Wymuszenia w Warszawie na "Kup pan cegłę od sieroty"

Mariusz Grabowski
Mariusz Grabowski
Berthold Bronisz z Pixabay
Panie - rozległ się cichy, lekko schrypły głos. Pan w meloniku odwrócił się powoli, niedbale, lecz pełen wewnętrznej czujności: głos dobywał się z wnęki wąskiego łuku okładanej głazami sieni, niezbyt dobrze widocznej spod desek, drabin, rusztowań. - Panie - powtórzył schrypły głos, tym razem bardzo blisko, tuż nad uchem - kup pan cegłę”.

To oczywiście fragment „Złego” Leopolda Tyrmanda, literacka egzemplifikacja bandyckiego procederu, jakim było okradanie ludzi z użyciem tego - na pozór - niewinnego zwrotu. Zamiennika innego, bardziej zrymowanego: „Odpalasz pan stówkę - ocalasz pan główkę!”. W obu przypadkach trudno znaleźć wyjście z takiej niezręcznej sytuacji.

Literaci z ruin

Popularnie łączy się to powiedzenie z tzw. gwarą warszawską, choć bandyterka stosowała je - przed i po wojnie - także w Krakowie, Lublinie, a nawet w prawie całkowicie żydowskim Chełmie. Z Warszawą łączy je cegła, której po wojnie było tu pod dostatkiem. Właśnie we wszechobecnych ruinach zaś mieli się skrywać ceglani oferenci.

O ile w literaturze zwrot „kup pan cegłę” funkcjonuje w najlepsze, w aktach sądowych z epoki nie występuje. Najwyraźniej chuliganerii wypowiadanie podobnych frazesów kompletnie się nie opłacało - lepiej było dać komuś naprawdę po głowie, skasować portfel (po warszawski piter) i zwiać, niż bawić się w literata.

Cegła w gazecie

„Panie szanowny, kup pan te cegłę. Cegła tańsza od kapoty, kup pan cegłę od sieroty” - można także usłyszeć w filmie „Ewa chce spać” z 1957 r. Tyrmand w „Złym” cwaniaków sprzedających owe cegły samotnym przechodniom ulokował arbitralnie na odbudowywanym Starym i Nowym Mieście. Jednak w rzeczywistości można ich było spotkać nocą w wielu miejscach stolicy. Wymuszeń takich dokonywały zorganizowane szajki.

Wedle Tyrmanda odbywało się to następująco: zapóźniony przechodzień otrzymywał propozycję zakupu cegły, płacił kilkadziesiąt złotych, dostawał cegłę zapakowaną w gazetę i „mógł niezaczepiany iść dalej”. Ale to chyba jedynie ciąg dalszy literatury.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl