Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynajem: Trzeba zwracać uwagę na wszystkie szczegóły

Monika Kaczyńska
Zbliżający się początek roku akademickiego to moment, kiedy studenci masowo szukają mieszkań. Dla tych, którzy mają nieruchomość do wynajęcia okazja na znalezienie klientów.

Jednak, aby transakcja była dla obu stron bezpieczna i satysfakcjonująca obie powinny dobrze wiedzieć, czego oczekują i spisać to możliwie szczegółowo w umowie.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Rośnie liczba ofert u jednego pośrednika
Na wynajem najbardziej poszukiwane są dwa pokoje

Jeśli poszukiwanie lokum/klienta odbywa się przy pomocy pośrednika można liczyć na jego pomoc w tym zakresie. Należy unikać firm, które pobierają od nas z góry opłatę za usługę znalezienia pokoju lub mieszkania - nie jest to uczciwa praktyka. Prowizja od znalezienia lokum powinna być pobrana dopiero w momencie podpisania umowy o wynajem z właścicielem.

Na miarę potrzeb
Zarówno właściciel mieszkania, jak i wynajmujący muszą odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekują. Jeżeli właściciel chce, aby w weekendy i święta w mieszkaniu nie było nikogo, powinien jasno o tym powiedzieć. Podobnie jak wtedy, gdy ma określone oczekiwania co do liczby lokatorów.

W przypadku studentów jest równie prawdopodobne, że w dwupokojowym mieszkaniu zainstalują się dwie - trzy osoby, jak i to, że postanowi ich zamieszkać sześć. Trzeba to wiedzieć zawczasu, choćby dlatego, że często z liczbą mieszkających wiążą się opłaty, np. za wywóz śmieci. Inaczej też będzie kształtowało się zużycie wody czy sprzętów, które stanowią wyposażenie mieszkania.

Zanim podejmiesz decyzję
Wynajmując mieszkanie albo pokój, obowiązkowo trzeba zadbać o podpisanie umowy. Chroni ona zarówno właściciela, jak i wynajmującego. Im więcej szczegółów dotyczących warunków wynajmu znajdzie się w niej, tym lepiej.

Unikajmy sytuacji, w której musimy wpłacić zaliczkę za mieszkanie lub pokój przed podpisaniem umowy, w celu rezerwacji. Pod żadnym pozorem nie wpłacajmy zaliczek przed obejrzeniem lokalu.

Przy przejmowaniu mieszkania warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Powinien on obejmować zarówno trwałe elementy lokalu, jak ściany, wyłączniki, kuchenkę gazową czy gniazdka jak i meble. Po zakończeniu umowy właśnie on będzie podstawą do ostatecznych rozliczeń.

Trzeba także szczegółowo umówić się co do wysokości opłat i tego, co mają one zawierać. Ustalając kwotę czynszu trzeba podjąć decyzję czy lokator będzie wpłacał właścicielowi zarówno opłatę za wynajem, jak i część opłat przeznaczoną dla wspólnoty/ spółdzielni , czy też te ostatnie rachunki będzie regulował sam. Jeśli tak - właściciel dla własnego bezpieczeństwa musi to kontrolować.

Kaucja i nie tylko
Zawsze należy ustalić wszystkie dodatkowe opłaty i dowiedzieć się, ile mniej więcej mogą wynieść na podstawie doświadczeń poprzednich lokatorów. Można poprosić o przedstawienie ostatnich rachunków za prąd i gaz. Warto również spisać i zawrzeć w umowie stan liczników prądu, gazu i wody w momencie wprowadzki.

Na ogół właściciele żądają kaucji. Zwyczajowo to jednomiesięczny czynsz. Trzeba dokładnie ustalić warunki i termin jej zwrotu.

Bardzo ważne jest również, aby ustalić, kto odpowiedzialny jest za naprawę wszelkich występujących w czasie najmu usterek oraz kto za nie zapłaci. Jeśli lokatorzy chcą odświeżyć mieszkanie trzeba dokładnie ustalić kto za to zapłaci oraz, jaki zakres będą obejmowały prace i jaki będzie ich efekt końcowy.

W umowie można także zawrzeć punkt zobowiązujący najemców do oddania mieszkania pomalowanego na kolor, jaki zastali bądź zestaw określonych kolorów.

Dwie strony medalu
Także najemca, aby uniknąć rozczarowań powinien dobrze przemyśleć decyzję o wynajmie mieszkania. Dla wynajmujących mieszkanie w kilka osób, znaczenie powinna mieć wielkość kuchni i jej typ oraz wyposażenie - np. czy jest mikrofalówka, a także jak duża jest lodówka.

Jeżeli kuchnia jest w aneksie, a w pokoju, przy którym się znajduje ktoś planuje mieszkać, problemy są niemal murowane.

Warto też zadbać o możliwość parkowania pojazdu, którym porusza się lokator. Jeśli np. to rower wystarczy dostęp do pomieszczenia gospodarczego lub możliwość korzystania z piwnicy. Jeśli samochód trzeba ustalić jak wygląda sprawa z miejscami parkingowymi.

Jeśli w mieszkaniu nie ma dostępu do internetu, upewnijmy się czy można założyć łącza. Warto też ustalić czy właściciele mają jakieś oczekiwania odnośnie kilkudniowych wizyt przyjaciół czy rodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski