelkie, wynikłe z tego powodu koszty. Poszkodowany ma zatem prawo ubiegania się o zwrot wszystkich poniesionych kosztów, które obejmują: zakup leków, dojazdy do szpitala, dodatkowe badania i wizyty lekarskie, przystosowanie mieszkania do powstałej w wyniku błędu lekarskiego niepełnosprawności lub przygotowanie do wykonywania innego zawodu.

– W momencie, gdy poszkodowany częściowo bądź też całkowicie utracił zdolność do pracy zarobkowej, może on zażądać naprawienia tej szkody w postaci renty. Warto zapamiętać, że w przypadku, gdy ciężko jest oszacować szkodę wynikającą z niezdolności do pracy, poszkodowanemu należy się renta czasowa – mówi Marzena Walkowska, kierownik działu likwidacji szkód Centrum Odszkodowań DRB.

Warto zaznaczyć, że skutkiem błędu medycznego mogą być również tzw. choroby jatrogenne (czyli choroby będące następstwem leczenia).

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Zobacz również

Wielka feta na Narodowym. Tak cieszyli się wiślacy podczas ceremonii dekoracji

Wielka feta na Narodowym. Tak cieszyli się wiślacy podczas ceremonii dekoracji

Tragedia na drodze. Na ul. Konstytucji 3 Maja zginął 17-letni motocyklista

Tragedia na drodze. Na ul. Konstytucji 3 Maja zginął 17-letni motocyklista

Polecamy

Rynek Główny odleciał. Wisła Kraków fetuje zdobycie Pucharu Polski!

Rynek Główny odleciał. Wisła Kraków fetuje zdobycie Pucharu Polski!

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu. Zobaczcie zdjęcia!

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu. Zobaczcie zdjęcia!

Lazurowa woda otoczona klifem i piękna zieleń. Nie, to nie zagranica! Sprawdź

Lazurowa woda otoczona klifem i piękna zieleń. Nie, to nie zagranica! Sprawdź